ycipk-49x3zh

Kobieta została biskupem Londynu. Jest trzecią najważniejszą duchowną w kraju

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn z trudem, ale konsekwentnie przedostaje się również w struktury Kościoła. Sarah Mullally została właśnie pierwszą w historii biskupem-kobietą Londynu. Duchowna kościoła anglikańskiego nie jest pierwszą kobietą, która dostąpiła tego zaszczytu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biuskup Sarah (po prawej) jest obecnie trzecią najważniejszą osobą Kościoła Anglii.
Biuskup Sarah (po prawej) jest obecnie trzecią najważniejszą osobą Kościoła Anglii. (Getty Images)
ycipk-49x3zh

Biskup Londynu Sarah Mullally jest teraz trzecią najważniejszą duchowną Kościoła Anglii. Jej wybór oznacza również, że kobieta zasiądzie w Izbie Lordów. Sarah objęła tę funkcję po tym, jak jej poprzednik, dr Richard Chartres, przeszedł na emeryturę w lutym bieżącego roku.

Biskup Sarah ma 55 lat. Przez większość swojego dorosłego życia była związana z brytyjską służbą zdrowia, pracując między innymi jako pielęgniarka. – Często pytają mnie, jak to jest mieć dwie kariery, pierwszą w służbie zdrowia, a drugą w Kościele – mówi w rozmowie z BBC. – Wolę myśleć, że tak naprawdę zawsze miałam jeden zawód: podążanie za Jezusem– mówi.

ycipk-49x3zh

Wiadomość o wybraniu Sarah Mullally na biskupa Londynu skomentował Arcybiskup Canterbury, Justin Welby. – Wspaniała wiadomość. Biskup Sarah wnosi swoje niezwykłe doświadczenie i talenty w wyjątkową posługę duszpasterską w tym mieście, kierując się wiarą w Jezusa Chrystusa, który sprawia, że jest tym, kim jest – napisał zwierzchnik kościoła anglikańskiego na Twitterze.

Getty Images
Podziel się

Biskup Sarah będzie 133. biskupem Londynu. Zostanie wyświęcona w Katedrze św. Pawła w Nowy Rok.

W kościele anglikańskim kobiety mogą zostać wybrane na biskupów od 2014 roku. Pierwszą w historii kobietę-biskupa wybrano tam rok później, gdy Libby Lane zaczęła piastować godność biskupa Stockport. Jak dotąd duchowne na tak wysokim stanowisku w kościele anglikańskim stanowią jednak rzadkość.

ycipk-49x3zh

Dyskusja na temat posługi kapłańskiej kobiet trwa również w kościele katolickim. Choć prawo kanoniczne na razie nie dopuszcza możliwości, by kobieta była księdzem, nie mówiąc już o piastowaniu godności biskupa, papież Franciszek zdaje sobie sprawę, że równouprawnienie płci jest kwestią, której Kościół nie może lekceważyć. W wywiadzie dla "Civilta cattolica" stwierdził między innymi, że rola kobiety w Kościele jest nie do pominięcia i należy ją pogłębić, wypracowując coś, co nazwał "głęboką teologią kobiety".

Zobacz też: Czy istnieją sytuacje, w których osoba świecka może zastąpić księdza?

ycipk-49x3zh
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49x3zh

ycipk-49x3zh
ycipk-49x3zh