Dlaczego kot "ćwierka"? Tajemnicze zachowanie wyjaśnione

Dlaczego kot "ćwierka"? Tajemnicze zachowanie wyjaśnione

Dlaczego kot ćwierka?
Dlaczego kot ćwierka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.02.2024 14:09, aktualizacja: 01.02.2024 20:16

Dlaczego kot na widok ptaków zaczyna charakterystycznie ćwierkać? I czemu robi to tylko wtedy, gdy widzi je za oknem? Teorie są trzy.

Każdy miłośnik kotów z pewnością zauważył, że niezależnie od tego, czy jego futrzak jest wielkim łowcą, czy jedynie obserwatorem z okna, na widok ptaków zaczyna charakterystycznie ćwierkać. Dlaczego tak się dzieje? Teorie na ten temat przedstawiła Karolina Greger, autorka kanału "4petsonalities".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekscytacja czy frustracja?

Pierwsza teoria sugeruje, że kocie ćwierkanie na widok ptaków wynika z instynktu łowieckiego i wyrzutu adrenaliny. Kiedy kot zauważy potencjalną zdobycz, adrenalina zaczyna działać i dostarczać energii i podekscytowania. Ćwierkanie, machanie ogonem mogą być wyrazem entuzjazmu i gotowości do działania. Koty to naturalni łowcy. Samo obserwowanie ptaków może postawić je w stan najwyższej gotowości.

Druga teoria zakłada, że kocie ćwierkanie na widok ptaków to wyraz frustracji. Kot, siedząc za oknem i patrząc na ptaki, może odczuwać niedosyt, ponieważ nie jest w stanie dostosować się do swojego naturalnego instynktu łowieckiego. Brak możliwości schwytania ptaka może prowadzić do pewnego stopnia frustracji, co objawia się charakterystycznym ćwierkaniem i nerwowością.

Trzecia teoria sugeruje, że kocie ćwierkanie na widok ptaków jest rodzajem naśladowania dźwięków ofiary. Koty starają się w ten sposób przyciągnąć uwagę potencjalnej zdobyczy. To ma zapewnić im sukces w polowaniu.

Tajemnice kociego języka

Kocie ćwierkanie, jak i wiele innych, tajemniczych zachowań kotów, budzą ciekawość i zachęcają do zrozumienia ich fascynującego świata. Niestety niektóre rzeczy pozostaną kocią tajemnicą.

Filmik zachęcił do dyskusji kocich właścicieli. "Ciekawe, że na powietrzu kot tego nie robi, a za szybą już tak" - zastanawia się jedna z internautek. "Na myszy nie ćwierka" - zauważa inna.

"Mój ćwierka, jak widzi światełko lasera na ścianie"; "Mój to nawet szczeka" - czytamy w sekcji komentarzy.

Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta