Dzień nauczyciela bez drogich prezentów. Są wytyczne
Prezenty dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej są w Polsce dobrze znanym zwyczajem. W tym roku może to się jednak zmienić. W związku z opublikowaniem wytycznych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, nauczyciele nie będą mogli przyjmować od uczniów i ich rodziców drogich prezentów.
01.10.2024 | aktual.: 01.10.2024 14:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, który ma na celu podkreślenie wiodącej roli nauczycieli w jakości edukacji. To właśnie tego dnia nauczyciele bardzo często otrzymują od uczniów i ich rodziców prezenty, które od kilku lat są coraz droższe. Wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości mogą to jednak zmienić.
Koniec z prezentami dla nauczycieli?
Wiele lat temu nauczyciele otrzymywali upominki w postaci czekoladek czy kwiatów. Od pewnego czasu są to jednak znacznie droższe prezenty. Wśród nich pióra, bony do jubilera czy vouchery do spa, na które rodzice nie zawsze składają się w zgodzie. Część z nich jest przeciwna kupowaniu nauczycielom tak drogich rzeczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
14 lutego 2024 roku Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało nowe wytyczne dotyczące "Standardów ochrony dzieci w szkole", które mogą wiele zmienić. Zalecenia te weszły ostatecznie w życie 15 sierpnia 2024 roku - tak, jak ustawa "lex Kamilek".
W dokumencie "Standardy ochrony dzieci w szkole", który został udostępniony na stronie ministerstwa, istnieje zapis o przyjmowaniu prezentów przez nauczycieli od uczniów:
"Nie wolno ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych".
Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", taki zapis znalazł się m.in. w Standardach ochrony małoletnich Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie. Niektóre szkoły zostawiły sobie jednak furtkę, opierając się na zaleceniach z podręcznika "Standardy ochrony dzieci w żłobkach i placówkach oświaty" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
"Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków" - brzmi zapis z podręcznika.
Jest on dodawany jako adnotacja do wspomnianego zapisu o przyjmowaniu prezentów.
Podobny zapis istnieje również w Standardach ochrony dziecka w przedszkolach.
"Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadku kwiatów wręczanych z okazji świąt bądź innych uroczystości obchodzonych w placówce".
Nauczyciele mogą stracić za to pracę
Centralne Biuro Antykorupcyjne już kilkukrotnie publikowało w mediach społecznościowych poradnik, jak osoby pracujące w urzędzie i instytucjach (do których zalicza się nauczycieli) powinny zachować się w momencie otrzymywania prezentów. Jak poinformowało CBA, zasady te są wpisane w obowiązującą politykę prezentową.
Każdy (drogi) prezent, który otrzymuje nauczyciel, powinien zostać przez niego wpisany do rejestru korzyści. Ponadto, prezent nie powinien przekraczać wartości powyżej 50 zł, bo będzie to traktowane jako przestępstwo. Karany nauczyciel traci natomiast pracę.
Zapraszamy do dołączenia do grupy na FB - #Samodbałość. Tam na bieżąco informujemy o wywiadach i nowych historiach. Dołącz do nas i zaproś znajomych. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij je przez dziejesie.wp.pl.