Kot często kicha? Ważny sygnał dla właściciela

Kichanie to zupełnie naturalny odruch, nawet u kotów. W ten sposób oczyszczają nos. Jeśli jednak kot zaczął kichać wyjątkowo często, a jego zachowanie odbiega od normy, to znak, że powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza.

Dlaczego kot kicha?
Dlaczego kot kicha?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.07.2023 20:05

Kichając, kot oczyszcza nos. To zupełnie naturalny odruch, który może pojawić się także wtedy, kiedy pupil przebywa w pomieszczeniu, w którym unosi się intensywny zapach, np. tytoniu. Kiedy kot zaczął kichać wyjątkowo często, a do tego, ma podwyższoną temperaturę i jest apatyczny, to znak, że boryka się on z poważną chorobą.

Twój kot często kicha? Sprawdź, co to może oznaczać

Koty mogą się przeziębić. Wówczas zwierzę staje się apatyczne, osowiałe, traci apetyt, a do tego kicha, a nawet kaszle. To objawy, które nie są niebezpieczne dla życia czworonoga. Jednak wymagają konsultacji weterynaryjnej i odpowiedniego leczenia. Jeśli do powyższych objawów dojdzie także biegunka, to znak, że pupil najpewniej zachorował na tzw. koci katar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koci katar wywoływany jest przez bakterie herpeswirusa (FHV-1) i kaliciwirusa (FCV). W trakcie ostrej infekcji, oczy kota stają się zaczerwienione i wycieka z nich płyn surowiczy. Po rozpoznaniu tych objawów u kota powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Czas jest tutaj kluczowy, ponieważ odpowiednie leczenie spowolni rozwój choroby. Jeżeli w twoim domu znajdują się też inne koty, na czas rekonwalescencji odseparuj je od pupila, ponieważ koci katar jest zaraźliwy.

Jak pomóc kichającemu kotu?

Jeśli badania weterynaryjne nie wykażą, żeby kot był chory, powinniśmy rozpocząć wnikliwą obserwację. W ten sposób dowiemy się, co powoduje kichanie. Warto zwrócić uwagę na to kiedy kot kicha, biorąc pod uwagę, jakie zapachy unoszą się w powietrzu i jaka temperatura panuje w pomieszczeniu.

Jeżeli okaże się, że kot jest wyjątkowo wrażliwy na konkretny zapach, zrezygnuj z odświeżaczy powietrza, kadzideł czy olejków i zaobserwuj, czy stan kota się poprawia. Powinniśmy też zadbać o to, aby temperatura w mieszkaniu utrzymywała się na stałym poziomie. Nie zapominajmy także o regularnym nawadnianiu pupila, bowiem przyśpieszy to proces zdrowienia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)