Zbadano zachowanie kotów. Efekty są zadziwiające

Są złośliwe, mają swoje humory, gardzą właścicielami – często w ten sposób postrzegamy koty. Szczególnie właściciele psów mają o nich niezbyt dobre zdanie. Jak pokazują badania, wcale tak nie jest, a złośliwość kotom przypisuje się bezpodstawnie.

Tak właśnie myślimy o kotach. Prawda jest zupełnie inna
Tak właśnie myślimy o kotach. Prawda jest zupełnie inna
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. ASK

29.01.2024 | aktual.: 29.01.2024 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy wiele razy przeprowadzali badania na temat zachowania kotów. Wszystkie wskazują na to, że wbrew obiegowej opinii koty na pewno nie gardzą właścicielami, a ich zachowanie często jest mylnie interpretowane.

Zbadano zachowanie kotów

Koty są bardziej niezależne i subtelne w wyrażaniu emocji niż psy, co może być postrzegane jako obojętność. W rzeczywistości koty wykazują przywiązanie do swoich opiekunów i są w stanie odczuwać i wyrażać uczucia. Ich zachowanie jest często związane z ich naturalnymi instynktami i sposobem komunikacji, który różni się od psów. Potwierdzenie tych tez można znaleźć w dostępnych badaniach i publikacjach naukowych o zachowaniu kotów.

Jednym z nich jest badanie prof. Daniela Millsa z Uniwersytetu w Lincoln w Wielkiej Brytanii. Badacz w swojej pracy podkreślał, że "koty tworzą bliskie związki emocjonalne z ludźmi" i od razu zaznaczał, że zwierzę nie każdemu jest w stanie zaufać. Wiele zależy od charakteru obu stron i zaangażowania opiekuna. W artykule, który ukazał się w "Smithsonian Magazine" naukowcy zwracali uwagę na zależności między zachowaniem opiekuna a osobowością kota. To też jest bardzo ważne w kociej relacji. Zwierzęta, którym poświęca się uwagę, bawi się i spędza czas, na pewno są bardziej ufne do osób trzecich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Takie znaki dają nam koty

Koty mogą być wspaniałymi towarzyszami dla swoich właścicieli, oferując im przyjaźń, i wiele radości. Są znane ze swojej niezależności, co czyni je stosunkowo łatwymi w opiece zwierzętami domowymi. Koty często tworzą silne więzi z ludźmi i mogą wykazywać różne formy przywiązania, jak na przykład mrużenie, ocieranie się o nogi, czy siedzenie na kolanach. I to właśnie potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Oregonu w 2019 roku.

Koci eksperyment

Koty potrafią wiele więcej niż nam się wydaje. Eksperyment opisany w "The Scientific American" pokazał, że zwierzęta te potrafią naśladować ludzkie emocje i reakcje. Na czym polegał? Między kotem a właścicielem naukowcy postawili wentylator. Jeden z kocich opiekunów miał cieszyć się na widok wentylatora, kolejny miał się go bać, a trzeci - ignorować. Okazało się, że mruczki zachowywały się w ten sam sposób.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (16)