UrodaKiedy skóra chce pić

Kiedy skóra chce pić

Kiedy skóra chce pić
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.10.2009 12:11, aktualizacja: 06.06.2010 23:24

Lato to czas najintensywniejszego korzystania ze słońca. Bardzo to lubimy, ale czy lubi to nasza skóra?

Lato to czas najintensywniejszego korzystania ze słońca. Bardzo to lubimy, ale czy lubi to nasza skóra? Jeśli odpowiednio chroniłyśmy ją przed czynnikami atmosferycznymi przez letnie upały, po urlopie cieszymy się gładką, nawilżoną cerą. Jeśli jednak po lecie twoja skóra jest przesuszona i sprawia wrażenie za ciasnej, z pewnością dały się jej we znaki zbyt silne słońce, wiatr czy morska woda.

Po lecie nasza skóra jest dość mocno nadwyrężona. Podczas opalania słońce rozgrzewa nasze ciało, w efekcie organizm poci się i odparowuje wodę, co doprowadza do nadmiernej suchości skóry. Potrzeba nam wyregulowania ilości wody. Najlepiej zrobić to sięgając po butelkę wody mineralnej. Poza tym odpowiednio powinnyśmy zadbać o skórę. Najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie jej równowagi jest wzmocnienie pokrywającej ją lipidowej bariery ochronnej.

Bariera hydro-lipidowa zbudowana jest z cząsteczek tłuszczowych, które ściśle umieszczone na naskórku blokują odparowywanie wody z wnętrza skóry. Prawidłowo funkcjonująca skóra posiada nienaruszony tego typu płaszcz ochronny. Dodatkowo stanowi on barierę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Zaburzenia funkcjonowania płaszcza lipidowego skóry owocują uszkodzeniami i przesuszeniem skóry, czasem łuszczeniem. Dochodzi do zaburzenia syntezy substancji odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry (ceramidów oraz składników NMF). W efekcie wierzchnia – rogowa – warstwa naskórka staje się mniej spoista, co w konsekwencji doprowadza do szybkiej utraty wody. Dlatego właśnie mówiąc o problemach nawilżenia, nie sposób pominąć zagadnienia płaszcza lipidowego skóry.

Odpowiednio nawilżony naskórek jest gładki, miękki i sprężysty. Nie łuszczy się, nie daje uczucia ściągania, nie powoduje dyskomfortu. Zadbać o niego możesz odpowiednimi kosmetykami. Podstawą będzie krem dzienny i nocny, który wklepywany w skórę regularnie rano i wieczorem da oczekiwane efekty. Zadba o stan bariery lipidowej, odżywi, złagodzi podrażnienia, a co najważniejsze nawilży przesuszony naskórek.

Delikatne i skuteczne nawilżające kremy:
Bielenda Poranny Mus oliwkowy – intensywnie nawilżający krem do twarzy o lekkiej konsystencji musu (15,50 zł).
AA Cosmetics - cera wrażliwa, krem nawilżający do każdego rodzaju cery (15 zł).
Dax - nawilżający krem całoroczny na dzień i na noc, łagodny krem nawilżający do skóry wrażliwej, podrażnionej, atopowej, bardzo suchej i zaczerwienionej (17,50 zł).
Olay Active Hydrating - krem aktywnie nawilżający na dzień dla cery wrażliwej, chroni skórę przed utratą naturalnego poziomu wilgotności i poprawia jej umiejętność utrzymywania nawilżenia (30 zł).

Dodatkowym kosmetykiem dla wyjątkowo wymagającej skóry są maseczki nawilżające. Niwelują bardzo szybko uczucie nieprzyjemnego napięcia cery. Standardowo stosuje się je raz w tygodniu, jeśli jednak twoja cera jest szczególnie przesuszona, nie zaszkodzi, jeśli będziesz ją nakładała częściej, a jej warstwa będzie grubsza.

Pamiętajmy, że na niewiele się zda stosowanie najdroższych kosmetyków, gdy cały organizm od wewnątrz będzie odwodniony. By zaspokoić codzienne zapotrzebowanie wypijaj co najmniej od półtora do dwóch litrów płynów. Woda skutecznie także oczyszcza - wypłukuje toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, poprawia trawienie.

Źródło artykułu:WP Kobieta