Blisko ludziKoronawirus. June Almeida dawno temu odkryła pierwszego ludzkiego koronawirusa. Mówili, że to grypa

Koronawirus. June Almeida dawno temu odkryła pierwszego ludzkiego koronawirusa. Mówili, że to grypa

Koronawirus od tygodni wzbudza ogromne zainteresowanie. Kobietą, która jako pierwsza odkryła ludzkiego koronawirusa, była córka szkockiego kierowcy autobusu. Porzuciła szkołę w wieku 16 lat.

Koronawirus. June Almeida dawno temu odkryła pierwszego ludzkiego koronawirusa. Mówili, że to grypa
Źródło zdjęć: © Getty Images

15.04.2020 | aktual.: 15.04.2020 21:54

June Almeida była pionierką w dziedzinie obrazowania wirusów, a jej badania pełnią znacząca rolę w trakcie pandemii. Covid-19 jest nowym wirusem, jednak należy do grupy koronawirusów zidentyfikowanych przez dr Almeidę w 1964 roku w Londynie.

Wirusolożka urodziła się w 1930 roku i dorastała w Glasgow. Pomimo tego, że porzuciła szkołę w wieku 16 lat, dostała pracę jako technik laboratoryjny w Glasgow Royal Infirmary. Później przeprowadziła się do Londynu, gdzie kontynuowała karierę i w 1954 roku wyszła za Enriquesa Almeida, który był wenezuelskim artystą.

June Almeida – koronawirus

Kiedy przeprowadzili się do Kanady, June Almeida używając mikroskopu elektronowego, rozwinęła swoje umiejętności w badaniu wirusów. Pisarz medyczny, George Winter, wyznał w rozmowie z BBC, że gdy rozpoznano jej umiejętności, zwabiono ją do pracy w St Thomas's Hospital Medical School w Londynie. Ten sam szpital później leczył premiera Borisa Johnsona, gdy cierpiał na Covid-19.

June Almeida wraz z dr Davidem Tyrrellem współpracowali przy badaniach polegających na płukaniu nosa ochotników. Jeden z bardziej interesujących wymazów został nazwany B814. Tyrrell odkrył, że byli w stanie przekazać ochotnikom objawy tego przeziębienia, ale nie byli w stanie wyhodować ich w rutynowej hodowli komórkowej.

Wysłano próbki do June Almeida, która pod mikroskopem zobaczyła w nich cząsteczki wirusa. Opisała go jako wirus podobny do wirusa grypy, ale niedokładnie taki sam.

Zidentyfikowała wtedy pierwszy ludzki koronawirus, jednak jej artykuł na ten temat został odrzucony, ponieważ twierdzono, że obrazy, które stworzyła, były po prostu złymi zdjęciami cząstek wirusa grypy. Nowe odkrycie ze szczepu B814 zapisano w "British Medical Journal" w 1965 r., a pierwsze zdjęcia tego, co zobaczyła, zostały opublikowane w "Journal of General Virology" dwa lata później.

Dr Almeida nazwała wirusa koronawirusem z powodu korony lub aureoli, która otaczała go na zdjęciu. Zmarła w 2007 roku w wieku 77 lat. Dopiero 13 lat po śmierci zyskuje uznanie, na które zasługiwała już dawno temu. Jej praca przyspieszyła zrozumienie wirusa rozprzestrzeniającego się obecnie na całym świecie.

Zobacz także: Smacznego na dobry wieczór! Odc. 2: Chlebek bananowy

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)