Kawa bezkofeinowa - zalety, właściwości. Jak smakuje i czy jest zdrowa?
Kawa bezkofeinowa to kolejny krok ku temu, aby jej smakiem mógł cieszyć się praktycznie każdy. Tradycyjna kawa to w końcu dla wielu z nas wręcz poranny rytuał, jednak zawarta w niej kofeina może być w różnych przypadkach przeszkodą w jej spożywaniu. Czy kawa bezkofeinowa pozwoli nam się cieszyć smakiem "małej czarnej" tak jak dotąd? Jakie zalety i właściwości ma kawa bezkofeinowa?
04.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest kawa bezkofeinowa?
Kawa bezkofeinowa jest specjalną odmianą kawy, z której kofeina usuwana jest chemicznie jeszcze na wstępnym etapie segregacji ziaren. Proces usuwania kofeiny z kawy nazywamy fachowo dekofeinizacją i jej efektem jest znacznie obniżona zawartość tej substancji, przy jednoczesnym zachowaniu jej walorów smakowych. Kawa bezkofeinowa, podobnie jak jej nakofeinowana forma, produkowana jest również w formie mielonej i rozpuszczalnej.
Proces powstawania kawy bezkofeinowej nie jest skomplikowany, jednak wymaga on oczywiście ingerencji chemicznej. Najpierw ziarna kawy poddawane są działaniu pary wodnej, która je spulchnia i zwiększa ich powierzchnię, a potem usuwana jest z nich kofeina za pomocą specjalnego rozpuszczalnika lub gazów nadkrytycznych. Dzięki temu kawa bezkofeinowa pozbawiona jest niechcianej substancji, jednak ma to też wpływ na zawartość pozostałych minerałów, które mogą być mniej lub bardziej korzystne dla naszego zdrowia.
Zalety kawy bezkofeinowej
Kawa bezkofeinowa może być przez niektórych uważana za "ubogą krewną" tradycyjnej kawy, jednak ma ona oczywiście szereg zalet, które także warto wziąć pod uwagę. Jej niezaprzeczalnym atutem jest zawartość kwasu chlorogenowego i lignanów, które odpowiadają za metabolizm glukozy i niwelują ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dodatkowo kawa, niezależnie od jej formy, zawiera diterpeny takie jak kafestol i kafeol, które pomagają chronić wątrobę przed toksynami.
Kolejną korzyścią wynikającą ze stosowania kawy, zarówno tradycyjnej, jak i bezkofeinowej, jest wspomaganie układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego kawa bezkofeinowa pomaga w poprawnym funkcjonowaniu mózgu. Jest też bogata w magnez i inne cenne dla organizmu substancje, które mogą nam pomóc. Ogromną zaletą jest też smak kawy bezkofeinowej, który jest zbliżony lub niekiedy wręcz identyczny jak tradycyjnej kawy. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które uwielbiają aromat kawy i nie mogą sobie pozwolić na picie napojów z zawartością kofeiny.
Czy kawa bezkofeinowa zawiera kofeinę?
Czy kawa bezkofeinowa faktycznie nie zawiera kofeiny? Wbrew jej nazwie – owszem, zawiera, choć są to ilości znikome. W jednej filiżance kawy bezkofeinowej znajdziemy około 3 mg kofeiny, co, w porównaniu do dawki 80-120 mg znajdującej się w jej tradycyjnym odpowiedniku, jest zaledwie ułamkiem jej normalnej zawartości. Dzięki temu smakiem "małej czarnej" mogą się cieszyć chociażby osoby z nadciśnieniem i bezsennością czy przyszłe mamy i kobiety karmiące piersią. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku, bowiem picie kawy bezkofeinowej w nadmiarze także może być szkodliwe i mała zawartość kofeiny nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nasze zdrowie.