UrodaKażdy wspaniały dzień zaczyna się od dobrej nocy

Każdy wspaniały dzień zaczyna się od dobrej nocy

Dobry, relaksujący sen to niezwykle istotny czynnik fizycznego, psychicznego i emocjonalnego rozwoju każdego człowieka. Codziennie, aby dobrze zacząć poranek, musi obudzić się wyspany i zrelaksowany. Kobietom biologicznie trudniej jest zasnąć i utrzymać głęboki sen niż mężczyznom. Szczególnie podczas menstruacji, kiedy zmiany hormonalne powodują senność w ciągu dnia, zaś niepokój w nocy.

Każdy wspaniały dzień zaczyna się od dobrej nocy
Źródło zdjęć: © 123RF

25.04.2014 | aktual.: 25.04.2014 13:12

Dobry, relaksujący sen to niezwykle istotny czynnik fizycznego, psychicznego i emocjonalnego rozwoju każdego człowieka. Codziennie, aby dobrze zacząć poranek, musi obudzić się wyspany i zrelaksowany. Kobietom biologicznie trudniej jest zasnąć i utrzymać głęboki sen niż mężczyznom. Szczególnie podczas menstruacji, kiedy zmiany hormonalne powodują senność w ciągu dnia, zaś niepokój w nocy.

Bóle menstruacyjne sprawiają dodatkowy dyskomfort, tak jak obawa przed przeciekaniem, przez co zwykle kobiety narażone są na niespokojny, przerywany sen i na zmęczenie następnego dnia. Dlatego marka Always, w trosce o jakość snu kobiet, stworzyła specjalne podpaski z szerszą o 60 proc. tylnią częścią, która zapewnia odpowiednią ochronę podczas snu.

Sen to niezwykle ważny element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak nie wszystkie z nas zdają sobie sprawę, jak wpływa on na nasz nastrój, motywację, poziom energii i chęć do działania. Komfortowy, spokojny wypoczynek jest kluczem do zdrowego stylu życia. Jak podkreśla Ewa Guzowska, psychoterapeuta, ekspert marki Always, specjalizujący się w diagnozie i leczeniu zaburzeń snu: sen podobnie jak pożywienie, należy do najbardziej podstawowych i niezbędnych fizjologiczno-biologicznych potrzeb człowieka. Kiedy dochodzi do ich zakłócenia, trudno mówić o samorealizacji jednostki na jakimkolwiek polu, czy w jakiejkolwiek dziedzinie życia. Tak więc zdrowe ciało, otwarty umysł, poczucie szczęścia, spełnienia, ale także chęć do działania, do zmian, do walki o to, co najważniejsze – wszystko zaczyna się od zdrowego snu. To dzięki dobrze przespanej nocy, budzimy się gotowe do nowych wyzwań, mamy ochotę na pożywne śniadanie i siłę na poranny spacer. Dobry, dający wypoczynek, sen sprawia, że działamy na pełnych
obrotach i możemy stawić czoła nowym wyzwaniom.

Prawdy i mity dotyczące dobrego snu

Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących snu. Powszechnie sądzi się, że regenerujący sen jest związany z tym jak szybko zasypiamy i jak często budzimy się w ciągu nocy. Podczas gdy szybkie zapadanie w sen ma dobroczynny wpływ, to budzenie się podczas snu to naturalny proces. W ciągu nocy wybudzamy się około 28 razy. Są to tak krótkie okresy czasu, że następnego dnia o tym nie pamiętamy. Trzy minuty przebudzenia to zdrowa przerwa. Także to, w jakiej fazie snu się obudzimy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie dnia następnego. Jeśli budzik zadzwoni w fazie głębokiego snu będziemy zmęczeni, jeśli zaś w fazie lekkiego snu – wstaniemy wypoczęci i zregenerowani. Dobry sen nie oznacza także długiego wypoczynku. Zbyt długa noc ma takie same negatywne skutki jak zbyt krótka – poczucie ospania, znużenia. Nie długość bowiem, lecz to jak śpimy wpływa na jakość samopoczucia następnego dnia. Przeciętnie ok. 7 godzin to czas, który pozwala na pełną regenerację i wypoczynek. Należy pamiętać, że także wiek i cechy
dziedziczone genetycznie, płeć, pory roku czy stan zdrowia wpływają na długość snu. Kobiety zwykle potrzebują więcej snu niż mężczyźni, także podczas zimy czy choroby wydłuża się czas naszej regeneracji. Zrozumienie jakie czynniki (zmiany hormonalne, czynniki fizyczne i psychiczne) wpływają na jakość snu, pozwoli kobietom cieszyć się relaksującym wypoczynkiem i dobrym porankiem.

