"Kobiety" Rafała Olbińskiego
„Jednym z drogowskazów piękna naszej cywilizacji jest niewątpliwie ciało kobiety” - uważa Rafał Olbiński
Niezwykły album Rafała Olbińskiego „Kobiety” cieszył się ogromnym uznaniem w Stanach Zjednoczonych. Teraz jest już dostępny w wersji polskiej.
„Jednym z drogowskazów piękna naszej cywilizacji jest niewątpliwie ciało kobiety” - uważa artysta. Właśnie dlatego cztery na pięć z jego obrazów związanych jest z tą tematyką. Album „Kobiety” jest obszernym zbiorem prac, które artysta namalował podczas swojej barwnej drogi artystycznej. To rodzaj niemal filozoficznej refleksji nad naturą kobiecego piękna, próbą zbliżenia się do tajemnicy, którą każda kobieta nosi w sobie.
Wchodzimy weń prowadzeni przez nieoczywistość metafor, absolut przyrody, nie narzucającą się niecierpliwość nagości, seksualność siebie świadomą. W mgle, spod przymrużonych powiek, zobaczyć można kuszącą Afrodytę, Sophię, Dafne bądź Ewę dającą życie i przyczyną zguby będącą. Odczucia są ledwie uchwytne, a prawda objawiająca się u kresu wędrówki poznania, paradoksalnie – wbrew własnej definicji - jest niejednoznaczna, lecz indywidualna, jak spojrzenia i gesty nieświadome.
Kobieta Olbińskiego raz jest pejzażem wkomponowanym w góry i doliny, kiedy indziej pozostaje sprzężona z koniem. Wokół niej cudowny spektakl świateł, kolorów, form, wśród których dominują morze, chmury, drzewa. Kobieta nie może być sama, więc często blisko niej jest występujący w różnych rolach mężczyzna. W obrazach jest dużo seksualnych metafor, wizualnych skrótów, skojarzeń, wieloznaczności, ujawniających tęsknoty, mogące oznaczać fizyczną acz niespełnioną pożądliwość. Intymna, wręcz krępująca symbolika, jest swoistym często surrealistycznym eksperymentem. Nie są to opowiadania, lecz „błyski” skojarzeń, niczym oderwane fragmenty zadziwiającego snu.
Zawarte w albumie prace są częścią najznamienitszych kolekcji sztuki współczesnej na świecie, znajdujących się m. in. w Sontory Museum w Osace, National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute.
Olbiński jest grafikiem, malarzem, scenografem, zdobywcą bodaj najbardziej pożądanych laurów w swojej dziedzinie: Prix Savignac za najbardziej znaczący plakat roku (World’s Memorable Poster), Nagrody Przeglądu Twórców (Creative Rewiev Award) w Londynie za najlepszą brytyjska ilustrację. Obecnie wykłada w elitarnej School of Wisual Arts w Nowym Yorku, gdzie mieszka i tworzy. Jego prace zdobią okładki takich pism, jak: „Time”, „Business Week”, „Playboy”, „The New York Times”, „Der Spiegel”, „Newsweek”.
Opracowanie graficzne: Lech Majewski
Obok prac Rafała Olbińskiego w albumie znajduje się esej Matthew Gurewitscha pt. "Czego pragnie kobieta" oraz wywiad Lawrence’a Weschler’a z Rafałem Olbińskim.