Kolorowa płytka w PRL-u była rarytasem. Do czego służyła?

Kolorowa płytka w PRL‑u była rarytasem. Do czego służyła?

Znajdowała się w salonach. Do czego służyła kolorowa płytka? - zdjęcie poglądowe
Znajdowała się w salonach. Do czego służyła kolorowa płytka? - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © East News | East News
19.04.2024 15:02, aktualizacja: 19.04.2024 15:13

Niewielka plastikowa płytka - prostokątna, barwiona na niebieski, różowy i zielony, w PRL-u znajdowała się w wielu domach. Dziś część z nas patrzy na ten przedmiot z nostalgią. Pozostali zastanawiają się, do czego służył.

Kilkadziesiąt lat temu o kolorowej telewizji mogliśmy pomarzyć. Świat bez telefonów komórkowych, laptopów i internetu miał swoje uroki - dziś wspominamy dawne czasy, często przypominając sobie o istnieniu wielu przedmiotów, które dziś już nie znajdują zastosowania.

Jednym z nich jest tajemnicza płytka z plastiku, zabarwiona na trzy kolory. W PRL-u była prawdziwym hitem, obecnie jest rzadką perełką, od czasu do czasu pojawiającą się na internetowych aukcjach. Młodsi raczej nie wiedzą, do czego służyła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do czego służyła kolorowa płytka?

Tajemniczy przedmiot w latach 60., 70. i 80. znajdował się w wielu polskich salonach. Bardzo możliwe, że znajdziemy go na strychu u naszych dziadków.

Płytka ta posiadała trzy kolorowe pasy: niebieski, różowy i zielony. Kolejność barw była niesamowicie ważna i odpowiadała za działanie tego gadżetu. Płytkę nakładało się na telewizor. Dzięki temu prostemu zabiegowi czarno-biały ekran nabierał kolorów. W tamtych czasach ten prosty zabieg dawał namiastkę kolorowej telewizji, co zupełnie zmieniało wrażenia w trakcie oglądania ulubionego serialu.

Kolorowa płytka na telewizor
Kolorowa płytka na telewizor© X (Twitter) | El Carabobeño

Szybki rozwój technologii sprawił, że kolorowa płytka stała się bezużyteczna. Dziś stosowanie takich nakładek wydaje się nie do pomyślenia!

Przypomnijmy, że pierwszy kolorowy program telewizyjny w Polsce nadano 16 marca 1971 roku. Natomiast pierwszym w historii kolorowym odbiornikiem, który produkowano w naszym kraju, był telewizor Jowisz.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta