Kwasy tłuszczowe a rozwój mózgu dziecka
Mózg – najbardziej skomplikowany z ludzkich organów, swoiste centrum dowodzenia organizmem – najintensywniej rozwija się w czasie ciąży i w pierwszych latach życia dziecka. Mama może na wiele sposobów wspierać ten proces, m.in. karmiąc piersią. To w kobiecym pokarmie zostały odkryte kwasy tłuszczowe, ważne dla mózgu.
Intensywny rozwój mózgu
Mózg jest „supernarządem”, który odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Najintensywniejszy jego rozwój przypada na 1000 pierwszych dni życia dziecka, czyli czas liczony już od poczęcia przez pierwsze lata życia. Już w trakcie życia płodowego w mózgu powstają neurony, czyli komórki nerwowe. W chwili narodzin mózg dziecka liczy ich już 100 miliardów! Aby między komórkami nerwowymi mógł być przekazywany sygnał, tworzą się połączenia między nimi, zwane synapsami. W ciągu 1. roku mózg dziecka powiększa się trzykrotnie w porównaniu do swojej wielkości po narodzinach!
Cenne kwasy tłuszczowe
Kora mózgowa aż w 60% zbudowana jest z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, m. in. z kwasu dokozaheksaenowego (DHA)[1], który jest również składnikiem krytycznym błon komórkowych mózgu i siatkówki oraz wpływa na prawidłowy rozwój wzroku. W rodzinie omega 3 występują kwasy tłuszczowe, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu, np. kwas α-linolenowy (ALA).
Przełomowe odkrycie
Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów tłuszczowych, dlatego muszą być one mu dostarczane wraz z pożywieniem. Kwasy tłuszczowe w mleku matki zostały odkryte w 1982 roku. Między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację karmienia piersią do ok. 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzeniu diety dziecka. Kwasy tłuszczowe zawarte są także m.in. w rybach, olejach (rzepakowym i sojowym), orzechach, siemieniu lnianym.
Wyjątkowa formuła
Mleko matki od wielu lat stanowi dla naukowców największą inspirację przy opracowywaniu receptur mlek modyfikowanych. Odkrycie w mleku matki kwasów tłuszczowych pozwoliło na wzbogacenie składu mlek modyfikowanych właśnie o ten składnik. Z myślą o dzieciach po 6. miesiącu życia, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią, powstało mleko Bebilon 2 z Pronutra+, zawierające m.in. kwas alfa-linolenowy (ALA)*, ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych.
(*) Bebilon 2 z Pronutra+, zgodnie z przepisami prawa, zawiera kwas alfa-linolenowy.
Niepowtarzalna szansa
1000 pierwszych dni to wyjątkowy czas w życiu, kiedy odpowiedni sposób żywienia może pozytywnie wpływać na stan zdrowia i jakość życia w przyszłości. Mama może dostarczać dziecku niezbędnych kwasów tłuszczowych, poprzez karmienie piersią, lub, jeśli jest ono niemożliwe, wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego. Już nigdy w trakcie całego życia proces rozwoju mózgu nie będzie tak intensywny.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.