Blisko ludziKsiężna Kate cierpi na rzadką dolegliwość. Oto, czym się ona różni od zwykłych nudności w ciąży

Księżna Kate cierpi na rzadką dolegliwość. Oto, czym się ona różni od zwykłych nudności w ciąży

Księżna Kate cierpi na rzadką dolegliwość. Oto, czym się ona różni od zwykłych nudności w ciąży
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Lidia Pustelnik

05.09.2017 14:15, aktual.: 05.09.2017 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pałac Keningston poinformował, że będąca w ciąży z trzecim dzieckiem księżna Kate cierpi na bardzo rzadkie schorzenie hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnej. Solidaryzujące się z Kate kobiety ślą jej porady, jak radzić sobie w tym stanie, a lekarz ginekologii dr Jacek Tulimowski wyjaśnia nam, czym różnią się takie nudności od tych, których doświadcza większość kobiet w ciąży.

Radosne oczekiwanie na trzeciego i – jak spekulują brytyjskie tabloidy – prawdopodobnie nie ostatniego potomka księżnej Kate i księcia Williama przyćmiła wiadomość, że uwielbiana przez Brytyjczyków księżna cierpi na tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnej. Uciążliwe dolegliwości u Kate pojawiały się już podczas poprzednich ciąż i niestety księżna również tym razem będzie musiała sobie z nimi poradzić. W związku ze złym samopoczuciem z kalendarza Kate zniknie zatem większość obowiązków i zaplanowanych spotkań.

Z podobnymi problemami podczas ciąży spotkała się Cailtyn Dean, prezes brytyjskiej organizacji "Pregnency Sickness Support", która oferuje księżnej wsparcie i dzieli się własnymi doświadczeniami z tego okresu.

Dean sama ma trójkę dzieci i – podobnie jak Kate – za każdym razem przechodziła koszmar związany z nieustającymi wymiotami i nudnościami. – Wiele osób zachodzi w drugą ciążę, myśląc, że każda ciąża jest inna i dlatego hyperemesis gravidarum się nie powtórzy. Ale gdy przydarza ci się już dwukrotnie, to złudzenie pryska i zdajesz sobie sprawę, że musisz się na taki stan odpowiednio przygotować – wyjaśnia kobieta w rozmowie z "People".

– Jeśli o mnie chodzi, w kolejnych ciążach było to dla mnie łatwiejsze, ponieważ już wiedziałam, co się dzieje, zdawałam sobie sprawę z tego, jak wygląda leczenie, czego powinnam się spodziewać – wyjaśnia kobieta. Jej samej bardzo pomogło przygotowanie się do tych dolegliwości nie tylko mentalne, ale też na przykład finansowe. – Nie każda z nas wiedzie takie życie jak Kate, gdzie inni dla niej sprzątają, gotują jej i dbają o jej dzieci. Dla zwykłych kobiet poczynienie pewnych przygotowań to kluczowa sprawa – podkreśla Dean.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnej – jest czego się bać?

O tym, czym właściwie są niepowściągliwe wymioty ciężarnej, a także dlaczego nie powinnyśmy panikować i podejrzewać ich u siebie, kiedy tylko w ciąży dopadną nas nudności, opowiada lekarz ginekologii i położnictwa dr Jacek Tulimowski. Lekarz wyjaśnia, że ta dolegliwość pojawia się zwykle wcześnie, już w 4 tygodniu ciąży, i zwykle trwa do 10 tygodnia, ale w rzadkich przypadkach potrafią przeciągać się nawet do 22 tygodnia ciąży. Ginekolog podkreśla jednak, że jest to niezwykle rzadka dolegliwość.

Za sprawą księżnej Kate o hyperemesis gravidarum (HP), czyli niepowściągliwych wymiotach ciężarnej, zaczęło być głośno. Co to takiego?

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to najcięższa postać wymiotów i nudności, jaka występuje u kobiet w ciąży.

To znaczy, że jeśli mam w ciąży nudności, mogę mieć HP?

Te silne nudności, na które skarży się księżna Kate, to problem marginalny, dotyczy nie więcej niż 2 proc. ciężarnych. Zdecydowana większość kobiet w ciąży cierpi na niewielkie nudności, które nasilają się w godzinach porannych, co dla większości pacjentek nie stanowi problemu z punktu widzenia prowadzenia ciąży. W takich przypadkach zaleca im się przyjmowanie dużej ilości płynów niegazowanych, obojętnych, picie herbaty imbirowej, jedzenie blanszowanych migdałów, sucharków, które warto mieć w czasie nasilenia dolegliwości zawsze pod ręką. Takiego sucharka czy suchej bułki warto wówczas zjeść jeszcze przed wstaniem z łóżka, w pozycji leżącej i to zazwyczaj wystarcza do zmniejszenia uczucia nudności.

