Zrób tak, gdy patrzysz na kota. Zdziwisz się, jak zareaguje

Zrób tak, gdy patrzysz na kota. Zdziwisz się, jak zareaguje

Kot patrzy na ciebie w ten sposób? To dobry znak
Kot patrzy na ciebie w ten sposób? To dobry znak
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.02.2024 16:03, aktualizacja: 04.02.2024 16:56

Właściciel kotów zwykle potrafią świetnie odczytywać komunikaty wysyłane przez ich pupili. Pewne zachowanie jest jednak wyjątkowo miłe dla opiekuna, więc jeżeli twój kot tak robi, to powinieneś się cieszyć.

Choć wielu ludzi uważa, że koty są tak dużymi indywidualistami, że ciężko nawiązać z nimi więź, nic bardziej mylnego. Oczywiście wiele zależy od charakteru zwierzęcia, ale także koty potrafią być świetnymi towarzyszami dla człowieka. Wystarczy nauczyć się ich sposobu komunikacji, a życie z nimi będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Kot patrzy w ten sposób? Ma dla ciebie wiadomość

Koty komunikują się z ludźmi nie tylko za pomocą dźwięków, ale też mowy ciała. Wiele jednak mogą powiedzieć nie tylko oczy czy ogon, ale też oczy naszego pupila, szczególnie gdy patrząc na nas, zaczyna je mrużyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Być może pierwszym skojarzeniem, jakie się wtedy nasuwa na myśl, jest chęć ataku. Nic bardziej mylnego - mrużenie oczu to odpowiednik kociego uśmiechu. W ten sposób koty pokazują, że czują się bezpiecznie i komfortowo w naszym towarzystwie.

Zrób tak, gdy patrzysz na kota. Z pewnością zrozumie

Jak wynika z cytowanych przez Polską Agencję Prasową badań przeprowadzonych przez psychologów z uniwersytetów Sussex i Portsmouth w Wielkiej Brytanii, opublikowanych na łamach Nature Scientific Report, koty doskonale zrozumieją też takie samo zachowanie ze strony człowieka.

Wnioski wyciągnięto na podstawie dwóch eksperymentów. W pierwszym wzięły udział koty w różnym wieku i ich właściciele, którym psycholog mówił, jak mają mrugać. Okazało się, że koty częściej mrugają, gdy widzą powolne mruganie właścicieli, niż wtedy, gdy nie zachodzą żadne interakcje.

W drugim eksperymencie wzięli z kolei udział psychologowie, a wnioski były podobne. Koty częściej podchodziły do wyciągniętej ręki człowieka po tym, jak powoli do nich mrugał. Zdaniem naukowców, powyższe obserwacje pozwalają stwierdzić, że technika powolnego mrużenia oczu może być pozytywną formą komunikacji pomiędzy właścicielem a jego kotem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta