Krionika – sposób na nieśmiertelność czy mit?
Na setki lat zamrozili zwłoki nastolatki, która zmarła na raka. Śmiertelnie chora 14-letnia Brytyjka przez wiele miesięcy przed śmiercią walczyła o prawo do zamrożenia – z nadzieją, że być może w przyszłości zostanie wynalezione lekarstwo na jej chorobę. Ale czy istnieje szansa, że dziewczyna rzeczywiście powróci do życia?
23.11.2016 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
– Ludzie już bardzo dawno temu zaobserwowali, że obniżanie temperatury prowadzi do tego, że wyhamowują zjawiska chemiczne i fizyczne, dlatego np. wstawiamy żywność do lodówki czy do zamrażarki, żeby dłużej się nie zepsuła. Zwierzęta z kolei potrafią doprowadzić się do hibernacji – powiedział w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Zaleski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. - Krionika nie jest jeszcze na etapie przywracania zmarłego do życia, a jedynie próbą doprowadzenia hibernacji do ekstremum.
Czym właściwie jest krionika? Jak zamraża się i przechowuje ciało zmarłego? Czy tego typu praktyki – póki co stosowane tylko w dwóch ośrodkach na świecie, w USA i Rosji – są legalne? I najważniejsze – czy istnieje realna szansa, że ożywienie ciała po latach jest możliwe?