Kończy 95 lat. Urodziny niezłomnej Wandy Traczyk-Stawskiej
Wanda Traczyk-Stawska była nastolatką, gdy dołączyła do Armii Krajowej i walczyła w Powstaniu Warszawskim. Dziś, tj. 7 kwietnia, ta niezwykła postać kończy 95 lat. Mimo podeszłego wieku jest czynną działaczką społeczną. Wspiera akcje na rzecz praw kobiet czy osób z niepełnosprawnościami.
07.04.2022 15:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wanda Traczyk-Stawska to jedna z najbardziej niesamowitych postaci w Polsce, która darzona jest ogromnym szacunkiem i podziwem. Już w 1942 roku w trakcie okupacji niemieckiej była członkinią Szarych Szeregów i brała udział w akcjach małego sabotażu takich, jak kolportowanie druków państwa podziemnego. Mając zaledwie 17 lat, jako żołnierka Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była strzelcem i łącznikiem o pseudonimie "Pączek". Brała udział w wielu walkach, w trakcie których została ciężko ranna.
Z Powstania Warszawskiego do niemieckiej niewoli
Po podpisaniu aktu kapitulacji stolicy Wanda Traczyk-Stawska trafiła do niemieckiej niewoli. Przetrzymywano ją w czterech obozach. W kwietniu 1945 roku udało jej się wyjechać do Włoch do 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Zdała "małą maturę", a po powrocie do Polski ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęła trwającą wiele lat pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami.
Wanda Traczyk-Stawska kończy 95 lat z wielkimi osiągnięciami na swoim koncie
Wanda Traczyk-Stawska angażuje się w sprawy społeczne, jak mało kto. Brała czynny udział w Strajku Kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz protestach rodziców osób z niepełnosprawnościami. Oficjalnie wspiera również społeczność LGBT. Od lat opiekuje się także Cmentarzem Powstańców Warszawy na Woli. Za swoją działalność została uhonorowana licznymi tytułami i nagrodami. Jeszcze w zeszłym roku wybrano ją laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2021 z rekordową liczbą głosów.
W 2015 roku reżyserka Marianna Bukowska nakręciła o Wandzie Traczyk-Stawskiej film dokumentalny pt. "Portret żołnierza". Z kolei napisania książki o tej niezwykłej postaci w formie wywiadu-rzeki podjął się Michał Wójcik. 400-stronicowa pozycja "Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej – żołnierza powstania warszawskiego" została wydana w lutym tego roku.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl