Najwięcej kleszczy w Polsce. Miejsce nie jest przypadkowe

Najwięcej kleszczy w Polsce. Miejsce nie jest przypadkowe

Kleszcze atakują
Kleszcze atakują
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | rbkomar
08.04.2024 09:29, aktualizacja: 08.04.2024 09:51

Kleszcze ponownie atakują. Niestety przez ciepłą zimą oraz wilgotną wiosnę, pajęczaki te mają idealne warunki do życia. Eksperci szacują, że w tym roku pojawi się ich rekordowa ilość. Mimo że staramy się uniknąć spotkania ich na swojej drodze, istnieją miejsca, gdzie ryzyko jest ogromne.

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Niestety nie ma sposobu, który sprawdziłby się w 100 proc. Warto jednak wiedzieć, jakich miejsc lepiej jest w tym przypadku unikać.

W tym miejscu nawet 7-krotnie większe ryzyko ugryzienia przez kleszcza

Nie od dzisiaj wiadomo, że kleszcze atakują już nie tylko w lasach, ale również w parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach. W poprzednim sezonie polsko-słowaccy naukowcy wskazali miejsca, w których jeszcze bardziej narażamy się na kontakt z tymi stworzeniami.

Eksperci z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach i Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeanalizowali aktywność kleszczy w Tatrach Wysokich na Słowacji i na równinach Krasu Słowackiego. Wnioski są alarmujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie w naszym kraju jest ich najwięcej? Okazało się, że nawet 7-krotnie bardziej narażamy się na spotkanie kleszczy, przechadzając się wytyczonymi ścieżkami leśnymi. Jest ich tam więcej niż np. w gęstych zaroślach. Ma to związek przede wszystkim z dzikimi zwierzętami, które również po nich spacerują. W końcu to właśnie one stanowią łakomy kąsek dla tych pajęczaków.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Niestety obecnie niemal w całej Polsce możemy spotkać kleszcze. Są jednak miejsca, gdzie jest ich znacznie więcej.

- Największą liczebność kleszczy obserwuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Łukasz Adaszka, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wybierając się do lasu lub do parku, warto zadbać o strój, który maksymalnie zanimalizuje ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Ważne jest nie tylko obuwie z wysoką cholewką, ale również spodnie oraz bluzka z długimi rękawami. Nie zaszkodzi także czapka, a nawet apaszka. Warto sięgnąć też po środki chemiczne.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta