Kryją się w trawie. "Uważajcie w czasie spacerów"

Razem ze wzrostem temperatur coraz chętniej wybieramy się na spacery po parkach czy lasach. Karkonoski Park Narodowy apeluje do turystów o uważność i patrzenie pod nogi.

Podczas spaceru lepiej patrzeć pod nogi
Podczas spaceru lepiej patrzeć pod nogi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Spacerując po leśnych ścieżkach, wchodzimy do miejsca, będącym domem dla licznych leśnych stworzeń. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność i uważać, aby nie naruszyć gniazd i nie zakłócić życia leśnych mieszkańców.

Uwaga na ptasie gniazda

Las jest domem wielu gatunków zwierząt. W kontakcie z naturą konieczne jest zachowanie szacunku i ostrożności.

"Uważajcie w czasie spacerów po łąkach. W trawie mogą być ukryte ptasie gniazda. Na ziemi gniazdują m.in. skowronki, świergotki łąkowe, pokląskwy, derkacze, sieweczki ale też np. kaczki" - przypominają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czapla na polowaniu. Zaskakujące nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego

Jednym z największych marzeń pracowników jest powrót ultrarzadkich gatunków, takich jak mornel. To ptaki, których ostatnie lęgi w Karkonoszach odnotowano w 1946 roku. Jednak, jak podkreślają eksperci, istnieją nadzieje, że wrócą.

"Ostatnie ich lęgi stwierdzono w roku 1946. Ponowne lęgi mornela zostały potwierdzone po stronie czeskiej na przełomie XX i XXI wieku, a później jeszcze kilka razy ptaki te były obserwowane, ale nie wiadomo czy gniazdowały".

Uwaga na żmije

Spacerowicze powinno też uważać na żmije zygzakowate, które właśnie rozpoczęły okres rozmnażania. Łatwo ją rozpoznać - jej najbardziej charakterystyczne odmiany, które możemy spotkać, to jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) bądź czarna, nieposiadająca zygzaku.

Należy pamiętać, że żmije kąsają, kiedy czują się zagrożone. Nie wolno celowo ich zaczepiać. Należy też peatrzeć pod nogi, ponieważ mogą chować się pod kamieniami czy roślinami - wtedy łatwo na nie nadepnąć.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)