Blisko ludziBorelioza coraz popularniejsza. Ten rok może być rekordowy

Borelioza coraz popularniejsza. Ten rok może być rekordowy

Borelioza coraz popularniejsza. Ten rok może być rekordowy
Źródło zdjęć: © 123RF
30.06.2019 14:09

Od stycznia do maja 2018 roku na boreliozę w województwie małopolskim zachorowały 432 osoby. W tym roku liczba ta jest prawie 2 razy większa. Eksperci ostrzegają, że 2019 rok może być rekordowy pod względem zachorowań na tę chorobę.

Borelioza – przyczyny

Borelioza to choroba, którą można się zarazić poprzez ugryzienie kleszcza, który jest nosicielem krętków Borrelia. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z ukąszenia, a objawy pojawiają się znacznie później, co może utrudniać rozpoznanie choroby.

Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie swojego ciała po każdej wizycie w lesie. Podobnie z ugryzieniem. Nie każdy kontakt z kleszczem musi od razu prowadzić do choroby, warto jednak po ukąszeniu wykonać profilaktyczne badania. Szczególnie ważne może okazać się to w tym roku.

Borelioza coraz popularniejsza

Specjaliści ostrzegają, że borelioza staje się prawdziwą plagą. 2019 rok może być rekordowy pod względem zachorowań na tę chorobę. Najgorzej jest w województwie małopolskim. Od stycznia do maja 2018 roku zachorowało tam 432 osoby. W tym roku liczba chorych jest już prawie dwa razy większa, bo wynosi aż 831.

"Rok 2019 zdecydowanie przebije pod względem zachorowań na boreliozę rok 2018" – powiedział w rozmowie z Polsat News Jacek Żak, rzecznik krakowskiego sanepidu.

Ochrona przed boreliozą

Nieleczona borelioza może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego warto nie tylko sprawdzać swoje ciało po wizycie w lesie, ale także zadbać o odpowiednią ochronę. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie boreliozy są szczepionki przeciw kleszczom, które zakupić można samodzielnie w aptece. Udając się do lasu, warto zadbać zaś o odpowiedni strój i unikać nadmiernego odkrywania ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także