Kampania kobieta dojrzała
Ogarnięte obsesją młodości Hollywood okrzyknęło swą boginią Sharon Stone. Po czterdziestce rozpoczęła nowy aktorski etap w życiu i została twarzą Diora.
05.05.2008 | aktual.: 31.05.2010 11:33
Ogarnięte obsesją młodości Hollywood okrzyknęło swą boginią Sharon Stone. Po czterdziestce rozpoczęła nowy aktorski etap w życiu i została twarzą Diora.
„Kobieta dojrzała wie, czego chce. Już nie przeżywa emocji, z którymi zmagała się w młodości. Nabiera dystansu, dlatego łatwiej jej żyć.”
Grażyna Szapołowska
Czas to pojęcie względne. Czy stajemy się dojrzałe, gdy pojawiają się dzieci, pierwsze zmarszczki na twarzy czy też gdy kończymy 35 lat, a może 50? Otóż trudno określić cezurę młodzieńczej młodości i tej drugiej, mniej lubianej, drugiej młodości. Nic dziwnego, bo nie o wiek tu chodzi. W żadnym gabinecie kosmetycznym nie ocenia się skóry ze względu na wiek, ale na rodzaj. Przy doborze zabiegów chodzi o typ skóry i o cerę, z bardziej lub mniej widocznym znakiem upływającego czasu.
Polubić zmarszczki
Na początku dwudziestego wieku do pięćdziesiątki dożywała co trzecia kobieta, obecnie szanse na 80 urodziny ma aż dwie trzecie kobiet. Czas robi swoje, ale to nie oznacza, że należy mu się poddać. Panie dojrzałe wyglądają dziś znacznie bardziej atrakcyjnie niż ich rówieśniczki 20 lat temu – mówi Sławomir Kęcki, lekarz Dermatolog. – Są bowiem wyposażone w wiedzę, mają na wyciągnięcie ręki arsenał kosmetyków, wiedzy i zabiegów odmładzających, czym lata 80. nie mogły się pochwalić. Wówczas kobiety po 50. roku życia często rezygnowały z wizyt u kosmetyczki, bo wiedziały, że „i tak nic nie pomoże na zmarszczki”.
Teraz wiemy, że to nieprawda. Z oznakami starzenia można walczyć. W określeniu „mam tyle lat, na ile się czuję” jest wiele mądrości. Patrycja Ziętara z Hotelu Magellan podkreśla: Większość klientek instytutu SPA to kobiety dojrzałe, które postanawiają wreszcie zrobić coś dla siebie, decydują się na wczasy SPA i fundują sobie zabiegi poprawiające nie tylko fizyczne piękno, ale i to duchowe. Zatrzymują się w swym życiu i postanawiają zainwestować w siebie. Uważają, że zasługują na np. tropikalny rytuał odmładzający, zaczynający się kąpielą, peelingiem, przez pobyt w kapsule parowej, a kończący masażem stóp.
Wszystko to przy relaksującej muzyce i filiżance witalizującej herbatki… trzeba na to mieć czas, który zazwyczaj pojawia się w wieku dojrzałym! I to właśnie z myślą o kobietach dojrzałych powstają coraz to doskonalsze metody walki z oznakami starzenia.
Dlaczego struktura skóry się zmienia?
Mamy trudniejsze zadanie niż mężczyźni, bo nasza skóra jest 3 razy cieńsza. Starzenie skóry to naturalny proces biologiczny. Komórki organizmu stają się mniej aktywne, a procesy regeneracyjne są coraz wolniejsze. Pierwszym objawem starzenia jest suchość skóry, spowodowana utratą zdolności do zatrzymywania jej w naskórku. Wpływają na to:
• upływ czasu
• genetyczne uwarunkowania
• promieniowanie UV
• promieniowanie jonizujące (np. komputery)
• skażenie środowiska
• zaburzenia hormonalne
• tryb życia (odżywianie, palenie, alkohol).