Czy niepowściągliwe wymioty ciężarnej są niebezpieczne?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie mają one wpływu na dobrostan płodu. Są natomiast udręką dla kobiet, psują im samopoczucie i czasami prowadzą do zaburzeń elektrolitowych i konieczności hospitalizacji.

Jaki jest powód występowania tych przykrych dla kobiet dolegliwości?

Wśród przyczyn niepowściągliwych wymiotów wymienia się nadmiar progesteronu. Poziom progesteronu w organizmie kobiety ciężarnej wielokrotnie przewyższa poziom tego hormonu u kobiet niebędących w ciąży. Niektórzy badacze twierdzą, że znaczenie ma tu również poziom estrogenów czy labilność hormonów tarczycowych, które również "przestrajają się" w okresie ciąży.

Jeśli już rozmawiamy na temat ciąży księżnej Kate, przypomnijmy, że ona po pewnym czasie od urodzenia pierwszego dziecka znacznie schudła, podejrzewano ją nawet o anoreksję. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych według niektórych specjalistów mogą wiązać się z kłopotami z tarczycą, a w szczególności z jej nadczynnością, której jednym z objawów jest gwałtowna utrata masy ciała.

Jak rozpoznać, że cierpimy nie na zwykłe ciążowe nudności, ale na niepowściągliwe wymioty ciężarnej?

Po pierwsze, kobieta wymiotuje, w związku z czym nie przyjmuje pokarmów. W efekcie występuje u niej utrata masy ciała i odwodnienie. Jeśli nastąpi odwodnienie mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe, czyli obniżenie stężenia sodu, wapnia, magnezu itd. W rzadkich przypadkach, z powodu utrudnionego wchłaniania żelaza, doprowadza to do niedokrwistości.

Oprócz wymiotów, mówiąc kolokwialnie, pacjentka ledwie widzi na oczy. A więc jest osłabiona, zdarzają się bóle i zawroty głowy. Oczywiście istnieje też prawdopodobieństwo wystąpienia również cięższych powikłań, na przykład przewodu pokarmowego.

Czy taki stan odbija się na zdrowiu dziecka?

Ogólnie rzecz biorąc, niepowstrzymane wymioty nie mają wpływu na rozwój płodu. Można się jedynie zastanowić nad wpływem zaburzeń elektrolitowych na jego bytność w jamie macicy. We wczesnej fazie ciąży niepowściągliwe wymioty mogą prowadzić do poronień, a w późniejszej do porodów przedwczesnych czy niskiej masy urodzeniowej płodu.

Co robić, jeśli stwierdzimy u siebie HP?

Każda kobieta, która zaczyna mieć niepowściągliwe wymioty, to znaczy one nie ustają, lecz trwają po kilka godzin niezależnie od tego, co robi, powinna w trybie pilnym zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, a jeśli takiego nie ma, do szpitala w celu ustalenia ogólnego stanu i pacjentki, i płodu. Takiej pacjentce mogą zostać przepisane również leki, wszystkie na receptę.

Jest się czego bać?

W ciągu swojej dwudziestoletniej praktyki medycznej miałem tylko jeden przypadek pacjentki z niepowściągliwymi wymiotami, która wymagała hospitalizacji w celu poprawy stanu ogólnego i uzupełnienia poziomu elektrolitów. Pozostałe pacjentki, które miały nudności, wymagały tylko korekty żywieniowej na poziomie ambulatoryjnym. Jeśli dana pacjentka ma jakieś wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, zalecam skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Podkreślam jednak, że niepowstrzymane wymioty ciężarnej jest niezwykle rzadkie. Jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość ta charakteryzuje się tym, że ciężarna wymiotuje bardzo często, nawet kilka razy dziennie. Wymioty występują zarówno wówczas, kiedy je, jak i wtedy, gdy nie je, a na przykład pije wodę. Nie zakładajmy, że kobieta, która miała nudności, a potem wymioty, cierpi na niepowstrzymane wymioty ciężarnej, bo w ten sposób można dopasować się do każdej jednostki chorobowej.

Źródło artykułu:WP Kobieta
książę williamksiężna Kateciąża