Fajne zabawy dla dzieci w domu

Fajne zabawy dla dzieci w domu pozwalają na długo zająć wesołą gromadkę. Co więcej, sprzyjają nabywaniu cennych umiejętności, które mają wpływ zarówno na postępy w szkole, jak i na odnajdywanie się w grupie rówieśniczej. Dzięki kreatywnym rodzicom, którym zależy na tym, by ich pociechy spędzały wolny czas nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie, dzieci mają szansę poznać zabawy zapewniające maksymalnie wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału.

Fajne zabawy dla dzieci w domu
Źródło zdjęć: © iStock.com

12.06.2018 | aktual.: 10.01.2019 12:15

Zabawy dla dzieci w domu a wiek i etap rozwoju

Zachowania, skłonności i możliwości dziecka w głównej mierze zależą od jego rozwoju psychomotorycznego. Dlatego podstawowym kryterium przy wyborze zabaw, niezbędnych do prawidłowego wzrostu nawet noworodkowi, powinien być wiek. Kilkumiesięczne maluchy wszystkimi zmysłami poznają otaczający świat dzięki zabawkom sensorycznym. Dzieci, które mają już roczek, chcą mieć poczucie kontroli nad przedmiotami, by móc odkryć ich funkcje. Lubią zarówno budować, jak i niszczyć. Dwulatki zaczynają dążyć do samodzielności. W zabawie chętnie wykorzystują dopiero nabytą umiejętność chodzenia. Przekładają zabawki z miejsca na miejsce, organizując tym samym przestrzeń wokół siebie.

Trzylatki wkraczają w etap socjalizacji. Przez zabawę z rówieśnikami uczą się współdziałania. Pięciolatki odczuwają potrzebę rozwoju zdolności manualnych i mają dużo energii do aktywności fizycznej. Uwielbiają gry zespołowe oraz zręcznościowe. Starsze dzieci od czasu do czasu zamykają się w swoich pokojach, bo mają już swoje tajemnice. Często dają się ponieść wodzom fantazji. W zabawach dla przedszkolaków występują więc elementy myślenia symbolicznego. Dzieci tworzą światy "na niby": odgrywają różne role społeczne i wcielają się w wykonawców rozmaitych zawodów.

Wyobraźnię pobudzają też zabawki kreatywne, czyli zestawy do malowania, lepienia czy wycinania. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Zabawy paluszkowe dla maluchów

Małe dzieci są zafascynowane wszystkim, co dzieje się wokół nich. Jeden z pierwszy obszarów, jaki poznają, to własne ciało. Pomagają im w tym zabawy paluszkowe, które bardzo dobrze wpływają na motorykę małą, zwiększają wrażliwość na bodźce z otoczenia, a ponadto znacznie wzbogacają słownictwo. Gry takie polegają na ilustrowaniu dłońmi treści wierszyków oraz dodawaniu rozmaitych odgłosów przez klaskanie, pstrykanie palcami, uderzanie ręką o blat. Należy do nich np. znana wielu pokoleniom gra w łapki, a także zabawa "Sroczka kaszkę ważyła". Za pomocą dłoni można odgrywać dzieciom teatrzyki pacynkowe, w których same dialogi nie mają aż tak dużego znaczenia, jak barwa i ton głosu. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się też cieniom na ścianie, zwłaszcza jeśli rodzic tłumaczy, gdzie pojawiające się zwierzątka mają uszka, a gdzie łapki. Takie kreatywne zabawy dla dzieci pobudzają do pracy fantazję.

Zabawy ruchowe dla dzieci

Dzieci mają w sobie niesamowite pokłady energii, która rozładowuje się przez aktywność fizyczną. W domu można zaproponować maluchom wiele interesujących zabaw ruchowych bezpiecznych zarówno dla samych uczestników, jak i dla poustawianych na półkach bibelotów. Wykazania się sprawnością i gibkością wymaga udział w pokonywaniu torów przeszkód zrobionych z krzeseł, pudełek, koców, a także tasiemek porozciąganych między meblami. Nie tylko sprawność fizyczną, ale i spostrzegawczość oraz inteligencję przestrzenną można wykorzystać w zabawie w poszukiwaczy skarbów. Polega ona na przygotowaniu dla dzieci mapy, na której zaznaczone są miejsca z kolejnymi wskazówkami prowadzącymi małych odkrywców do znalezienia nagrody, np. w postaci kuferka ze słodkościami.

Zabawy muzyczne i taneczne

Malucha w domu można aktywizować również przez taniec i wykonywanie rozmaitych działań w rytm muzyki. Warto pozwolić dziecku na samodzielne wymyślenie zasad, to pozwoli mu uwierzyć we własną moc sprawczą. Wśród popularnych wariantów zabaw tanecznych jest wykonywanie żywiołowych akrobacji kiedy gra muzyka i zamieranie w bezruchu gdy się zatrzymuje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamiast udawania woskowych figur wybrać szukanie w domu kolejnego kolejnego elementu garderoby do nałożenia, np. kapelusza, i kontynuowanie tańców coraz zabawniejszym stroju.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)