Najwięcej kleszczy w Polsce. Miejsce nie jest przypadkowe

Kleszcze ponownie atakują. Niestety przez ciepłą zimą oraz wilgotną wiosnę, pajęczaki te mają idealne warunki do życia. Eksperci szacują, że w tym roku pojawi się ich rekordowa ilość. Mimo że staramy się uniknąć spotkania ich na swojej drodze, istnieją miejsca, gdzie ryzyko jest ogromne.

Kleszcze atakują
Kleszcze atakują
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | rbkomar

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Niestety nie ma sposobu, który sprawdziłby się w 100 proc. Warto jednak wiedzieć, jakich miejsc lepiej jest w tym przypadku unikać.

W tym miejscu nawet 7-krotnie większe ryzyko ugryzienia przez kleszcza

Nie od dzisiaj wiadomo, że kleszcze atakują już nie tylko w lasach, ale również w parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach. W poprzednim sezonie polsko-słowaccy naukowcy wskazali miejsca, w których jeszcze bardziej narażamy się na kontakt z tymi stworzeniami.

Eksperci z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach i Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeanalizowali aktywność kleszczy w Tatrach Wysokich na Słowacji i na równinach Krasu Słowackiego. Wnioski są alarmujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie w naszym kraju jest ich najwięcej? Okazało się, że nawet 7-krotnie bardziej narażamy się na spotkanie kleszczy, przechadzając się wytyczonymi ścieżkami leśnymi. Jest ich tam więcej niż np. w gęstych zaroślach. Ma to związek przede wszystkim z dzikimi zwierzętami, które również po nich spacerują. W końcu to właśnie one stanowią łakomy kąsek dla tych pajęczaków.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Niestety obecnie niemal w całej Polsce możemy spotkać kleszcze. Są jednak miejsca, gdzie jest ich znacznie więcej.

- Największą liczebność kleszczy obserwuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Łukasz Adaszka, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wybierając się do lasu lub do parku, warto zadbać o strój, który maksymalnie zanimalizuje ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Ważne jest nie tylko obuwie z wysoką cholewką, ale również spodnie oraz bluzka z długimi rękawami. Nie zaszkodzi także czapka, a nawet apaszka. Warto sięgnąć też po środki chemiczne.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
kleszczelaskleszcz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)