Nie tylko to, jakich używasz kosmetyków, ale również sposób, w jaki je przechowujesz, ma ogromny wpływ na twój wygląd. Niedokręcone wieczko z resztką mleczka do demakijażu na wierzchu to siedlisko zarazków. Okazuje się jednak, że bakterie chętnie atakują także inne produkty, których często używasz do pielęgnacji urody. Jak je przed nimi chronić?
Nie tylko to, jakich używasz kosmetyków, ale również sposób, w jaki je przechowujesz, ma ogromny wpływ na twój wygląd. Niedokręcone wieczko z resztką mleczka do demakijażu na wierzchu to siedlisko zarazków. Bakterie chętnie atakują także inne produkty, których często używasz do pielęgnacji urody. Na szczęście są proste sposoby, by je przed nimi chronić.
Zobaczmy, jak dbać o czystość kosmetyków i akcesoriów do makijażu.
(Izabela O'Sullivan/mb), kobieta.wp.pl
Kredka do oczu
Naostrz ją przed każdym użyciem. W ten sposób odświeżysz kosmetyk i usuniesz z rysika bakterie, które nagromadziły się przez ostatnie godziny.
Jest to szczególnie ważne ze względu na bliski kontakt kredki z okiem - miejscem wrażliwym na podrażnienia i alergie. Temperuj także konturówki i korektory. Na koniec nie zapomnij też wyczyścić samej temperówki. Regularnie przemywaj ją mleczkiem do demakijażu.
Tusz do rzęs
Szczelnie zamknięty pojemniczek wydaje się mało dostępnym miejscem dla bakterii. A jednak lubią się osiedlać również tutaj. Używając maskary, staraj się namoczyć szczoteczkę w tuszu tylko raz lub dwa, gdyż jej każde zanurzanie pompuje zarazki do środka. Razem z nimi do wnętrza dostaje się też powietrze, dzięki czemu bakterie mają czym oddychać i mogą się rozwijać.
Metalowe narzędzia
Bardzo często zapominamy o odkażaniu zawartości przybornika do paznokci. To duży błąd, ponieważ niezmiernie ważne jest, by regularnie czyścić nożyczki, cążki, pilniczek czy pęsetę. Wystarczy, że przed każdym użyciem nasączysz spirytusem płatek kosmetyczny i wytrzesz nim wszystkie narzędzia, którymi wykonujesz manicure.
Szminka
Zanim nałożysz ją na usta, chusteczką delikatnie przetrzyj jej czubek. W ten sposób usuniesz wszelkie zarazki. Ważne, by tę czynność wykonywać nie po skończonym makijażu, ale przed tym jak zaczniesz się malować. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii, które rozwinęły się na szmince pod zamkniętym wieczkiem w trakcie ostatnich godzin.
Podkład lub mleczko
Po użyciu mleczka lub podkładu radzimy za pomocą płatka kosmetycznego lub chusteczki higienicznej usunąć resztki substancji nagromadzonej na wierzchu buteleczki. Dbaj też o to, by zawsze szczelnie zamykać wszystkie opakowania. Jeśli nie domkniesz dokładnie kosmetyków, szybko zaczną osadzać się tam bakterie.
Nie pożyczaj kosmetyków
Dobrze wiemy, że nie należy pożyczać grzebienia, pilniczka czy szczoteczki do zębów. Ta zasada dotyczy też produktów z naszej kosmetyczki. Pożyczanie koleżankom pomadki grozi opryszczką, dzielenie się cieniem do powiek lub pędzlem i pudrem - uczuleniem.
Pędzelki
Staranne mycie pędzelków pomoże ci uwolnić kosmetyczkę od bakterii. Czyszczenie akcesoriów do makijażu raz w tygodniu to podstawa. Myj pędzelki w ciepłej wodzie z mydłem - znakomicie poradzi sobie z wszelkimi zarazkami. Czyść też samą kosmetyczkę.
Termin ważności
Pamiętaj, że każdy produkt ma określoną datę ważności. Zwykle jest ona dość długa, gdy kosmetyk jest hermetycznie zapakowany w pudełku. Jednak po otwarciu produktu ten czas znacznie się skraca. Żywotność maskary wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy. Kredkę do oczu należy wymienić najpóźniej po 2 latach. A cieni do powiek i pomadki nie należy używać dłużej niż przez 1,5 roku - 2 lata.
Na podst. Knowmore.tv
(Izabela O'Sullivan/mb), kobieta.wp.pl