ModaKoniec z wychudzonymi modelkami na wybiegach?

Koniec z wychudzonymi modelkami na wybiegach?

Koniec z wychudzonymi modelkami na wybiegach?
Źródło zdjęć: © East News

Od kliku dni można podpisać petycję modelki Rosie Nelson do rządu Wielkiej Brytanii, z prośbą o stworzenie nowego prawa, które zakazywałoby agencjom zatrudniania wychudzonych dziewczyn. Akcję poparło już ponad 55 tys. osób.

Od kliku dni można podpisać petycję modelki Rosie Nelson (na zdjęciu obok) do rządu Wielkiej Brytanii, z prośbą o stworzenie nowego prawa, które zakazywałoby agencjom modelingowym zatrudniania wychudzonych dziewczyn. Akcję poparło już ponad 55 tys. osób.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa będzie rozpatrzona przez polityków. Swoje poparcie wyraziła właśnie posłanka Caroline Nokes. Ma ona rozpocząć dochodzenie parlamentarne w sprawie zdrowia modelek i tego, jakie praktyki stosuje się w branży.

Parlamentarzystka planuje w najbliższym czasie zaprosić uznanych przedstawicieli branży modowej, by wspólnie porozmawiać, czy nowe zapisy są konieczne i jak można chronić modelki przed przymusowym odchudzaniem. Grupa ma spotkać się na początku listopada.

- Prawne zapisy powinny być ostatecznością, ale zdaje sobie sprawę, że branża w żaden sposób nie reaguje na zwykłe prośby o zmianę nastawienia - przyznaje Nokes.

md/ WP Kobieta

1 / 4

Schudnij do kości

Obraz
© Eastnews

Problem wychudzonych modelek powraca kilka razy w roku. Tym razem jedna z nich postanowiła sprzeciwić się panującym w branży standardom opisując swoją historię w Internecie.

- Mam 23 lata, noszę rozmiar 34-36. Kiedy zgłosiłam się rok temu do jednej z największych agencji modelek, powiedzieli mi, że spełniam wszystkie kryteria poza jednym - jestem za gruba. Kazali mi schudnąć, więc to zrobiłam. Cztery miesiące później, szczuplejsza o 6 kilogramów, przyszłam do nich po raz kolejny. Wciąż upierali się, że jestem za duża. Powiedzieli mi "schudnij do kości" - pisze w swojej petycji.

Dziewczyna nie chciała zostawiać tej sprawy bez echa. Tysiące internautów podzieliły jej oburzenie.

- Kiedy patrzę w lustro, widzę pewną swojego ciała, zdrową osobę. Właśnie dlatego mam odwagę iść swoją drogą i odmawiać ludziom, którzy zmuszają mnie do ciągłego zrzucania kilogramów - dodaje.

2 / 4

Jedzenie nie mile widziane

Obraz
© Eastnews

Modelka uważa, że dziewczynom trudno uciec od zaburzeń odżywiania. Często pracują za granicą, gdzie nie mogą liczyć na wsparcie rodziny czy przyjaciół.

- Modelki na zagranicznych kontraktach mieszkają wspólnie, są otoczone dziewczynami, które głodzą się, by zachować szczupłą sylwetkę. Wpadają w złe nawyki żywieniowe, często chorują. Bywały takie sesje, przy których pracowałam po 10 godzin dziennie bez jedzenia. Nie mówi się o tym otwarcie, ale zawsze dają do zrozumienia, że nie powinnyśmy jeść - pisze Nelson.

Według niej agencje powinny być świadome, że to na nich spada odpowiedzialność za zdrowie swoich podopiecznych.

3 / 4

Pieniężne kary dla agencji

Obraz
© Eastnews

Wielka Brytania może więc dołączyć do państw, które niedawno wprowadziły nowe zapisy zakazujące zatrudniania wychudzonych modelek.

Taką ustawę przyjęli francuscy politycy w kwietniu tego roku. Modelki o BMI mniejszym niż 18, nie mogą być zatrudniane. Oznacza to, że kobieta, która mierzy ok. 170 cm, musi ważyć przynajmniej 60 kg. Projektanci i agencje, które nie przestrzegają prawa, mogą spodziewać się pieniężnych kar, a nawet aresztu na 6 miesięcy. Amatorzy wychudzonych pracownic zapłacą nawet 75 tys. euro.

Podobne rozwiązanie zastosowano też w Hiszpanii. By modelka mogła wziąć udział w pokazie, musi pokazać organizatorom zaświadczenie zdrowotne. Te, których BMI jest mniejsze niż 18 nie dostaną pracy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia osoby o BMI poniżej 18 uważane są za niedożywione. Przeciętna modelka ma BMI sięgające 16.

4 / 4

Obowiązkowe badania?

Obraz
© Eastnews

Autorka petycji uważa jednak, że ocenianie zdrowia modelek przez wskaźnik BMI nie jest najlepszym rozwiązaniem, ani też najbardziej miarodajnym.

- Znam bardzo szczupłe osoby, które są zdrowe i wysportowane. Bardziej przydałyby się obowiązkowe badania co 3-6 miesięcy. To zmusiłoby agencje do dbania o modelki i upewniania się, że są zdrowe - dodaje Nelson.

Jak przyznaje, zawsze trafi się jakaś dziewczyna, która naturalnie będzie bardzo chuda. Większość jednak, a szczególnie te dziewczyny, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie mody, zrobi wszystko, by osiągnąć sukces.

md/ WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)