Kulka, koci język, wachlarz – przybliżamy zastosowanie pędzli do makijażu
W ostatnich latach pędzle do makijażu cieszą się sporą popularnością na polskim rynku i coraz częściej należą do produktów używanych nie tylko przez profesjonalnych wizażystów. Odpowiadając na potrzeby wielu klientek, producenci oferują szeroki wachlarz tego typu akcesoriów kosmetycznych. Jak skompletować swój bardzo osobisty zestaw? Skorzystaj z naszego vademecum, które przybliży ci zastosowanie poszczególnych modeli.
06.02.2015 | aktual.: 06.02.2015 12:12
W ostatnich latach pędzle do makijażu cieszą się sporą popularnością na polskim rynku i coraz częściej należą do produktów używanych nie tylko przez profesjonalnych wizażystów. Odpowiadając na potrzeby wielu klientek, producenci oferują szeroki wachlarz tego typu akcesoriów kosmetycznych. Jak skompletować swój bardzo osobisty zestaw? Skorzystaj z naszego vademecum, które przybliży ci zastosowanie poszczególnych modeli.
Pędzel do pudru
Wybór tego typu akcesoriów jest największy. Podstawowy pędzel do pudru, który powinien znaleźć się w zestawie każdej amatorki makijażu musi być duży, gęsty oraz o równym owalnym kształcie. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się sprężyste włosie naturalne (np. kozy, wiewiórki, szopy) lub dobrej jakości włókno syntetyczne. Zwróć uwagę, aby pędzel do pudru był delikatny i miły w dotyku i nie podrażniał twojej delikatnej skóry twarzy.
* Pędzel do różu, bronzera, konturowania twarzy*
Podobnie jak pędzel do pudru powinien być aksamitnie miękki, z dobrej jakości włosia naturalnego lub syntetycznego (to drugie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku alergików). Podstawową różnicą jest jednak wielkość. Pędzel do różu czy bronzera powinien być zdecydowanie mniejszy niż pędzel do pudru. Dodatkowym atutem będzie precyzyjny kształt - skośnie ułożone włosie lub szpic z owalnymi bokami ułatwią precyzyjną aplikację kosmetyku.
Pędzel do blendowania (rozcierania), piórko
Specjalnie zaprojektowane pędzle do blendowania niezwykle ułatwiają pracę nad makijażem typu „smoky”. Są również niezastąpione przy naturalnym makijażu, czyli tzw. „make up no make up”. Ich wyrzeźbiony profil i miękkie, puszyste włosie (np. kozie, wiewiórki czy włosie kucyka) pozwalają łatwo i szybko rozetrzeć granice i tworzyć miękkie przejścia między kolorami. Pędzle do blendowania mają często charakterystyczny, piórkowy kształt, który perfekcyjnie sprawdza się przy aplikacji cienia w załamaniu powieki. Wyjątkowo przydatny w codziennym makijażu kobiet o oczach wypukłych, głęboko osadzonych i z tzw. powieką opadającą.
Pędzel do cieniowania, koci język
Pędzel o charakterystycznym kształcie kociego języka jest niezbędny w każdym zestawie do makijażu. Jeśli dopiero tworzysz swój osobisty komplet, koniecznie wpisz go na listę niezastąpionych akcesoriów. Wprawna ręka jest w stanie nim wykonać niemal cały makijaż oka. Komfortowym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch pędzli o tym kształcie: większy posłuży do aplikowania cienia na dużą powierzchnię powieki, mniejszy zaakcentuje poszczególne jej fragmenty. Tzw. koci język jest najbardziej popularnym modelem, dostępnym w różnych wariantach (włosie kucyka, kuny, wiewiórki, syntetyczne). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego gęstość (powinien być dobrze zbity) i wielkość, którą dostosowujemy do naszych indywidualnych potrzeb.
