UrodaKontrowersje wokół rzęs z norki. Za czy przeciw?

Kontrowersje wokół rzęs z norki. Za czy przeciw?

Kontrowersje wokół rzęs z norki. Za czy przeciw?
Źródło zdjęć: © iStock.com
05.07.2018 07:49, aktualizacja: 01.08.2018 12:20

Rzęsy z norek syberyjskich na kilka tygodni pozwalają zapomnieć o maskarze. Są tak grube, gęste i podkręcone, że nie trzeba ich już malować. Nad rzęsami syntetycznymi mają przewagę w tym, że nie działają obciążająco. Dają również bardziej naturalny efekt i zapewniają znacznie większy komfort. Czy więc rzęsy z norki są idealnymi produktami kosmetycznymi? Okazuje się, że mają tyle samo zwolenniczek, co przeciwniczek, a to z powodu wątpliwości etycznych, które dotyczą pochodzenia takich rzęs.

Jak są pozyskiwane rzęsy z norki?

Rzęsy z norek mają pochodzenie naturalne. Wykonuje się je z futra zwierząt żyjących na fermach. Producenci przekonują, że małym futerkowcom nie dzieje się krzywda, bo włosie jest wyczesywane w okresie linienia. Nie zmienia to jednak faktu, że pozyskiwanie rzęs z norek to pewna forma okrucieństwa. Jest jednym z powodów, dla których norki przebywają stłoczone w małych klatkach, gdzie ich zdrowiu zagraża nie tylko zbyt mała przestrzeń do prowadzenia aktywnego trybu życia, ale nierzadko także deficyt składników pokarmowych. Drapieżniki wyrwane ze środowiska naturalnego mogą przejawiać agresję wobec innych osobników i są narażone na nieustanny stres.

Możesz też postawić różnorodne kosmetyki do makijażu oczu, które znajdziesz na WP radarOkazji.

Na czym polega zgęszczanie rzęs włosiem z norki?

Włoski z futra norek zanim trafią do sklepów jako produkt kosmetyczny, są profilowane i czyszczone, dzięki czemu znikają z nich nie tylko wszelkie zanieczyszczenia, ale również alergeny. Nie są natomiast barwione – zachowują naturalnie czarny kolor. W salonie kosmetycznym do każdej rzęsy przykleja się jeden, dwa lub trzy włosy z norki w odległości 1–1,5 mm od powieki. Służy do tego specjalny klej (warto zainteresować się, czy nie ma w składzie formaldehydu). Cała procedura trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się przy zamkniętych oczach. Nierzadko klientki salonów podczas zabiegu zasypiają na fotelach.

Rzęsy z norki – cena

Zagęszczenie i przedłużanie rzęs włosiem z norek to dość kosztowny zabieg. Cena rzęs z norki w gabinecie kosmetycznym wynosi około 100 zł (za metodę 1:1)
, 300 zł (za metodę 2:1) lub 400 zł (za metodę 3:1). Ponieważ rzęsy takie wypadają wraz z naturalnymi, których ubywa każdego dnia, po jakimś czasie konieczne może się okazać uzupełnienie. Kosztuje ono nieco mniej niż zagęszczanie – zwykle 80 zł.

Rzęsy jedwabne czy z norki?

Rzęsy z włosia norki często są porównywane do jedwabnych, ponieważ zarówno jedne, jak i drugie są bardzo miękkie, łatwo się rozczesują i nie ulegają plątaniu – doskonale imitują rzęsy ludzkie. Tym samym nie wywołują dyskomfortu i dają się łatwo wyczyścić z pozostałości kosmetyków do makijażu. Co więcej, wywołują efekt zauważalny na pierwszy rzut oka i nie obciążają naturalnych rzęs. Wybór między jednymi a drugimi jest często dyktowany przez względy etyczne. Przeciwniczki przetrzymywania norek w klatkach biorą pod uwagę jedynie zagęszczanie rzęsami jedwabnymi. Podobnie jak zwolenniczki rzęs z norki bardzo łatwo mogą jednak zostać oszukane. I proteiny jedwabiu, i sierść z norek to drogie surowce, które przez nieuczciwych producentów bywają zastępowane syntetycznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także