Koronawirus. Triduum Paschalne. Msza święta online w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę
Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Również to religijne. Narodowa kwarantanna zmusza nas do pozostania w domach. Tegoroczna Wielkanoc będzie dla wielu Polaków sporym wyzwaniem. Episkopat Polski przygotował jednak rozwiązanie. Triduum Paschalne możemy przeżywać bezpiecznie.
08.04.2020 | aktual.: 08.04.2020 10:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wielkanoc to najważniejsze święto katolików. Wierzący stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem. Przez koronawirusa nie będą mogli licznie stawić się na mszach w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W nabożeństwach nie może bowiem uczestniczyć więcej niż 5 osób. Od Niedzieli Wielkanocnej ten limit jednak wzrośnie – bo do 50 osób.
W czasie Triduum Paschalnego Konferencja Episkopatu Polski zachęca do uczestnictwa w mszach świętych, które będą transmitowane m.in. w telewizji i internecie.
Msza święta online w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę
"Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie" – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński. Zaznaczył jednak, że ta sytuacja "nie może nas uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa".
Poza duchowym włączeniem się w modlitwę, jak to określił biskup, można również czytać Pismo Święte czy rodzinnie odprawiać nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. "Transmisje nigdy nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła" – zaznaczył w swoim oświadczeniu Miziński.
"Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za realnym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w sakramencie pojednania i pokuty oraz Eucharystii. Skorzystajmy z wielu inicjatyw naszych duszpasterzy, którzy w tych trudnych dniach chcą być razem ze swoimi wiernymi i posługiwać im sakramentalnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii" – dodał.
Triduum Paschalne – msze online
Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w mszy, na pewno znajdzie coś dla siebie na długiej liście transmisji w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Triduum Paschalne celebrowane przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego będzie transmitowane w TVP 3 oraz w Radiu Emaus.
• Msza św. Krzyżma - Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020, godz. 11.00 - transmisja w TVP 3 i w Radiu Emaus
• Msza Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020, godz. 17.30 - transmisja w TVP 3 i w Radiu Emaus
• Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020, godz. 17.30 - transmisja w TVP 3 i w Radiu Emaus
• Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota, 11 kwietnia 2020, godz. 22.00 - transmisja w TVP 3 i w Radiu Emaus
Na Jasnej Górze liturgia w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpocznie się o godzinie 18.
Szczegółowa lista transmisji z kościołów w całej Polsce znajduje się choćby tutaj.
Chcemy podziękować wszystkim ludziom, którzy walczą ze skutkami koronawirusa. Ich nazwiska nie są publicznie znane, a twarze mają skryte pod maskami. To m.in. pracownicy służby zdrowia oraz sklepów i aptek, stróże porządku, kurierzy i przewoźnicy. Krótkie, kilkusekundowe nagranie z indywidualnym podziękowaniem zwykłym bohaterom można przesyłać pod adres e-mail: dziekujebohaterom@wp.pl. Mogą to być oklaski, gest, słowo „dziękuję”, nagranie kwiatów, laurki lub linki do filmów umieszczonych w serwisie YouTube lub publicznych postów na Facebooku. Materiały umieszczone na FB należy oznaczać hashtagiem #dziekujebohaterom. Wszystkie filmy zostaną wyemitowane na specjalnie uruchomionym kanale w WP Pilot.