Szejkini Moza bint Nasser z Kataru. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie

Szejkini Moza bint Nasser z Kataru. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie
Szejkini Moza bint Nasser z Kataru. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie
Źródło zdjęć: © Getty Images

25.11.2022 09:17, aktual.: 25.11.2022 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miała 18 lat, kiedy wyszła za mąż za szejka Hamada bin Khalifa Al Thani, który od 1995 do 2013 roku był emirem Kataru. Piękna, energiczna i wykształcona, w 2010 roku trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie według "Forbesa", choć opinie na temat jej działalności są mocno podzielone. Jaka jest Moza bint Nasser? Czy angażuje się w działania na rzecz kobiet?

Za sprawą Mistrzostw Świata w piłce nożnej Katar jest obecnie na oczach całego świata. Wraz z nim - jedna z najważniejszych rodzin w tym państwie, w której oprócz mężczyzn, kluczową rolę sprawuje również szejkini Moza bint Nasser. Jedna z trzech żon szejka Hamada bin Khalifa Al Thani, byłego emira Kataru i matka Tamima bin Hamad Al Thani, obecnego emira tego kraju, nie do końca żyje w cieniu swoich przywódców. I choć wiele mówi się o jej "zasługach" na rzecz edukacji, mniej o tym, co faktycznie robi dla kobiet.

Kim jest szejkini Moza bint Nasser z Kataru?

Moza bint Nasser urodziła się w Katarze w 1959 roku. W wieku 18 lat, będąc studentką socjologii na Uniwersytecie Katarskim, poślubiła Hamada bin Khalifa al Thaniego, choć - co ciekawe - jej ojciec był przeciwnikiem szejka Khalifa bin Hamad bin Abdullah al Thaniego, czyli dziadka obecnego emira. W związku z tym jej rodzina przez długi czas żyła na wygnaniu w Egipcie i Kuwejcie. Do Kataru wrócili dopiero na ślub w 1977 roku.

Dziewięć lat po ślubie Moza bint Nasser zdobyła dyplom uczelni wyższej. Jako druga żona Hamada bin Khalifa al Thaniego od zawsze była uznawana nie tylko za piękną, ale też energiczną i pracowitą. I z pewnością też konkretną, bo podobno to właśnie ona skłoniła katarski rząd do zakupu Harrodsa i uczestniczyła w przejęciu Valentino. To nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, jak wielką rolę odgrywa w jej życiu moda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moza bint Nasser: Jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata

W 2010 roku Moza bint Nasser trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet według "Forbesa". Oficjalnie zajmuje się kwestiami edukacji i opieki zdrowotnej, na które wydała miliony dolarów w różnych częściach świata. "Oficjalnie", ponieważ wiele mówi się o tym, że pomagała w "rozszerzaniu strefy wpływów Kataru", czemu sama szejkini zaprzeczyła.

To, co jest pewne, to to, że Moza bint Nasser żyje w nieprawdopodobnym luksusie. Jeśli chodzi jednak o sprawy katarskich kobiet, które nie mają nic do powiedzenia, czy taniej siły roboczej, żyjącej w nędzy, Moza bint Nasser milczy. Fakt faktem, odwiedzała obozy dla uchodźców, ale na tym jej zaangażowanie się raczej skończyło. Urodziła też przyszłego władcę, czym spełniła swoją rolę jako żona szejka. Swego czasu porównywano ją nawet do księżnej Diany, lecz podobieństw jest naprawdę niewiele.

"Nadszedł czas" - napisała w jednym z najnowszych postów na swoim profilu na Instagramie, rozpoczynając tym samym czas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze. W mediach społecznościowych obserwuje ją 900 tys. osób z całego świata.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (68)
Zobacz także