Zapomniane imię. Nie chcemy już tak nazywać córek

Imię Gertruda, choć rzadko spotykane we współczesnych czasach, ma długą i interesującą historię oraz głębokie korzenie w tradycji europejskiej. Od wieków było związane z osobami silnymi, mądrymi i o wyjątkowej duchowości. Przyjrzyjmy się, skąd pochodzi, jakie ma znaczenie oraz kim były najsłynniejsze kobiety noszące imię Gertruda.

Imię Gertruda było kiedyś niezwykle popularne
Imię Gertruda było kiedyś niezwykle popularne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.09.2024 | aktual.: 17.09.2024 12:48

Imię Gertruda wywodzi się z języków germańskich i można rozbić je na dwa elementy: "gēr", co oznacza "włócznia" oraz "trud", które znaczy "siła" lub "moc". W ten sposób można tłumaczyć Gertrudę jako "silna jak włócznia" lub "ta, która posiada moc włóczni".

W czasach starożytnych i średniowieczu włócznia była symbolem odwagi i potęgi, co sugeruje, że osoby noszące to imię miały być postrzegane jako wyjątkowo silne i odważne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Popularność imienia

Imię Gertruda było szczególnie popularne w średniowieczu, a także w okresie renesansu. W Polsce imię to nosiło wiele kobiet pochodzących z arystokratycznych rodzin. W XX w. jego popularność nieco spadła, ale wciąż można spotkać kobiety o tym imieniu, zwłaszcza w starszych pokoleniach.

We współczesnym świecie występuje nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech oraz krajach skandynawskich. U nas często jest kojarzone z tradycją i starszym pokoleniem, co sprawia, że młodsze rodziny rzadziej decydują się na jego nadanie.

Osoby o imieniu Gertruda imieniny obchodzą 18 lutego, 17 marca, 16 listopada. Według danych z rejestru PESEL na dzień 19 stycznia 2024 roku imię to nosiło 12551 kobiet. W poprzednich latach liczba ta wynosiła 13188 (31 stycznia 2023) i 13966 (24 stycznia 2022). Ponadto zarówno w roku 2024 (dane z sierpnia br.), jak i w 2023 nikt tak nie nazwał swojej córki.

Gertruda w historii

Najbardziej znaną postacią o tym imieniu jest święta Gertruda z Nivelles (626-659), która była córką księcia Pepina Starszego i świętą Kościoła katolickiego. Żyła w VII w. i znana była z głębokiej pobożności, ascezy oraz pracy misyjnej.

Była współzałożycielką opactwa w Nivelles, gdzie poświęciła życie modlitwie i pracy na rzecz ubogich. Jej kult rozprzestrzenił się szeroko w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie imię Gertruda zyskało na popularności.

Kolejną znaną postacią była Gertruda Świętosława, córka Mieszka II Lamberta i Rychezy Lotaryńskiej, księżniczka polska i królowa węgierska. Żyła na przełomie X i XI wieku i była ważną postacią na scenie politycznej Europy wczesnego średniowiecza.

Imię Gertruda jest pięknym przykładem na to, jak historia, znaczenie i symbolika imion wpływają na postrzeganie ludzi noszących je w różnych epokach. Choć obecnie jest to imię rzadziej spotykane, wciąż zachowuje swoją wyjątkową wartość i głęboką historię.

Wszechmocne
Wszechmocne© WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)