Kiedy wrócić do pracy po porodzie i jakie przywileje przysługują mamom?
Wiele mam zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na powrót do pracy i jakie prawa oraz przywileje im przysługują. Jak przygotować do tego wydarzenia dziecko? Poznaj najważniejsze informacje na temat powrotu mamy do pracy po porodzie.
25.02.2019 | aktual.: 01.03.2019 20:42
Kiedy wracacie do pracy po porodzie?
Wiele świeżo upieczonych mam chciałoby usłyszeć od innych kobiet odpowiedź na jedno nurtujące je pytanie: kiedy wracacie do pracy po porodzie? To zrozumiałe, że niektóre mamy potrzebują w tej kwestii porady, ponieważ samodzielna decyzja o powrocie z urlopu macierzyńskiego jest niezwykle trudna. W świetle prawa mama może odebrać 3 rodzaje urlopu od pracy: macierzyński (obowiązkowy), rodzicielski oraz wychowawczy.
Z urlopu macierzyńskiego nie można całkowicie zrezygnować, a w trakcie jego trwania kobieta otrzyma 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jego wymiar zależy od liczby dzieci urodzonych w jednej ciąży i wygląda następująco:
- 20 tygodni wolnego w przypadku urodzenia 1 dziecka,
- 31 tygodni wolnego w przypadku urodzenia 2 dzieci,
- 33 tygodnie wolnego w przypadku urodzenia 3 dzieci,
- 35 tygodni wolnego w przypadku urodzenia 4 dzieci,
- 37 tygodniu wolnego w przypadku urodzenia 5 dzieci.
Kobieta może się zrzec części urlopu na rzecz ojca po upływie 14 tygodni, wtedy wraca do pracy po porodzie. Urlop rodzicielski będzie trwał 32 (1 dziecko) lub 34 (2 lub więcej dzieci). Pracodawca wypłaci wtedy 60 proc. zwyczajowego wynagrodzenia.
Dodatkowo można te dwa rodzaje urlopów połączyć, wtedy świeżo upieczona mama otrzyma 80 proc. wynagrodzenia i wróci do pracy po 52 tygodniach. Zaś po urlopie wychowawczym do firmy należy się stawić po 36 miesiącach, czyli 3 latach.
Wiele kobiet, zadając swoim koleżankom pytanie "kiedy wracacie do pracy po porodzie", oprócz strony prawnej i teorii chce usłyszeć również, jak takie wielogodzinne rozstania wpłyną na ich pociechę. Kontakt z matką, zwłaszcza przez pierwsze miesiące życia dziecka, jest kluczowy dla jego rozwoju.
Wtedy tworzą się nierozerwalne więzi rodzicielskie. Bliskość matki ma również ogramy wpływ na rozwój emocjonalny i psychiczny niemowlęcia.
Jednak wielu pedagogów twierdzi, że nie należy się obawiać pozostawienia dziecka, które ma prawie rok. Jeżeli stopniowo i konsekwentnie oswoimy dziecko z naszą nieobecnością i zostawimy je pod dobrą opieką, maluch zniesie to bardzo dobrze. Co więcej, wykazano że młodsze dzieci adaptują się do takich zmian dużo sprawniej niż te, które ukończyły już 2 lata.
Przywileje mamy, która wraca do pracy po porodzie
Oprócz niezbywalnego prawa do urlopu macierzyńskiego młode mamy są również chronione bezpośrednio po powrocie do pracy. Sprawdźcie, jakie są wasze przywileje, kiedy wracacie do pracy po porodzie:
- Prawo do powrotu na to samo stanowisko – pracodawca ma obowiązek zapewnienia kobiecie tego samego stanowiska, które zajmowała przed przejściem na urlop macierzyński. Świeżo upieczona mama może być również pewna, że jej wynagrodzenie pozostanie na takim samym poziomie.
- Prawo do skróconego czasu pracy – kobieta, która jest zatrudniona na umowę o pracę i pozostała w stosunku pracy z jednym pracodawcą przez co najmniej 6 miesięcy, może ubiegać się o skrócony czas pracy. Warunkiem jest niewykorzystanie urlopu wychowawczego.
- Przerwy na karmienie – kobietom pracującym w pełnym wymiarze godzin (8 godzin dziennie) przysługują dwie 30-minutowe przerwy na karmienie piersią swojej pociechy. Jeżeli mama była w ciąży mnogiej, czas ten wydłuża się do 45 minut. W ten sposób ustawodawca stara się pomóc mamom pogodzić opiekę nad dzieckiem z koniecznością chodzenia do pracy.
- 2 dni lub 16 godzin urlopu opiekuńczego – jest to czas przeznaczony na opiekę nad zdrowym lub chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia. Jest to urlop w pełni płatny, przysługuje obojgu rodzicom i można go wykorzystać na trzy sposoby: w całości i naraz, rozdzielony na 2 osobne dni lub w wymiarze godzinowym. Warto pamięć, że niewykorzystany urlop przepada wraz z końcem roku kalendarzowego.
- Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem – rodzic dziecka może odebrać płatne w 80 proc. zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem. Przysługuje ono w wymiarze do 60 dni w roku na pociechę, która nie ukończyła 14 lat. Zasiłek opiekuńczy może być odebrany przez oboje rodziców, jednak nie jednocześnie.