Blisko ludziKomunie święte 2020. Do kiedy się odbędą?

Komunie święte 2020. Do kiedy się odbędą?

Komunie święte 2020. Do kiedy się odbędą?
Źródło zdjęć: © Getty Images
21.05.2020 12:01, aktualizacja: 21.05.2020 12:31

Pierwsze komunie święte zostały przesunięte z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja o ich terminie należy do biskupów oraz rodziców. Większość z nich odbędzie się w zmniejszonych grupach, między majem a październikiem.

Abp. Stanisław Gądecki zdecydował, że sakrament pierwszej komunii świętej w archidiecezji poznańskiej zostanie odwołany do momentu ustania epidemii. Gdyby natomiast dzieci wróciły do szkoły, wówczas decyzja, kiedy odbędzie się komunia, pozostaje w rękach rodziców i księdza proboszcza. Abp. Gądecki przyznał, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

"Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę" – podkreślał 24 marca.

Kiedy dzieci przystąpią do I komunii świętej 2020?

Archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska wprowadziły podobne zarządzenia. Natomiast okazuje się, że w niektórych parafiach komunie święte już się odbyły. Jak informuje dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała, są miejsca, gdzie proboszczowie, na prośbę rodziców, odprawiają mszę św. tylko dla danej rodziny z dzieckiem w małej grupie parafialnej. "Natomiast, jeżeli rodzice wolą odczekać, to uroczystość jest przeniesiona na wrzesień lub październik, ale to już są kwestie bardzo indywidualnych rozwiązań" – dodał.

W diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja przełożył bierzmowania i pierwsze komunie na późniejszy termin. Zaznaczył, że nie odbędą się wcześniej niż po 31 sierpnia.

Zobacz także: Aleksandra Kisiel mówi o urodzie. Jak zadbać o siebie podczas kwarantanny?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta