Kot gryzie podczas głaskania? Wiemy, co chce przekazać
20.08.2023 14:54, aktual.: 20.08.2023 15:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zachowanie kota często stanowi zagadkę dla jego opiekuna. Gdy gryzie właściciela, istnieje kilka potencjalnych powodów, dlaczego tak się dzieje. Niezależnie od motywacji kota — zrozumienie tych sygnałów może pomóc w uniknięciu ataku oraz w budowaniu lepszej relacji z mruczkiem.
Zazwyczaj częściej słyszy się o ugryzieniach psów niż kotów, jednak mruczki także są gotowe do ataku — nawet swojego właściciela. To właśnie opiekun najczęściej dostaje "pozwolenie na głaskanie", jednak zbyt duża ilość pieszczot może doprowadzić do ugryzienia.
Kot przed ugryzieniem wysyła ci sygnały
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego twój kot atakuje cię podczas głaskania. Okazuje się, że — tak samo jak i ludzie — niektóre koty mogą być przebodźcowane. Kiedy do tego dojdzie, zwierzę może ugryźć właściciela. Warto więc nauczyć się rozpoznawać subtelne znaki, które kot wysyła przed atakiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak mruczek daje nam znać, że ma dość pieszczot? Napięte mięśnie, rozszerzone źrenice, cofnięte uszy i drgający ogon to sygnały świadczące o tym, że kot jest bliski przekroczenia swojego progu tolerancji. Jeśli zignorujemy te znaki, atak może być nieunikniony. Dlatego warto szanować potrzeby kota i przerwać pieszczoty, gdy zauważymy, że zwierzę ma dość.
Czytaj także: Kot śpi z tobą w łóżku? Wiadomo, co chce ci "powiedzieć"
Kot gryzie po nogach? To błąd wychowawczy
Zdarza się, że koty gryzą nasze nogi lub ręce. To zachowanie często wiąże się z potrzebą wyładowania instynktu łowieckiego. Koty są stworzeniami myśliwskimi, a brak odpowiednich bodźców związanych z polowaniem może sprawić, że skupią swoją uwagę na naszych kończynach.
Dlatego ważne jest, aby zapewnić kotu odpowiednią dawkę zabawy, wykorzystując do tego specjalne zabawki np. wędki, myszy lub piłeczki z miejscem na smaczki.
Warto podkreślić, że reakcje kota nie zawsze są wynikiem agresji — w taki sposób koty często komunikują swoje potrzeby i uczucia. Wspierając ich potrzeby psychiczne i fizyczne oraz ucząc się rozpoznawać ich sygnały, możemy zbudować zdrowszą i bardziej satysfakcjonującą relację z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl