Trwa ładowanie...
d29egnt

Kobiety Roberta Biedronia. Kim są i dlaczego polityk ich potrzebuje

W sztabie Biedronia stanowią dokładnie 50 proc. składu. Postanowiliśmy sprawdzić, kim są kobiety w jego otoczeniu. Dopiero wchodzą do polityki i może stąd ich entuzjazm i świeżość. Rozmawiamy z niektórymi z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robert Biedroń wiele obiecał kobietom. Kim są te, które za nim stoją?
Robert Biedroń wiele obiecał kobietom. Kim są te, które za nim stoją? (East News)
d29egnt

Robert Biedroń ogłosił nazwę swojej partii i jej program. Chce m.in.: wyrównania płac, edukacji antyprzemocowej i seksualnej, 500+ na każde dziecko, bezpiecznego przerywania ciąży, ochrony ofiar przemocy domowe. My postanowiliśmy porozmawiać z kobietami, którymi się otacza.

Kobiety według Biedronia

Gabriela Morawska-Stanecka jest w Wiośnie wiceprezeską ds. prawno-legislacyjnych. Angażuje się w projekty społeczne związane z edukacją prawną, prawami kobiet, prawami zwierząt oraz pomocą prawną pro bono. Pochodzi z Beskidu Śląskiego, urodziła się i wychowała w Szczyrku. Mieszka na Śląsku – tyle dowiaduję się o niej ze strony internetowej Wiosny.

d29egnt

Kiedy do niej dzwonię, akurat jest w drodze na konferencję prasową nowo ogłoszonej partii. Od kilkudziesięciu godzin Wiosna jest na ustach wszystkich.

Jeszcze rok temu Morawska-Stanecka nie znała go osobiście. Ale jak tłumaczy, kwestie kobiet są jej bliskie z naturalnych względów. Ich problemami jako adwokatka zajmuje się od 27 lat. Po to zgłosiła się do tworzonego przez Biedronia projektu.

– Nie byłam jego znajomą czy koleżanką kogoś z jego otoczenia – zaznacza. – Po prostu zauważono moją pracę. Tak zresztą działają wszystkie dziewczyny w Wiośnie – dodaje.

I tłumaczy, że deklaracje polityka nie wzięły się znikąd. Sprawy kobiet były jednymi z najczęściej poruszanych podczas burz mózgów jego zespołu.
– Wiemy dobrze, jaka jest sytuacja kobiet w Polsce. Teoretycznie mamy równość, ale w praktyce z tą równością jest niestety problem – mówi. – Robert wspiera kobiety i mniejszości, co w dużym stopniu wynika z tego, kim jest. Można też powiedzieć, że osobiste doświadczenia Roberta ukształtowały jego wrażliwość na kwestię kobiet oraz mniejszości – stwierdza.

Gabriela Morawska-Stanecka East News
Gabriela Morawska-Stanecka

Współpraca od kulis
Paulina Piechna-Więckiewicz odbiera telefon z zachrypniętym głosem. To efekt uboczny głośnej niedzielnej konwencji. W drużynie Biedronia odpowiada za kwestie związane ze żłobkami, in vitro i projektem 500+. Od lat zajmuje się prawami Polek. Dwukrotnie należała do Komitetu "Ratujmy Kobiety", walczącym m.in. o bezpieczne zabiegi przerywania ciąży do 12 tygodnia czy dostępność pigułki "po".

Tamte postulaty mają dziś odzwierciedlenie w programie Wiosny. – Padały na burzach mózgów bezpośrednio od kobiet, ale nie tylko. Kiedy wczoraj tłum zebrany na Torwarze skandował "Prawa kobiet", to wiele z tych głosów należało do mężczyzn – słyszę od Piechny-Więckiewicz.

d29egnt

Pojawiają się jednak opinie, że występ polityka na konwencji przypominał koncert gwiazdy popu. Jego współpracownica ma inne zdanie na ten temat. – Gwiazdy popu nie przedstawiają kompleksowych rozwiązań dla państwa – ironizuje 35-latka. - Trudno nazwać jego drogę życiową drogą gwiazdy popu. A to, że jest popularny i dużo ludzi chce go słuchać, pokazuje, że Biedroń swoim entuzjazmem, pozwala im oswoić politykę – dodaje moja rozmówczyni.