Dobry sen, dobra kondycja

Psychoterapeutka Ewa Guzowska podkreśla: każda kobieta ma do spełnienia wiele ról – córki, żony, matki, przyjaciółki, pracownika. Chcąc sprostać tym zadaniom musi przede wszystkim dbać o siebie samą, wszystkim dostępnymi metodami. Troska o zdrowy i efektywny sen stanowi podstawę jej psycho-fizycznej kondycji. Właściwy sen przynosi wiele korzyści, poczynając od pogodnego poranka po zwiększenie produktywności i ogólnego samopoczucia w ciągu dnia. Przespana noc przynosi odpoczynek i regeneruje zarówno ciało jak i umysł. Poprawia sprawność umysłową, koncentrację i pamięć, ale także podnosi ogólną sprawność fizyczną, zwiększa wytrzymałość i odporność, wyrównuje tętno, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii.

Otoczenie w którym zasypiamy, takie jak hałas, natrętne światło czy korzystanie z urządzeń multimedialnych wpływa na jakość i efektywność naszego snu, a w następstwie także na odnowę biologiczną zachodzącą podczas snu. Hałas wynikający z miejsca zamieszkania, głośnego sąsiedztwa, czy różnego trybu życia mieszkańców wpływa na głębokość snu. Zwiększa częstotliwość krótkich wybudzeń, przez co podwyższa się produkcja hormonu stresu. Na niespokojny sen najbardziej wpływa hałas sporadyczny, taki jak klakson samochodu – bardziej niż jednostajne dźwięki.

• Zadbaj o odpowiedni klimat w sypialni – ciemna, cicha i chłodna przestrzeń sprzyja dobremu snu. Warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu i osłonkę na oczy, by czynniki z zewnątrz nie zakłócały odpoczynku.
• Pamiętaj, by przewietrzyć pokój przed snem, unikaj jednak przeciągów, nie stawiaj łóżka blisko okna.
• Temperatura odpowiednia do komfortowego snu to 14 – 18°C. Upewnij się, że Twoja pościel nie jest zbyt ciepła.
• Urządź swoją sypialnię według ulubionego stylu – wybierz ciepłe kolory, powieś ulubione zdjęcia. Zadbaj, by była to była to przytulna przestrzeń. • Upewnij się, że łóżko gwarantuje Ci swobodę ruchu – te zbyt wąskie ograniczają zmiany pozycji podczas snu, co uniemożliwia głęboki sen.
• Nie rozpraszaj się przed snem – zrób sobie przerwę od telewizora, komputera i telefonu. Unikaj stresujących rozmów wieczorem. Wyciszenie przed snem, pomaga osiągnąć głęboką fazę snu.

* Czynniki psychologiczne*, takie jak stres, mogą skutecznie zaburzyć nasz wieczorny odpoczynek. Szczególnie niebezpieczny jest stan stałego napięcia, zdenerwowania i poczucia niepokoju. Nie pozwala on na efektywny relaks i prowadzi do nieprzespanej nocy. Bowiem, tylko zrelaksowane ciało i umysł pozwalają na spokojny sen. Poczucie lęku może być powodowane różnymi sytuacjami. Najczęstszy problemy zaburzeń snu związanych ze stresem to “gonitwa myśli”, obawy o najistotniejsze życiowe kwestie. Dla kobiet w trakcie menstruacji czynnikiem stresującym może być strach przed zmianami pozycji w nocy i troska o niewystarczającą ochronę przed przeciekaniem zastosowanych produktów higienicznych.

• Poświęć chwilę czasu i uwagi na wyciszenie się i stworzenie swojej wieczornej rutyny. Nasz organizm potrzebuje czasu przed snem na zwolnienie tempa, zakończenie prac umysłowych i fizycznych i przygotowanie się do snu. Dobroczynne działanie ma krótki spacer, ciepła kąpiel (minimum 2 godziny przed snem) lub masaż.
• Zadbaj o odpowiedni wygląd sypialni – niech będzie przyjemna, zachęcająca do odpoczynku i relaksu. Zadbaj o wygodę i nastrój, usuń wszelkie urządzenia, elementy związane z pracą, aktywnościami, zabawą, rozrywką. Pozostaw te, które kojarzą Ci się z wypoczynkiem.
• Znormalizuj czas swojego snu. Jeżeli śpisz zbyt krótko, postaraj się stopniowo wydłużać okres snu o 15 minut, co kilka nocy. Pozwoli Ci to na długotrwałe unormowanie czasu przeznaczonego na sen.
• Podczas menstruacji wypróbuj podpaskę Always Ultra Ekstra Night zaprojektowaną specjalnie na noc. Dostosowująca się do zmian pozycji w trakcie snu, zapewnia ochronę do 100% przed przeciekaniem.

