Kiszone owoce i warzywa - bomby witaminowe na zimę
Zdrowe, smaczne i oryginalne. Oto alternatywa dla kiszonej kapusty i ogórków.
Obecnie popularne jest kiszenie niemal wszystkich owoców i warzyw, nie tylko tradycyjnie znanego ogórka czy kapusty. Podstawą procesu kiszenia jest fermentacja. To trend kulinarny - w kopenhaskiej Nomie stworzone zostało nawet laboratorium fermentacji. Kisić można buraki, cytryny oraz np. sałatę czy salsefię. W wyniku fermentacji mlekowej w przetworach kiszonych jest dużo mniej cukrów niż w świeżych. Kiszone produkty są lekkostrawne i mają mniej kalorii. Zawierają też acetylocholinę, która wpływa na regulację ciśnienia krwi oraz działa korzystnie na perystaltykę jelit. Kiszonki działają wzmacniająco na organizm. Zapobiegają też zaparciom. Oto kilka oryginalnych pomysłów na te przetwory.
Kiszone ogórki
Kiszone buraki
Składniki: 8 średnich buraków, letnia, przegotowana woda, kawałek żytniego chleba. * Przygotowanie:*buraki, obrać, umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Włożyć do słoika i zalać letnią wodą. Na wierzch ułóż kawałek chleba. Zamknij słój i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce.
Kiszone śliwki
Składniki:2 kg śliwek, 1 łyżeczka mielonego imbiru, kilka goździków, 5-7 ziarenek pieprzu, 2 łyżeczki cukru, 3 łyżki soku z cytryny, 1 l wody, 20 g soli. * Przygotowanie:*zagotować wodę z solą i cukrem, a następnie ostudzić i dodać sok z cytryny. Goździki i pieprz utłuc w moździerzu, połączyć z imbirem. Pestki umyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Owoce ułożyć warstwami w wyparzonych słoikach, przesypując wymieszanymi przyprawami. Zalać solonką, przykryć czystą ściereczką i odstawić na 3-4 dni. Po tym czasie słoiki szczelnie zamknąć i schować w chłodne miejsce. Kiszone śliwki są smakowitym pikantnym dodatkiem do mięs, wędlin czy sałatek.
Kiszony kalafior
Składniki: 1 spory kalafior, 2,5 l wody, 2 łyżki soli, 1 łyżka cukru, 2 ząbki czosnku, 2 kulki ziela angielskiego, koper.
Przygotowanie:w garnku zagotować wodę z cukrem i solą. W tym czasie umyć kalafiora i podzielić na różyczki, a następnie ułożyć w słoiku wraz z ząbkiem czosnku, zielem angielskim i koprem. Słoiki napełnić gorąca zalewą, dokładnie zakręcić.
Kiszone jabłka
Składniki: 2 kg jabłek, laska cynamonu, 6 goździków, gwiazdka anyżu, kilkanaście ziaren ziela angielskiego i jałowca, kilka liści ziela angielskiego, 2 l wrzątku z 2 łyżkami niejodowanej soli kamiennej.
Przygotowanie: jabłka umyć, podzielić na cząstki i ułożyć w dużym słoju, przetykając przyprawami. Całość zalać przestudzoną solanką i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce, nie zakręcając, a jedynie przykrywając gazą. Co kilka dni zbierać ewentualnie powstającą pianę. Kiszone jabłka wzbogacą smak sałatek, całymi można nafaszerować kaczkę lub kurczaka, a zmiksowane można dodawać do sosów do mięsa.
Kiszona cukinia
Składniki:1 duża cukinia, korzeń chrzanu, baldachy kopru, czosnek, gorczyca, pieprz kolorowy, ziele angielskie, imbir (korzeń), sól ok.1,5 łyżki na litr, cukier trzcinowy nierafinowany łyżeczka na litr.
Przygotowanie: zagotować wodę wraz z łyżeczką pieprzy i kilkoma kulkami ziela angielskiego. Dodać płaską łyżkę gorczycy i kilka plasterków imbiru. Doprawić solą i cukrem i gotować kilka minut. Cukinię pokroić wzdłuż w słupki, a z każdego wykroić część z gniazdem nasiennym i ułożyć w słoiku wraz chrzanem, koprem i ząbkami czosnku. Zalać wrzącą zalewą zakrywając całkowicie warzywa. Zakręcić szczelnie i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Po 4-5 dniach są gotowe do zjedzenia, ale można je przenieść do spiżarni, w chłodne miejsce.