Kreatywne zabawy z 4‑latkiem
13.06.2018 11:53, aktual.: 29.03.2019 11:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dziecko w wieku 4 lat rozpoczyna fazę średniego dzieciństwa, która trwa do skończenia 6. roku życia. Wkracza wówczas w okres pierwszego buntu i podważa autorytet rodzica. Kreatywne zabawy z 4-latkiem pozwalają mu znaleźć ujście dla niespożytych pokładów energii i nauczyć się samokontroli. Co więcej, dają szanse na zwiększenie zdolności intelektualnych, które we wczesnym dzieciństwie rozwijają się szczególnie intensywnie.
Zabawy dla 4-latka – w domu i na świeżym powietrzu
Dla 4-letniego dziecka zabawa jest wiodącą aktywnością. Dzięki niej uczy się odgrywać role społeczne i wykonywać rozmaite prace domowe. Dziecko – jeśli tylko sprzyja temu pogoda – powinno jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Bawiąc się na dworze, dotlenia mózg i hartuje organizm. Place dla najmłodszych w miastach sprzyjają kreatywnym zabawom z 4-latkiem i są miejscem kontaktów z rówieśnikami. Nawiązywanie relacji z innymi dziećmi na tym etapie rozwoju to czynnik sprzyjający socjalizacji. Zabawy dla 4-latków w drążenie tuneli w piaskownicy, budowanie zamków z piasku, berka, chowanego, pokonywanie torów przeszkód czy urządzanie domów na drewnianych konstrukcjach to tylko niektóre aktywności zajmujące pociechy na kilka godzin.
W przydomowym ogródku maluch może bawić się np. poszukiwaczy skarbów, wykorzystując przygotowaną przez rodzica mapę. Taka aktywność uczy logicznego myślenia i spostrzegawczości, a przy tym rozwija wyobraźnię. Aby zdobywać wskazówki, 4-latek może wykonywać proste zadania, takie jak robienie przysiadów i obieganie dookoła skalniaka.
Aby zająć dziecko w domu, można zaproponować mu pomoc w codziennych obowiązkach, takich jak sortowanie prania, które staje się świetną zabawą, gdy trzeba dobrać w pary kolorowe skarpetki z różnymi wzorami. Takie zajęcie to rodzaj gry rozwijającej zdolność kojarzenia, podobnie jak popularne memo, ćwiczące dodatkowo pamięć. Dla 4-latka atrakcjami są puzzle, warcaby i karty do gry i gry planszowe. Potrzebuje jednak pomocy rodzica, by opanować zasady i móc zasięgać porad, kiedy pojawią się pytania.
Zobacz także
Zabawy ruchowe dla 4-latków
W wieku 4 lat dziecko ma silną potrzebę bycia ciągle w ruchu. Wspinaczka, przeskakiwanie przeszkód, chodzenie tyłem, wykonywanie szybkich zwrotów i uników pozwalają mu ćwiczyć koordynację. Warto więc wyjść z propozycją puszczania latawca, który szybuje tym szybciej, im prędzej biegnie dziecko trzymające go na sznurku. Taki latawiec można wykonać samodzielnie, wykorzystując np. drewniany szkielet i bibułę albo stare gazety. To świetny sposób, by pobudzić kreatywność dziecka i pozwolić mu na wykorzystanie ekspresji twórczej. Zabawy ruchowe dla 4-latków można też organizować w domu. Jedną z nich jest "Kot i mysz". Dziecko ma za zdanie upolować ukrytą przez rodzica myszkę, udając kota przez chodzenie na czworaka, miauczenie, prężenie się. Musi jednak uważać na psa (w tej roli osoba dorosła lub drugie dziecko), który może w każdej chwili wyskoczyć zza rogu. Kiedy na horyzoncie pojawia się pies, kot jak najszybciej wraca w bezpieczne miejsce, wyznaczone np. przez rozłożony na podłodze koc.
Dobrym zajęciem dla dziecka jest sport i rekreacja. W WP radarOkazji znajdziesz piłki do suchego basenu, latawce, dmuchane baseny czy zestawy to robienia baniek.
Zobacz także
Zabawy edukacyjne dla 4-latka
4-latka warto jak najczęściej zachęcać do zabaw edukacyjnych, ponieważ dziecko do ukończenia 6. roku życia rozwija aż 80% swoich zdolności intelektualnych. Swobodnie eksplorując otoczenie, błyskawicznie zdobywa wiedzę o świecie. Wiele może się nauczyć chociażby przez wykonywanie ilustracji do książek czytanych przez rodzica. Rysując, poprawia koordynację ręka-oko, natomiast szukając w pamięci szczegółów usłyszanej historii, usprawnia procesy kojarzenia. Dziecko w wieku 4 lat należy już zaznajamiać z cyframi i literami. Według Marii Montessori na typ etapie rozwoju może ono nauczyć się czytać już w ciągu kilku miesięcy (dla porównania 6-latkowi może to zająć nawet 2 lata). Aby pokazać maluchowi cały alfabet, najłatwiej jest zacząć od zabaw w skojarzenia. Kolejne litery rysowane na kartce trzeba zamieniać w znane dziecku postaci i przedmioty, które odpowiadają im kształtem. Z litery S np. bardzo łatwo da się stworzyć węża.