FitnessKwiat lotosu w jodze. Jak wykonać kwiat lotosu?

Kwiat lotosu w jodze. Jak wykonać kwiat lotosu?

Kwiat lotosu to jedna z podstawowych, a przy tym również najpopularniejsza pozycja w jodze. Jest niejako rewersem siadu po turecku z wyprostowanymi plecami i głębokim oddechem przeponowym. Kwiat lotosu wpływa pozytywnie na energię organizmu, odpręża go i intensywnie dotlenia.

Kwiat lotosu w jodze. Jak wykonać kwiat lotosu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.09.2018 00:15

Czym jest kwiat lotosu?

Kwiat lotosu to pozycja w jodze, której nazwa nawiązuje do lotosu, odmiany lilii wodnej. Pozycja jest bowiem symbolem całej filozofii jogi i alegorią lotosu, rośliny lekkiej, ale stabilnej. Lilia unosi się na wodzie niesiona podmuchami wiatru i wyeksponowana na działanie słońca, ale pozostaje niewzruszona, ponieważ jej korzenie zanurzone są głęboko w wodzie.

Poza tym symbolika kwiatu lotosu polega również na tworzącym się przy składaniu nóg trójkącie. Według religii Dalekiego Wschodu to właśnie trójkąt jest figurą doskonałą, która generuje duże pokłady energii i zbiera moc ze wszechświata, co wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Poza tym filozofia jogi zakłada, że w trójkącie tkwi wiedza, działanie i wola.

Pozycją wyjściową do kwiatu lotosu jest siad po turecku. Należy usiąść wygodnie na podłodze i złożyć w charakterystyczny sposób nogi, zakładając jednak obie stopy na wierzch przeciwległych ud. Pozycja lotosu wymaga zachowania prostych pleców. Oczy należy zamknąć a dłonie położyć luźno na kolanach. Ważny jest oddech przeponowy.

Pozycja kwiatu lotosu zapewnia ciału odprężenie, a umysłowi wyciszenie i odpoczynek. Głęboki, miarowy oddech intensywnie dotlenia całe ciało, a uczucie relaksu sprzyja medytowaniu. Przy tym zachowana jest cała energia życiowa.

Zalety wykonywania kwiatu lotosu

Oprócz wymiaru duchowego pozycja ma wpływ na sferę fizyczną człowieka. Do plusów kwiatu lotosu zaliczyć można:
• relaks ciała i umysłu,
• pozytywny wpływ na koncentrację,
• przyspieszenie regeneracji organizmu,
• wzmocnienie kręgosłupa,
• wysmuklenie ud,
• rozciąganie mięśni nóg, pośladków i bioder,
• intensywne dotlenienie organizmu,
• ułatwienie skupienia się podczas medytacji,
• obudzenie organizmu poprzez gromadzenie energii życiowej.

Decydując się na wykonywanie pozycji kwiatu lotosu, należy pamiętać, że bez odpowiednich ćwiczeń rozgrzewających może dojść do kontuzji, między innymi nadwyrężenia stawów w kolanie czy kostce.

Jak zrobić kwiat lotosu krok po kroku?

Wejście w pozycję kwiatu lotosu z pozoru wydaje się łatwe, ale należy robić to ostrożnie, aby nie doznać kontuzji. Oto wskazówki:

  • należy zrobić na podłodze siad prosty, a następnie zgiąć jedną nogę w kolanie, chwycić za stopę i ułożyć ją na wierzchu równoległego uda, jak najbliżej pępka – to będzie tzw. pozycja pół-lotosu,
  • następny krok do kwiatu lotosu to ułożenie drugiej stopy w taki sam sposób, jednak na przeciwległym udzie; należy pamiętać, aby kolana były jak najbliżej siebie, jednak nadal ułożone płasko na podłodze,
  • należy jak najbardziej wyprostować plecy, a dłonie ułożyć swobodnie na kolanach wnętrzem do góry, następnie złożyć kciuk i palec środkowy w kółko,
  • oczy powinny być zamknięte, a oddech równy.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)