Zapomniane imię. Nie chcemy już tak nazywać córek
Imię Gertruda, choć rzadko spotykane we współczesnych czasach, ma długą i interesującą historię oraz głębokie korzenie w tradycji europejskiej. Od wieków było związane z osobami silnymi, mądrymi i o wyjątkowej duchowości. Przyjrzyjmy się, skąd pochodzi, jakie ma znaczenie oraz kim były najsłynniejsze kobiety noszące imię Gertruda.
17.09.2024 | aktual.: 17.09.2024 12:48
Imię Gertruda wywodzi się z języków germańskich i można rozbić je na dwa elementy: "gēr", co oznacza "włócznia" oraz "trud", które znaczy "siła" lub "moc". W ten sposób można tłumaczyć Gertrudę jako "silna jak włócznia" lub "ta, która posiada moc włóczni".
W czasach starożytnych i średniowieczu włócznia była symbolem odwagi i potęgi, co sugeruje, że osoby noszące to imię miały być postrzegane jako wyjątkowo silne i odważne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Popularność imienia
Imię Gertruda było szczególnie popularne w średniowieczu, a także w okresie renesansu. W Polsce imię to nosiło wiele kobiet pochodzących z arystokratycznych rodzin. W XX w. jego popularność nieco spadła, ale wciąż można spotkać kobiety o tym imieniu, zwłaszcza w starszych pokoleniach.
We współczesnym świecie występuje nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech oraz krajach skandynawskich. U nas często jest kojarzone z tradycją i starszym pokoleniem, co sprawia, że młodsze rodziny rzadziej decydują się na jego nadanie.
Osoby o imieniu Gertruda imieniny obchodzą 18 lutego, 17 marca, 16 listopada. Według danych z rejestru PESEL na dzień 19 stycznia 2024 roku imię to nosiło 12551 kobiet. W poprzednich latach liczba ta wynosiła 13188 (31 stycznia 2023) i 13966 (24 stycznia 2022). Ponadto zarówno w roku 2024 (dane z sierpnia br.), jak i w 2023 nikt tak nie nazwał swojej córki.
Zobacz też: Imię wymiera. Nosi je zaledwie 47 Polek
Gertruda w historii
Najbardziej znaną postacią o tym imieniu jest święta Gertruda z Nivelles (626-659), która była córką księcia Pepina Starszego i świętą Kościoła katolickiego. Żyła w VII w. i znana była z głębokiej pobożności, ascezy oraz pracy misyjnej.
Była współzałożycielką opactwa w Nivelles, gdzie poświęciła życie modlitwie i pracy na rzecz ubogich. Jej kult rozprzestrzenił się szeroko w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie imię Gertruda zyskało na popularności.
Kolejną znaną postacią była Gertruda Świętosława, córka Mieszka II Lamberta i Rychezy Lotaryńskiej, księżniczka polska i królowa węgierska. Żyła na przełomie X i XI wieku i była ważną postacią na scenie politycznej Europy wczesnego średniowiecza.
Imię Gertruda jest pięknym przykładem na to, jak historia, znaczenie i symbolika imion wpływają na postrzeganie ludzi noszących je w różnych epokach. Choć obecnie jest to imię rzadziej spotykane, wciąż zachowuje swoją wyjątkową wartość i głęboką historię.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!