Wrogami numer jeden naszej skóry są wolne rodniki. Powstają pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wolne rodniki niszczą białko w błonie komórkowej, czyli proteiny. Komórka zaczyna gorzej funkcjonować. Destrukcji ulegają enzymy. Wówczas kolagen i elastyna w skórze ulegają uszkodzeniu. I to daje już widoczne ubytki w skórze. I mimo, że matka natura czy też genetyka tego jeszcze nie przewidziała, to od tego momentu zaczyna się proces starzenia.
Problemy skórne
Geneza
• Zmarszczki wokół kącików oczu i ust
• Następuje odwodnienie komórek, zmniejszenie liczby
włókienkolagenowych i elastylowych
Zmiany Przebarwieniowe
• Liczne brązowe plamy w miejscach odkrytych – pojawiają się plamy pigmentacyjne • Wydzielanie melaniny następuje w sposób niejednolity Utrata elastyczności, skóra staje się sucha
• Mniej gruczołów łojowych, niedobór żeńskich hormonów – estrogenów, które regulują metabolizm i nawodnienie tkanek
• Usta tracą swoje intensywne zabarwienie, stają się mniej sprężyste i jędrne, zanika wyraźna granica między wargą, a ustami
• Zmniejszona ilość kwasu hialuronowego
• Nadpotliwość
Zmiany hormonalne związane z menopauzą
• Liczne pajączki • Krążenie we włośniczkach ulega zmianie, czego wynikiem jest duża kruchość naczyń włosowatych
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Na ładną, gładką, sprężystą skórę należy sobie zapracować. Nikt nie obiecuje cudów, bo proces starzenia organizmu jest nieodwracalny, ale im wcześniej zadbamy o skórę, tym łatwiej będzie ją pielęgnować w wieku dojrzałym. Na najszybszy proces starzenia narażona jest skóra sucha, wrażliwa o jasnej karnacji – mówi Bożena Szumera – lekarz Dermatolog. – Taki rodzaj skóry należy szczególnie chronić przed słońcem, stosując kremy z dużym fi ltrem latem, natomiast zimą – kremy tłuste chroniące przed mrozem i wiatrem. Kobiety z suchą skórą powinny stosować kremy zapobiegające starzeniu się skóry już po 20. roku życia, kobiety o skórze normalnej około 30. roku życia lub wcześniej, jeśli wcześniej pojawią się pierwsze zmarszczki – podkreśla Bożena Szumera.
Wizyta u dermatologa
Systematyczna pielęgnacja wraz z odpowiednimi zabiegami dermatologicznymi mogą dać świetne rezultaty. Jest wiele nowoczesnych metod odmładzania skóry, w wyborze dla nas odpowiedniej pomoże nam dermatolog specjalista. Konsultacje są zazwyczaj bezpłatne i mogą uchronić nas przed nieprawidłowym krokiem. Kobieta po 30 zazwyczaj ma już pierwsze oznaki starzenia. Lek. med. Sławomir Kęcki twierdzi, że często o doborze środków decyduje tryb życia, dlatego najważniejszy jest dokładny wywiad z pacjentką. Inne kremy stosuje się w domu, inne w klimatyzowanym pomieszczeniu w pracy, inne na dworzu. Z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry. Po 45 roku życia dochodzi proces menopauzy, który powoduje ogromne zmiany hormonalne. Skóra staje się cieńsza, pojawia się niechciane włosy stają się słabsze, skóra traci jędrność. Kobiety mają do wyboru zabiegi peelingujące, laser, mikrodermabrazję czy też botox, w zależności co chcemy dzięki nim osiągnąć. Jednak pamiętajmy, że proces odnowy skóry wymaga czasu, poprawa zmian
strukturalnych następuje stopniowo, a nieuchronną burzę hormonów pomoże nam uspokoić hormonalna terapia zastępcza. Pierwsza zmarszczka to nie koniec świata.
