Powrót do pracy po 3 miesiącach od porodu – jakie warunki trzeba spełnić
Najkrótszy pobyt na urlopie macierzyńskim wynosi 20 tygodni. Jednak na życzenie mamy czas spędzony w domu można skrócić do 14 tygodni. Co zrobić, żeby powrócić do pracy po 3 miesiącach od porodu?
22.02.2019 | aktual.: 25.02.2019 15:05
Kiedy można wrócić do pracy po porodzie?
Polskie prawo zapewnia młodym mamom aż trzy rodzaje urlopów po porodzie dziecka. Pierwszym jest urlop macierzyński, który rozpoczyna się automatycznie po urodzeniu dziecka. Jest on obowiązkowy i przysługuje każdej kobiecie, która jest zatrudniona na umowę o pracę.
Czas trwania tego urlopu jest zależy od tego, czy kobieta była w ciąży mnogiej, czy pojedynczej. I tak przy:
- urodzeniu 1 dziecka przysługuje 20 tygodni wolnego od pracy,
- urodzeniu 2 dzieci jest to 31 tygodni,
- urodzeniu 3 dzieci przysługuje 33 tygodnie,
- urodzeniu 4 dzieci jest to 35 tygodni,
- przy co najmniej 5 kobieta otrzyma 37 tygodni zwolnienia na opiekę nad dziećmi.
Urlop macierzyński jest płatny w 100 proc.
Zobacz także
Kobieta może starać się o dodatkowy urlop rodzicielski (płatny 60 proc. zwyczajowego wynagrodzenia), który będzie trwał 32 (1 dziecko) lub 34 (2 i więcej dzieci) tygodnie. Udogodnieniem jest możliwość podzielenia się urlopem rodzicielskim z partnerem (np. 20 tygodni odbiera mama, a 12 tata).
Można również starać się o połączenie urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim (co daje 52 tygodnie nieprzerwanego wolnego), jednak należy pamiętać, aby o tym fakcie poinformować pracodawcę najpóźniej 21 dni po porodzie. Za taki zintegrowany urlop kobieta dostanie 80 proc. swojej wypłaty.
Co zrobić, aby wrócić do pracy po 3 miesiącach od porodu
W świetle polskiego prawa całkowita rezygnacja z urlopu macierzyńskiego nie jest możliwa, ma to na celu ochronę wartości rodzinnych oraz interesów samej mamy. Jednakże na życzenie kobiety może ona powrócić do pracy po 3 miesiącach od porodu. Aby skrócić pobyt w domu do 14 tygodni, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek – pozostałe 6 tygodni musi zostać przekazane na rzecz ojca dziecka.
Rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego nie wiąże się z potrzebą składania żadnego dodatkowego wniosku u pracodawcy, wystarczy akt urodzenia dziecka i zaświadczenie o porodzie. Jednak jeśli świeżo upieczona mama decyduje się na powrót do pracy po 3 miesiącach, musi przedłożyć wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego. Należy go złożyć najpóźniej do 7 dni przed rozpoczęciem pracy.
W treści pisma powinny się znaleźć następujące informacje:
- ile tygodni z urlopu zostało wykorzystane,
- w jaki sposób wykorzystano urlop (czy po porodzie, czy częściowo przed),
- dokładna data powrotu do pracy.
Ponadto ojciec dziecka musi złożyć wniosek o przyznanie mu urlopu przez pracodawcę, jeżeli tata nie pracuje, może to być kopia oświadczenia o przerwaniu działalności zarobkowej. Te dokumenty należy dołączyć do wniosku o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego.
Plusy wczesnego powrotu z urlopu macierzyńskiego
Decyzja o tym, czy powrócić do pracy po 3 miesiącach od porodu jest kwestią indywidualną. Powodem szybkiego powrotu z urlopu macierzyńskiego są przede wszystkim kwestie finansowe. Często młode mamy nie mogą sobie wybaczyć, tego że zostawiają swoje maleństwo pod opieką kogoś innego. Oczywiście bliski kontakt z rodzicem ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka.
Jednak powrót do pracy po 3 miesiącach ma swoje plusy zarówno dla mamy, jak i dla jej pociechy. Po pierwsze im szybciej wrócisz do pracy, tym łatwiej będzie ci podjąć zawodowe obowiązki. Mamy, które szybko wracają do pracy, nie muszą przechodzić przez długi i żmudny proces ponownego wdrożenia się w życie firmy. To oszczędzi młodej kobiecie stresu. Twój maluch również skorzysta na wcześniejszym powrocie do kariery zawodowej mamy. Wykazano, że młodsze dzieci dużo sprawniej adaptują się do zmian, zaś 2- lub 3-latki znoszą rozstania z mamą dużo gorzej.