Panele dekoracyjne do kuchni – rodzaje

Tradycyjne płytki w nowoczesnych aranżacjach zaczynają być wypierane przez panele dekoracyjne do kuchni. Mają one ogromny potencjał choćby dlatego, że występują w wielu rodzajach – różnych pod względem właściwości, designu oraz ceny – a każdy daje zupełnie inny efekt zdobniczy. Panele do kuchni można najczęściej kupić w wariancie ze szkła, płyty MDF lub PCV.

Panele dekoracyjne do kuchni – rodzaje
Źródło zdjęć: © iStock.com

05.12.2018 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panele szklane do kuchni

Szklane panele ścienne do kuchni stały się prawdziwym hitem w architekturze wnętrz. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko możliwościom, jakie dają w zakresie dekoracji, ale również szeregowi praktycznych funkcji, które pełnią w kuchni. Takie panele są wodoodporne i nie nasiąkają tłuszczem unoszącym się nad garnkami podczas gotowania. Co więcej, bardzo łatwo je wyczyścić zwykłym płynem do mycia szyb. Sprawdzają się szczególnie w małych wnętrzach, ponieważ odbijają światło, a tym samym pozytywnie wpływają na optyczne wrażenie przestrzeni. Pasują szczególnie do nowoczesnych mebli o gładkich frontach – zarówno matowych, jak i z połyskiem.

Obraz
© Instagram.com | @mycroatianhome,@dreamdoorshq

Szklane panele dekoracyjne do kuchni mogą być całkowicie transparentne, lekko zielonkawe albo nieprzezroczyste (barwione na dowolnie wybrany kolor). Da się jej zamówić również w wersji z wydrukiem bądź naklejką na szkle. Dzięki temu łatwo jest spersonalizować wystrój wnętrza, np. poprzez udekorowanie kuchennej ściany panelem z widokiem ulubionego miasta czy panoramy wymarzonej destynacji wakacyjnej.

Takie panele dekoracyjne do kuchni należy jednak szczególnie chronić przed uderzeniami, ponieważ mogą ulec rozbiciu. Najlepiej stawiać na szkło hartowane, które jest mocniejsze niż zwykłe i dobrze znosi wysokie temperatury.

Panele laminowane do kuchni

Alternatywną dla paneli szklanych do kuchni mogą być znacznie tańsze panele laminowane, wykonane z płyty meblowej MDF, czyli materiału, który idealnie zgrywa się z całą zabudową kuchenną. Płyta taka, bardzo dobrze zabezpieczona specjalnym materiałem z tworzywa sztucznego, wykazuje dużą odporność na zabrudzenia. Nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji, trzeba jednak uważać, by nie uległa zmoczeniu w miejscach niepokrytych laminatem. W przeciwnym razie – tak jak drewno, z którego jest zrobiona – zwiększy swoją objętość, a na jej powierzchni pojawią się nieestetyczne wybrzuszenia.

Obraz
© Instagram.com | @leicht_moscow

Największą zaletą paneli laminowanych do kuchni jest ich pokrycie, gdyż może ono z powodzeniem imitować wszelkie inne materiały: drewno, kamień czy cegłę dekoracyjną. Nowe technologie produkcji dają w tym zakresie nieograniczone możliwości, a dobry jakościowo laminat nie wyciera się przez długie lata mimo intensywnego użytkowania.

Panele PCV do kuchni

Ostatni z trzech popularnych rodzajów paneli dekoracyjnych do kuchni to pokrycie ścienne typu PCV, które nie jest co prawda tak trwałe jak szkło czy nawet płyta laminowana, ale ma całe mnóstwo innych zalet. Po pierwsze jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Po drugie panele PCV do kuchni można bardzo szybko zamontować nawet na nierównej ścianie i bez usuwania materiału, który wcześniej się na niej znajdował, np. płytek ceramicznych. Nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi – w grę wchodzi tylko przycinanie klasycznym nożykiem do tapet. Po trzecie panele PCV dopasowują się do każdego stylu wnętrza.

Obraz
© iStock.com

To właśnie ciekawy design jest tym, co decyduje o roli takich paneli ściennych do kuchni we współczesnym wnętrzarstwie. Tak jak w przypadku płytek do wyboru są tutaj dwa rodzaje pokrycia (matowe i błyszczące) oraz tysiące, jeśli nie miliony wzorów i kształtów, jednak panele z PCV oferują jeszcze więcej. Ponieważ są niezwykle lekkie, producenci prześcigają się w pomysłach na panele o formie 3D. Dają one niezwykły efekt dekoracyjny i sprawiają, że przestrzeń nabiera głębi.

Niestety, czyszczenie paneli 3D jest utrudnione z powodu powierzchniowych zagłębień strukturalnych, w których gromadzą się tłuste zabrudzenia. I na to jednak można znaleźć niezawodny sposób – zabezpieczyć panele dekoracyjne 3D przezroczystym szkłem, by to na nim zatrzymywały się wszelkie opary powstające podczas gotowania. Połączenie dwóch pokryć ściennych to coraz częściej stosowane rozwiązanie.

Komentarze (0)