Dojrzała skóra wymaga:
– regularnej dbałości – zdrowego trybu życia, częstych wizyt w salonach piękności
– dostarczenia w odpowiednim czasie odpowiednich składników, które penetrują warstwy skóry głębiej i działają dłużej
– silnych koncentratów zawierających antyutleniacze, pomagające zwalczać wolne rodniki, czyli witamina C, E, koenzym Q120
– ochrony przed szkodliwym wpływem promieni UV
– produkty kosmetyczne muszą mieć filtry.
Nieinwazyjne programy odmładzające:
Peelingi chemiczne
• leczenie cellulitu
• wygładzanie zmarszczek
• regeneracja komórek.
Mezoterapia
Dzięki wstrzyknięciom aktywnego preparatu poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych; substancje aktywne docierają głęboko do naskórka i skóry właściwej omijając naskórek, przez który nie przenika większość kosmetyków
• likwiduje rozstępy
• przywraca gładkość skóry
• poprawia kondycję włosów
• koryguje zmarszczki.
Botoks
Wstrzyknięty miejscowo Botox poraża płytkę nerwowo-mięśniową, zapobiega kurczeniu mięśni. Wystarcza na 4–6 miesięcy, wygładza głębokie bruzdy np. między brwiami. Mikrodermabrazja
• odmładzanie skóry szyi, dekoltu oraz dłoni
• usuwanie drobnych zmarszczek twarzy, szczególne wokół oczu.
Laser frakcyjny
Laser wywołuje mikroskopowe uszkodzenia skóry. Powstanie ich stymuluje naturalne procesy naprawcze tkanek. Światło lasera pobudza również głębsze warstwy skóry do produkcji nowego kolagenu, którego wytwarzanie maleje z upływem lat. Optymalnie: 3–5 spotkań co 2–6 tygodni
• odmładzanie skóry szyi, dekoltu oraz dłoni
• usuwanie drobnych zmarszczek twarzy, szczególne wokół oczu
• zamykanie rozszerzonych porów
• usuwanie przebarwień.
Fotodmładzanie
Jest dynamicznym nieinwazyjnym procesem polegającym na zastosowaniu, impulsowego światła o niskiej gęstości energii do odmłodzenia skóry twarzy, szyi, dłoni. Leczenie składa się z serii pięciu zabiegów, wykonywanych co 3–6 tygodni. Zabieg jest prowadzony na całej twarzy. I aby uzyskać jednorodny efekt estetyczny skórę naświetla się dwukrotnie w czasie jednego spotkania.
• likwiduje plamy barwnikowe, piegi oraz zmiany naczyniowe, rumień i porozszerzane naczynka
• zmniejsza zmarszczki, rozszerzone pory, działa na sprężystość skóry.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy, w postaci przezroczystego żelu, podaje się bardzo cienką igłą w miejsce wymagające korekcji. Kwas całkowicie integruje się ze skórą, nie zakłóca jej naturalnych funkcji, zapewnia swobodny przepływ substancji odżywczych, tlenu i hormonów; z czasem powoli wchłania się, natomiast objętość wypełnienia pozostaje taka sama oryguje zmarszczki, bruzdy i fałdy o różnej głębokości (mimiczne, śmiechu, „kurze łapki”, bruzdy wokół ust, między brwiami, fałdy nosowo-wargowe).
• można uwydatnić, powiększyć i poprawić kształt ust
Oferta zabiegów dla kobiet dojrzałych
Spa & Wellness Magazine poleca:
Wolbórz www.hotelmagellan.pl
Poznań www.epi-centrum.pl
Konstancin-Jeziorna www.drirenaeris.pl
Warszawa www.instytut-urody.com
Łódź www.beauty.com.pl
Brzeg www.dermatolog-kecki.pl
Olsztyn www.dermatologia-estetyczna.olsztyn.pl
Eksperci:
lek. med. Sławomir Kęcki
Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Gabinet Dermatologiczny w Brzegu. www.dermatolog-kecki.pl
lek. med. Bożena Krakowian-Szumera
Założycielka Centrum Dermatologii Estetycznej w Olsztynie. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Estetycznej.
www.dermatologia-estetyczna.olsztyn.pl
Oficjalne wydanie internetowe: