FitnessNaturalne metody, by odstraszyć komary i kleszcze

Naturalne metody, by odstraszyć komary i kleszcze

Komary i kleszcze potrafią skutecznie uprzykrzyć nasz wypoczynek. Przed sezonem wakacyjnym warto sprawdzić, jak możemy zabezpieczyć się przed atakiem tych insektów. Olejki eteryczne, zioła i czosnek skutecznie odstraszą natarczywe owady.

Naturalne metody, by odstraszyć komary i kleszcze
Źródło zdjęć: © 123RF

Komary i kleszcze potrafią skutecznie uprzykrzyć nasz wypoczynek. Przed sezonem wakacyjnym warto sprawdzić, jak możemy zabezpieczyć się przed ich atakiem. Olejki eteryczne, zioła i czosnek skutecznie odstraszą natarczywe owady i pajęczaki.

W ciepłe wieczory komary kąsają nas bezlitośnie, szczególnie jeśli spędzamy czas w lesie lub nad jeziorem. Zostawiają też niechciane pamiątki po ukąszeniu: czerwone bąble, lekką opuchliznę, uporczywe uczucie swędzenia i ślady na skórze. Gatunki komarów, które występują w naszym klimacie, nie przenoszą chorób. Kontakt z nimi jest nieprzyjemny, ale nie bywa groźny, o ile nie jesteśmy uczuleni na ich jad - wówczas ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną.

Prawdziwą zmorą są kleszcze. Niewielkie pajęczaki roznoszą niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę. Nie każde ukąszenie jest groźne, bo nie wszystkie kleszcze są zarażone boleriozą. Poza tym, jeśli szybko usuniemy osobnika, który nas zaatakował, zniwelujemy ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Jeśli jednak po ukąszeniu zaczniemy odczuwać objawy takie jak, bóle głowy, nudności, osłabienie, zaczerwienienie skóry, należy szybko udać się do lekarza. W przypadku kleszczy sprawdza się zasada - dmuchać na zimne.

Nic dziwnego, że wybierając się na wakacje, zabieramy ze sobą cały arsenał środków chemicznych. Niestety, preparaty te nie zawsze spełniają swoje zadanie, poza tym częste stosowanie ich nie jest obojętne dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie bezbronni. Możemy wybierać spośród skutecznych i naturalnych środków, które sprawią, że komary i kleszcze nie będą się do nas zbliżać.

Olejki eteryczne - ich naturalny i piękny zapach skutecznie odstrasza. Warto smarować nimi ciało, gdyż świetnie nawilżają i natłuszczają przesuszoną słońcem skórę oraz gwarantują ochronę przed ukąszeniami.

Najlepiej sprawdzą się olejki: waniliowy, z paczuli, goździkowy, cytrynowy, miętowy. Możemy też wlać kilka kropelek preparatu do kominka zapachowego. W sklepach ekologicznych dostępne są aromatyczne świece i kadzidełka, które wydzielają mocny zapach odstraszający owady. Świece produkowane są na bazie naturalnego wosku sojowego lub palmowego, wytwarzają więc mniej sadzy niż parafinowe.

* Domowy spray odstraszający komary* - do butelki z atomizerem wlewamy szklankę wody, ćwierć szklanki oliwy z oliwek i kilka kropelek dowolnych olejków eterycznych. Możemy dodać też kilka świeżych liści bazylii i melisy. Całość zakręcamy i dokładnie mieszamy. Płyn rozpylamy na skórze regularnie przez cały dzień, co 2 godziny.

Kocimiętka - roślina, która działa jako wabik na koty, skutecznie zniechęca komary, kleszcze i mszyce. Warto posadzić ją w ogrodzie lub w doniczce na tarasie. W walce sprawdzają się też aromatyczne zioła - bazylia, mięta i rozmaryn. Możemy z nich przygotować naturalny preparat przeciw komarom. Wystarczy do butelki z rozpylaczem wlać ocet jabłkowy i dorzucić garść ziół oraz kocimiętki.

Czosnek - komary i kleszcze nie znoszą jego zapachu. Jeśli będziemy spożywać posiłki z dodatkiem czosnku, woń naszego potu zniechęci insekty do ataku.

By wygrać walkę z komarami i kleszczami, musimy wiedzieć, co je przyciąga. Przede wszystkim reagują na nasz zapach. Im mocniej się pocimy, tym bardziej je przyciągamy. Dlatego warto regularnie brać prysznic i zrezygnować z używania perfum. Pomoże też noszenie jasnych ubrań, gdyż wchłaniają mniej ciepła niż ciemne. Kompletując letnią garderobę, wybierajmy naturalne materiały - len, bawełnę, gdyż w nich pocimy się mniej niż w sztucznych.

Gdy mimo naszych starań ukąsi nas komar, zamiast rozdrapywać ranę, posmarujmy podrażnione miejsce kroplami do nosa, przyłóżmy plasterek cytryny lub wetrzyjmy natkę pietruszki. To pomoże złagodzić pieczenie i swędzenie.

Małgorzata Brzezińska/(mb)/(kg), WP Kobieta

komarykleszczeborelioza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)