Kleszcze. Jak się zabezpieczyć przed możliwym ukłuciem? Nie zapomnij o środkach ostrożności
Kleszcze potrafią wkłuć się w skórę pod kolanami, pachami, w zgięciach łokci, pod biustem, a nawet za uszami. Co roku powraca problem ochrony przed niebezpiecznymi kleszczami, które w skrajnych przypadkach mogą wywołać boreliozę i inne groźne choroby. Wszędzie tam, gdzie jest wilgotno, rośnie trawa oraz krzaki i paprocie, mogą czyhać kleszcze. Jak się przed nimi zabezpieczyć?
24.04.2020 | aktual.: 24.04.2020 14:19
Wchodząc do lasu z chemicznymi środkami przeciwko kleszczom, nie masz żadnej gwarancji na to, że nie zostaniesz przez nie ugryziona. Wszystko komplikuje ludzki pot, który wręcz przyciąga kleszcze. Jeśli chcesz skorzystać ze spaceru po łonie natury z rodziną, powinnaś dokładnie przygotować się do tego z pozoru banalnego zadania. Poniżej znajdziesz potrzebne wskazówki.
Jak się zabezpieczyć przed kleszczami – ważne wytyczne
Od 20 kwietnia ponownie zostały otwarte lasy i parki, co zachęca wiele osób do spacerów na łonie natury. Chcąc zaplanować rodzinny spacer, nie zapomnij o starannym i bezpiecznym przygotowaniu się do tego wydarzenia. Zwróć uwagę na ochronę przed kleszczami, które możesz napotkać podczas zwyczajnego spacerowania. Co należy zrobić?
- Odpowiedni ubiór – mimo ciepłej pogody należy zabezpieczyć całe ciało przed kleszczami za pomocą spodni z długimi nogawkami, bluzki z długimi rękawami, zakrytych butów oraz nakrycia głowy. Tylko w taki sposób uniemożliwisz kleszczom ukłucie.
- Używaj specjalnych preparatów odstraszających kleszcze – zwracaj uwagę na repelenty zawierające DEET lub permatrynę. W przypadku dzieci zastosuj środki z niższym stężeniem tych substancji.
- Po każdym spacerze dokładnie oglądaj całe ciało, zwłaszcza pachy, pachwiny, kolana, okolice intymne, łokcie, kolana czy uszy. Nawet niepozorne plamki mogą być znakiem ukąszenia kleszcza.
- Po wycieczce wszystkie ubrania od razu wrzuć do pralki i wypierz w wysokiej temperaturze.
Zobacz także: Domowy spray na kleszcze. Skutecznie ochrania
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami – nie zabieraj smartfona
Z najnowszych badań poznańskich naukowców dowiadujemy się, że światło ze smartfonów również przyciąga kleszcze. Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe działa jak magnes, ponieważ kleszcze wytwarzają własny zmysł magnetyczny, który pomaga im lokalizować przyszłą ofiarę. Gdy kleszcze znajdują się w polu sztucznego pola elektromagnetycznego, stają się bardziej ożywione oraz ruchliwe i niestety podążają za źródłem promieniowania. Jak widzisz, nawet zwykły smartfon może narazić na ukąszenie kleszcza.
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami – uwaga na boreliozę
Podczas badań nad wpływem smartfonów na ożywienie kleszczy poznańscy naukowcy odkryli jeszcze jeden szokujący rezultat. Jak się okazuje, kleszcze z boreliozą są znacznie bardziej podatne na promieniowanie elektromagnetyczne! Nawet klasyczny, rodzinny spacer po lesie może okazać się brzemienny w skutkach, dlatego też badacze apelują, aby do lasu chodzić bez telefonów komórkowych. Chcąc zachować bezpieczeństwo, zastosuj się do porad, a ukąszenie kleszcza nie będzie zagrażać ani tobie, ani twojej rodzinie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl