FitnessKozieradka – właściwości i zastosowanie

Kozieradka – właściwości i zastosowanie

Kozieradka – właściwości i zastosowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
02.10.2018 15:02, aktualizacja: 10.01.2019 12:39

Stosowana regularnie kozieradka może przynieść wiele korzyści, zarówno chroniąc organizm przed chorobami, jak i pełniąc ważną funkcję w zbilansowanej diecie. Poznaj pozostałe właściwości kozieradki. Dlaczego warto stosować kozieradkę na włosy?

Kozieradka – czym jest?

Kozieradka określana mianem pospolitej, jest rośliną regularnie uprawianą zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Zalicza się ją do roślin bobowatych, a nauka wyróżnia aż kilkadziesiąt różnych typów tego zioła. W ten sposób, oprócz wspomnianej kozieradki pospolitej, niemniej popularnymi odmianami są:

  • kozieradka lekarska,
  • synagogika,
  • fenegryka,
  • greckie siano,
  • nardus grecki.

Poza Europą spotkać je można w takich miejscach jak: Pakistan, Chiny, Sudan czy okolice Morza Śródziemnego. W kosmetyce czy medycynie wykorzystuje się nasiona kozieradki, które są niezwykle aromatyczne i posiadają charakterystyczną brunatną barwę, a kształtem przypominają niewielkie romby o powierzchni 3-5 mm na 1-3 mm, która w zależności od nasiona może być matowa lub delikatnie dołeczkowata.

Kozieradka – właściwości

Pospolita odmiana kozieradki zawiera wiele aktywnych substancji oraz związków śluzowych, które stanowią do 60 proc. zawartości jej struktury. Z powodzeniem można stosować je w leczeniu chorób atakujących układ oddechowy oraz aby zabezpieczać błony śluzowe przed nadmiernym wysuszeniem. Kolejną zaletą kozieradki jest posiadanie w składzie tzw. steroidowych saponinów, które wykazują zaawansowane właściwości pieniące, dlatego stosowane są w środkach przeznaczonych do udrożnienia płuc oraz w leczeniu chorób układu krążenia.

Co więcej, kozeradka wykorzystywana jest w leczeniu wrzodów żołądka, chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego czy hemoroidów, a także pomaga w zapobieganiu zaparciom, chorobom wątroby i rakowi jelita grubego.

Stosowanie kozieradki jest bezpieczne, o czym świadczyć może fakt, że często korzystają z niej profesjonalni sportowcy w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej, w tym jednego z najważniejszych hormonów: testosteronu.

Jakie są wartości odżywcze kozieradki? Dostarcza ona witamin A, C, witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także cynku, fosforu, żelaza, potasu, wapnia, sodu i magnezu.

Kozieradka w kosmetyce

Dzięki zawartości znacznej ilości śluzu w składzie, kozieradka wykorzystywana jest w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Posiada dodatkowe właściwości łagodzące i zabezpieczające powierzchnię skóry przed uszkodzeniem. Oprócz tego kozieradka wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do cery mieszanej lub tłustej oraz w leczeniu takich problemów skórnych jak trądzik różowaty.

Warto mieć również świadomość, że toniki z kozieradką charakteryzują się właściwościami zmiękczającymi naskórek, dlatego z powodzeniem można stosować je w leczeniu powikłań po bliznach.

Kozieradka na włosy

Jednym z popularnych zastosowań zioła kozieradki w domu jest wcierka, która nałożona na włosy znacząco poprawi ich kondycję, zwiększając objętość. Aby to osiągnąć, należy zmielić nasiona kozieradki, a następnie wymieszać je z wrzątkiem i pozostawić do ostygnięcia na niecałe pół godziny. Tak przygotowany wywar z kozieradki należy nałożyć na włosy, owijając głowę folią i pozostawić na ok. 3 godziny, aby kozieradka mogła się prawidłowo wchłonąć. Na koniec włosy myjemy szamponem, a cały zabieg powtarzamy 2-3 razy w tygodniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także