Współpracę z Biedroniem określa jako dobrą. Innej odpowiedzi nie słyszę od Morawskiej-Staneckiej. – Przede wszystkim jest szalenie sympatyczną osobą. To zresztą widać. Poza tym to osoba, która potrafi słuchać. Jest otwarty na ludzi, nie tylko na tych, z którymi rozmawia, ale również na to, co do powiedzenia mają jego współpracownicy – ocenia.

Paulina Piechna-Więckiewicz East News
Paulina Piechna-Więckiewicz

Siły na zamiary
Były prezydent Słupska wraca do polityki z przytupem. Ale musi zastanawiać się, za co zrealizuje wszystkie swoje obietnice. Wiceprezeska ds. prawno-legislacyjnych Wiosny odpowiada krótko, że "środki są obliczone". – Jest wiele źródeł – z samego rozdziału państwa od kościoła możemy pozyskać 3 mld złotych – wyjaśnia, dodając, że postulaty dotyczące kobiet nie są najdroższymi w całym programie.

– Jeśli chodzi o ustawę antyprzemocową, tutaj nie trzeba wielkich pieniędzy, ale prawników i realizacji konwencji stambulskiej, która nie działa. Z edukacją seksualną czy opieką okołoporodową mamy ten sam problem. To wszystko kosztuje dobrą wolę. Ale pieniądze się znajdą – uspokaja.

d29egnt

Prawniczka pyta mnie, czy pamiętam, jak PiS proponował 500+ i wszyscy byli pewni, że budżet tego nie wytrzyma. Odpowiadam, że tak. – Dzisiaj wszystkie partie, od prawa do lewa, deklarują utrzymanie tego programu. – mówi.

Wchodzę na stronę "Wiosna Biedronia". Liczę, ile kobiet i mężczyzn wierzy w to samo, co Stanecka-Morawska. Jest ich po równo. 33 działaczki i 33 działaczy (razem z politykiem). Przypadek? – pytam moje rozmówczynie. Obie wybuchają śmiechem. – Jasne, że nie! – odpowiadają.

Liczba 33
– Kreowanie polityki równościowej trzeba zacząć od siebie. Tak jak dbamy o to, by prawa kobiet były przestrzegane na rynku pracy, tak dbamy o ich przestrzeganie w naszym projekcie – mówi mi Paulina Piechna-Więckiewicz.

Szczególnie cieszy ją, że w zespole na 6 koordynatorów regionalnych - 4 to kobiety. – Trzeba pracować na mechanizmach, które proponuje się społeczeństwu. I pokazywać, że chce się to robić – komentuje kobieta.

d29egnt

W zespole Biedronia znalazły się też Monika Gotlibowska, przedsiębiorczyni i działaczka społeczna, która dziś pełni rolę skarbniczki Wiosny, Karolina Hamer – paraolimpijka, jedna z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami czy prawniczka zajmująca się prawami człowieka, Lilija Twardosz. Nie mamy więc do czynienia z przypadkowymi osobami.

Biedroń jako prezydent Słupska również zatrudniał kobiety. Przez całą jego kadencję miastem zza kulis rządziła Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Jej słowa z Kongresu Kobiet, który odbył się 17 marca 2018 r. odbiły się szerokim echem.

A brzmiały tak:
Po pierwsze - Upieraj się, gdy wiesz, że masz rację.
Po drugie - Opieraj się, gdy ktoś chce zrobić krzywdę – tobie albo innym.
Po trzecie - Angażuj się.
Po czwarte - Nie daj z siebie zrobić ofiary. Jesteś bohaterką. Twoja historia należy do ciebie, to ty ją opowiadasz i nie pozwól, by przechwycił to ktoś inny.

Pod koniec października 2018 r. Danilecka-Wojewódzka przejęła urząd po Biedroniu.

d29egnt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Różnice pomiędzy napędem na dwa i na cztery koła

d29egnt

Podziel się opinią

Share

d29egnt

d29egnt