Trwa ładowanie...

Kuzyn zamknął ją w areszcie. Do dziś nie dowiedziała się, dlaczego

Basma bint Saud bin Abdulaziz As-Saud, saudyjska księżniczka i aktywistka na rzecz praw kobiet, była przez trzy lata przetrzymywana w areszcie. Z ustaleń mediów wynika, że została uznana za winną nawoływania do zmian konstytucji. Jej historia jest jednym z przykładów na to, jak łamane są w Arabii Saudyjskiej prawa kobiet.

Share
Basmę zamknął w areszcie jej kuzyn, Mohammed bin SalmanBasmę zamknął w areszcie jej kuzyn, Mohammed bin SalmanŹródło: Getty Images
dl8bflg

Polska reprezentacja rozegra mecz z Arabią Saudyjską na katarskim mundialu. Dotychczasowe sukcesy Saudyjczyków są komentowane i chwalone przez media na całym świecie. Tymczasem w bliskowschodnim królestwie wciąż dochodzi do łamania praw człowieka.

Przykładem na kontrowersyjne działanie władz Arabii Saudyjskiej jest historia księżniczki Basmy bint Saud bin Abdulaziz As-Saud. Arystokratka odniosła się krytycznie do rządów sprawowanych przez przywódcę Arabii Saudyjskiej, a prywatnie jej kuzyna - Mohammeda bin Salmana. Została skazana na sześć lat pozbawienia wolności. Do aresztu trafiła z nią córka, Suhud Asz-Szarif.

Księżniczka Basma zwolniona z aresztu

Obie Saudyjki zatrzymano w marcu 2019 roku. Królewskie służby aresztowały je, gdy kobiety szykowały się do wylotu do Szwajcarii na leczenie. Księżniczka Basma została niemal natychmiast odcięta od kontaktu z krewnymi i umieszczona w areszcie bez postawienia zarzutów. Udało się jej porozmawiać z najbliższymi tylko kilka razy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Podczas rozmów prosiła o zwolnienie z aresztu.

dl8bflg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#KresyŚwiata: Sprowadzają kobiety z Egiptu. Wszystko przez nowe prawo

W 2020 roku rodzina Basmy poinformowała pisemnie ONZ, że zatrzymanie księżniczki przez księcia zostało uzasadnione jej jawną krytyką wobec władzy. Spekulacji na temat powodów zamknięcia arystokratek było więcej. Mówiono, że księżniczka Basma miała bliskie kontakty z księciem Mohammedem bin Najjefem, który także przebywa w zamknięciu.

Basma i Suhud opuściły areszt w styczniu 2022 roku. W zamknięciu spędziły trzy lata. ALQST for Human Rights podał, że stan kobiet jest dobry, choć Basma skarżyła się, że odmówiono jej opieki medycznej, gdy stan jej zdrowia był krytyczny.

dl8bflg

W Arabii Saudyjskiej prawa kobiet nie są przestrzegane

Basma bint Saud bin Abdulaziz As-Saud jest najmłodszym dzieckiem zmarłego króla Sauda, który rządził Arabią Saudyjską w latach 1953-1964. Jej zatrzymanie, jak i uwolnienie nie zostało wytłumaczone przez saudyjską koronę. Zdaniem obrońców praw człowieka księżniczka trafiła do aresztu przez krytykę konsolidacji władzy pod przewodnictwem księcia Mohammeda oraz obronę praw kobiet.

- Myślała, że jej powiązania rodzinne będą ją chronić, ale Mohammed bid Salman zamykał w więzieniach też innych członków rodziny - powiedział portalowi przebywający na wygnaniu członek rodziny królewskiej.

Cierpienie Basmy nie poszło na marne. Książę koronny pod zewnętrznymi naciskami postanowił wprowadzić reformy, które dawałyby Saudyjkom więcej wolności. Jednym z nich jest dekret, który pozwala po raz pierwszy w historii prowadzić kobietom taksówki. Mimo pozornie pozytywnych zmian kobiety w Arabii Saudyjskiej nadal nie cieszą się wolnością słowa i pełnym równouprawnieniem.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dl8bflg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl8bflg
dl8bflg