* Pędzel okrągły, kulka*
Pędzel typu kulka nie jest może niezbędnym akcesorium dla początkujących, ale kto odkryje jego urok, na pewno będzie potrafił go wykorzystać. Wyprofilowana, okrągła główka ułatwia intensywne akcentowanie kolorem trudniej dostępnych miejsc, takich jak wewnętrzny kącik oka i załamanie powieki. Sprawdzi się również, jeśli chcemy uzyskać efekt zmiękczenia kreski rysowanej kredką. Okrągły kształt i krótkie włosie okrągłego pędzla pozwalają na precyzyjną aplikację cieni, jest więc niezastąpiony zwłaszcza w przypadku korekty trudnego kształtu oka.
* Pędzel płaski, skośnie ścięty*
Pędzel o płaskim kształcie, z ukośnie ściętym włosiem to jeden z podstawowych narzędzi do makijażu. Każdy profesjonalny wizażysta ma w swoim zestawie od kilku do kilkunastu modeli tego typu, każda amatorka powinna posiadać przynajmniej jeden. Skośnym pędzlem przede wszystkim dopracujemy kształt brwi i optycznie zagęścimy linię rzęs, akcentując ciemnym kolorem skórę u ich nasady. Jego niewielkie rozmiary ułatwią zwłaszcza niedoświadczonej ręce wykonanie makijażu na dolnej powiece. Jeśli marzy ci się kreska na górnej powiece w odcieniu głębokiej czerni, a tradycyjne eyelinery odmawiają współpracy, zastąp je produktem o żelowej konsystencji aplikowanym przy pomocy skośnie ściętego pędzla – efekt murowany.
Wachlarz, miotełka
Według producentów ma różnorodne zastosowanie - od nakładania maseczek kosmetycznych po cieniowanie i tworzenie miękkich przejść przy konturowaniu twarzy. Jednak najczęściej i najchętniej wizażyści stosują go w celu oczyszczenia skóry z drobnych osypujących się elementów makijażu oka, ciemnych cieni czy brokatów. Znakomicie sprawdzi się przy wykonywaniu wieczorowego makijażu. Nie jest niezbędnym gadżetem, ale z pewnością bardzo ciekawym. Idealny dla fanek makijażu.
Pędzel do ust
Nakładanie pomadki pędzelkiem do ust to wyższa szkoła makijażu. Przede wszystkim wymaga wyjątkowej precyzji. Aby z powodzeniem opanować tę sztukę, dobrze jest zaopatrzyć się w produkt dobrej jakości, wyprofilowany, o niezbyt długim włosiu. Pamiętaj, że pędzel do ust wymaga szczególnej pielęgnacji, tłuste pomadki usuwa się trudniej niż pudry i cienie, dlatego łatwiejszy w utrzymaniu będzie pędzel z włosia syntetycznego, który oczyścisz przy pomocy antybakteryjnego mydła.
* Pędzel do podkładu, korektora*
Pędzle do produktów o płynnej konsystencji produkowane są zwykle z syntetycznego włosia lub łączonych naturalno-syntetycznych włókien. Niezwykle ułatwia to pielęgnację i utrzymanie pędzli w czystości. Pędzle płaskie usprawnią precyzyjną aplikację korektora w okolicach oczu i przy płatkach nosa. Większe, okrągłe, często dwu- lub trzykolorowe mają rzesze fanek, które nie wyobrażają sobie innego sposobu nakładania na twarz podkładu. Jest w tym sporo racji – dzięki temu produktowi, kosmetyk nakładany jest na skórę pod każdym kątem, co daje bardzo skuteczny efekt wyrównania kolorytu z naturalnym wykończeniem.
Pędzel do eyelinera
Jak nazwa wskazuje – ma on konkretne zastosowanie. Absolutny niezbędnik fanek graficznej kreski i stylu retro. Wersja z naturalnego włosia sprawdzi się w przypadku kosmetyków o płynnej konsystencji. Jeśli natomiast jesteś fanką eyelinerów i żelu, zdecyduj się na pędzel syntetyczny – łatwiej będzie usunąć z niego resztki kosmetyku.