Czynniki fizyczne, wszelkie dolegliwości, choroby, infekcje czy bóle zakłócają spokojny sen. Kobiety z natury mają większe niż mężczyźni problemy z zasypianiem i utrzymaniem fazy głębokiego snu przez zmiany hormonalne podczas ich życia. Trudności pojawiają się podczas ciąży, wczesnego macierzyństwa, menopauzy i podczas menstruacji, szczególnie przed i w trakcie cyklu miesiączkowego. Wtedy częściej budzimy się i mamy bardziej intensywne sny. Kobiety, które zmagają się z bólem miesiączkowym zwykle częściej zmieniają pozycję w trakcie snu i śpią przez to płytko. Problemy ze snem w trakcie menstruacji są związane z wahaniami progesteronu i estrogenu – hormonów odpowiedzialnych także za zmiany nastroju i bóle miesiączkowe. Różnice poziomu hormonów w ciągu całego życia kobiety wpływają na jakość jej snu. Progesteron przyczynia się do senności i jego poziom wzrasta w trakcie owulacji i spada dramatycznie na początku miesiączki. Przy wahaniach hormonalnych zmienia się także temperatura ciała, która również
wpływa na komfort snu.

• Ustal swój rytm dnia, najbardziej komfortowe godziny snu. Spróbuj spać trochę krócej i trochę dłużej– sprawdź kiedy czujesz się najbardziej wyspana.
• Podnieś jakość snu podczas menstruacji, biorąc ciepłą kąpiel kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Ciepła woda pomaga się zrelaksować. Możesz także zaplanować więcej czasu na sen lub wziąć krótką drzemkę po południu.
• Ćwicz rano lub w ciągu dnia. Ćwiczenia pomagają szybciej zasnąć i spać spokojniej, jeżeli są wykonywane w odpowiednim czasie. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie kortyzolu, który uaktywnia mechanizm ostrzegawczy w mózgu, co nie jest wskazane przed snem. Postaraj się ćwiczyć minimum trzy godziny przed położeniem się do łóżka. • Zjedz lekki posiłek, minimum 2 godziny przed zaśnięciem.
• Unikaj kofeiny, alkoholu, nikotyny i innych substancji chemicznych, które zakłócają sen. Zamiast tego wypróbuj kubek gorącego mleka z miodem.

Sen a menstruacja

W trosce o kobiecy sen i jakość poranka producent marki Always stworzył nowe podpaski Ultra Ekstra Night. Dedykowane specjalnie na noc, mają o 60 proc. szerszą tylnią część, która zapewnia dodatkową ochronę, tam gdzie jest to najbardziej potrzebne. Nowe podpaski zostały zaprojektowane tak, by dopasować się do ruchów podczas snu i zapewnić do 100% ochrony przed przeciekaniem. Dzięki temu kobiety mogą cieszyć się spokojnym snem i pięknym porankiem.

Porady psychoterapeutki Ewy Guzowskiej:

• Bądź dla siebie najważniejsza! Kochaj siebie, szanuj swoje potrzeby i dbaj o nie – nie czekaj, aż zrobią to inni!
• Dbaj o swój komfort każdego dnia i każdej nocy. Pamiętaj, że dobry sen to podstawa każdego, dobrego dnia.
• Każdy dzień zaczynaj jak nową przygodę – spełniaj swoje małe i duże marzenia, pozwalaj sobie na małe przyjemności.
• Patrz na siebie, jako na jednostkę, która codziennie daje coś z siebie wartościowego światu - to może być dobrze wykonana praca, uśmiech do nieznajomego, poświęcony czas drugiej osobie.
• Spójrz na swoją kobiecość (w tym także na zmiany hormonalne), jak na coś bardzo naturalnego, ale także jak na źródło siły!
• Ćwicz swoje ciało, gdyż wyćwiczone i rozciągnięte ciało – stanowi o elastycznym i kreatywnym umyśle.
• Traktuj swoją kobiecość z należnym jej szacunkiem, bez nacisków i zbytniej przemocy. Pozwól sobie na wolniejszy rytm w trakcie menstruacji, zadbaj o poczucie bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony – by czuć się pewnie i komfortowo.
• Staraj się rozwiązywać problemy i konflikty na bieżąco, nie zabieraj ich ze sobą do łóżka.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)