Mineralne kosmetyki do makijażu - czy warto?
Kosmetyki mineralne to zapigementowane, oczyszczone i zmielone minerały, które stosuje się do makijażu, zwłaszcza skóry wrażliwej i delikatnej. Obok kosmetyków naturalnych i organicznych stanowią jedne z najczęściej wybieranych preparatów w Europie.
23.06.2018 18:24
Kosmetyki mineralne - skład
Główną zaletą kosmetyków mineralnych jest to, że nie zawierają w sobie żadnej chemii, która może szkodzić naszej skórze. W składzie kosmetyków mineralnych nie znajdziemy żadnych substancji zapachowych, środków konserwujących czy olejków. Jak sama ich nazwa wskazuje składają się głównie z krystalicznie czystych minerałów, takich jak tlenek cynku, mika, dwutlenek tytanu oraz pigmenty, wśród których można wymienić tlenki żelaza, manganu czy chromu. Tlenek cynku jest naturalnym filtrem UV, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, natomiast mika nadaje skórze delikatny połysk, a także wygładza zmarszczki.
W składzie kosmetyków mineralnych spotkać można również kaolin, który ściąga pory i wchłania nadmiar sebum. Kosmetyki mineralne, dzięki zawartym w nich składnikom, łagodzą podrażnienia, maskują niedoskonałości cery i świetnie sprawdzają się przy skórze problemowej - tłustej lub mieszanej.
Kosmetyki mineralne a kosmetyki tradycyjne
Przewagą kosmetyków mineralnych nad kosmetykami tradycyjnymi jest to, że nie zawierają sztucznych konserwantów, wypełniaczy, barwników oraz środków, które w negatywny sposób wpływają na skórę. Ponadto pudry mineralne mogą być stosowane przez kobiety ze skórą alergiczną lub bardzo wrażliwą, na przykład tuż po zabiegach chirurgii kosmetycznej czy plastycznej. Kosmetyki mineralne w przeciwieństwie do kosmetyków tradycyjnych nie obciążają skóry, a mineralny makijaż wygląda dużo bardziej naturalnie. Ważną informacją jest to, że kosmetyki mineralne są pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego mogą być także stosowane przez wegetarian i wegan.
Mineralne kosmetyki a typ skóry
Mineralne kosmetyki są dobre dla każdego typu skóry. Pomimo swojej sypkości bardzo dobrze łączą się ze skórą. Zostały stworzone przede wszystkim z myślą o kobietach ze skórą wrażliwą, ale mogą być stosowane przez wszystkie panie. Korektory, pudry mineralne i lekkie podkłady rozświetlają twarz, poprawiają koloryt skóry i rozjaśniają cerę.
Z racji na ich właściwości lecznicze, pudry mineralne doskonale wchłaniają sebum i wysuszają krostki. Panie, które zmagają się z alergią lub skórą atopową zdecydowanie powinny postawić na kosmetyki mineralne, ponieważ ich delikatny i organiczny skład nie będzie dodatkowo podrażniał skóry. Podobnie skóra tłusta czy mieszana dzięki wykorzystaniu pudrów mineralnych odzyska naturalne barwy i zmatowienie.
Zobacz także
Kosmetyki mineralne - wady
Makijaż mineralny poza licznymi zaletami, ma też swoje wady. Konsystencja mineralnych kosmetyków jest sypka, przez co na twarz musi być aplikowana za pomocą specjalnych pędzli, gąbek czy puszków. Ponadto składniki kosmetyków mineralnych nie są w 100% naturalne, ponieważ podlegają różnym procesom laboratoryjnym zanim staną się gotowym produktem.
W mediach pojawiały się również informacje o tym, że nanocząstki tlenku cynku mogą mogą przenikać przez tkanki i uszkadzać DNA. Podobnie tlenochlorek bizmutu według doniesień medialnych miał uszkadzać skórę i nasilać trądzik. W wyniku takich badań i informacji, producenci w większości wycofali te składniki ze swoich kosmetyków mineralnych.