Kuchnia zamknięta - aranżacje

Domownicy, którzy mają do dyspozycji kuchnię zamkniętą, powinni pomyśleć nad aranżacją, która zapewni jej optymalną funkcjonalność. Zamknięta przestrzeń pozwala umieszczenie dużej ilości szafek, a nierzadko również wygodnego stołu dla całej rodziny.

Kuchnia zamknięta - aranżacje
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

28.09.2018 15:29

Wady i zalety kuchni zamkniętej

Każdy, kto przymierza się do zakupu mieszkania lub budowy domu, ma swoje wyobrażenie o układzie i liczbie pomieszczeń w przyszłym gniazdku. Wiele dylematów dotyczy kuchni, a konkretnie tego, czy lepsza będzie zamknięta, czy otwarta.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decydując się na kuchnię zamkniętą, z pewnością zyskamy to, że zapachy unoszące się podczas gotowania nie będą rozprzestrzeniać się po salonie, ale pozostaną w kuchni, gdzie pochłonie je okap. Poza tym zaletą zamkniętej kuchni jest doza prywatności. Chodzi o to, że podczas przyjmowania gości niewidoczny będzie bałagan po przygotowywaniu posiłków i nikt niepożądany nie wejdzie na teren pochłoniętego gotowaniem gospodarza. Układ kuchni zamkniętej daje także mnóstwo miejsca na zawieszenie szafek górnych. Zatem osoby, które posiadają dużo naczyń i akcesoriów kuchennych, będą mogły bez kłopotu je wszystkie pomieścić.

Za minus kuchni zamkniętej nie da się nie zaliczyć faktu, że ogranicza ona przestrzeń, a tym samym pomieszczenia wydają się mniejsze. Poza tym takie rozwiązanie nie spodoba się domownikom, którzy lubią interakcję z gośćmi podczas gotowania lub swobodną komunikację rodziną siedzącą w salonie.

Wyspa kuchenna – aranżacja dużej kuchni zamkniętej

Kuchnia zamknięta może być zaaranżowana na wiele sposobów. Wybór odpowiedniego zależy od układu i wielkości kuchni. Jeśli pomieszczenie jest duże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w niej wyspę kuchenną.

Obraz
© iStock.com | hikesterson

Wyspa w kuchni zamkniętej to dodatkowe szafki dolne, miejsce na schowki i powierzchnia blatu roboczego. Poza tym może posłużyć również za barek, na którym łatwo jest wydać szybkie śniadanie czy filiżankę kawy. Wiele osób na wyspach montuje również zlewozmywak albo płytę indukcyjną.

Stół w kuchni zamkniętej

Nic nie definiuje kuchni bardziej niż stół. Oczywiście, w małych kuchniach zamkniętych trudno będzie taki mebel wstawić, ale już większe przestrzenie aż się proszą o piękny drewniany stół dla całej rodziny.

Stół można ustawić na środku albo pod ścianą. Jeśli zamknięta kuchnia jest stosunkowo wąska, to najlepsze będzie ustawienie stołu wzdłuż i dostawienie wygodnych taboretów. W kuchniach zamkniętych średniej wielkości dobrym pomysłem może okazać się wysoki stolik barowy lub niski kawowy.

Obraz
© iStock.com | jacek_kadaj

Mnogość wzorów i kolorów stołów pozwala na dobranie odpowiedniego do wystroju kuchni zamkniętej. W stylu skandynawskim albo rustykalnym sprawdzi się stół z drewna. Bardziej nowoczesne wnętrza potrzebować będą mebli szklanych, metalowych i plastikowych.

Aranżacja niewielkiej kuchni zamkniętej

Małe kuchnie to wielkie wyzwanie. Rozmieszczenie szafek kuchennych musi być optymalne. Nie ma bowiem miejsca na niezabudowane przestrzenie. W tego typu kuchniach zamkniętych sprawdzi się zabudowa po sam sufit, czy to na modłę angielską, czy w postaci pawlaczy.

W meblach kuchennych do małej kuchni zamkniętej powinno być jak najwięcej schowków i sprytnych skrytek. Sprawdzą się szuflady cargo i mikrofalówka w zabudowie. Poza tym można zaaranżować parapet przy oknie, wpuszczając go w cały blat kuchenny. Zmieszczą się tam zioła lub ozdobne pojemniczki z kawą czy herbatą.

Obraz
© iStock.com | jacek_kadaj
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)