FitnessLek na osteoporozę pomaga na raka piersi

Lek na osteoporozę pomaga na raka piersi

Bisfosfoniany, które pierwotnie służyły do czyszczenia rur, a obecnie są także cenionymi lekami na osteoporozę, mogą również znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi – informuje „New Scientist”.

Lek na osteoporozę pomaga na raka piersi
Źródło zdjęć: © 123RF

14.11.2014 | aktual.: 04.12.2014 18:21

Bisfosfoniany, które pierwotnie służyły do czyszczenia rur, a obecnie są także cenionymi lekami na osteoporozę, mogą również znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi – informuje „New Scientist”.

Bisfosfoniany to związki fosforoorganiczne, które ze względu na zdolność do wiązania się z wapniem są stosowane do usuwania osadów wapiennych z rur wodociągowych. Znalazły zastosowanie również w medycynie jako skuteczny lek na osteoporozę (np. kwasy alendronowy i ibandronowy).

Bisfosfoniany wiążą się z wapniem w kościach. W przebiegu stałego procesu niszczenia i odbudowy kości są wchłaniane przez wyspecjalizowane komórki - makrofagi. Bifosfoniany są trujące dla makrofagów, co spowalnia proces resorpcji kości i daje organizmowi więcej czasu na ich odbudowę.

Okazało się, że bisfosfoniany pomagają także pacjentom z przerzutami nowotworów do kości. Początkowo były stosowane z myślą o zapobieganiu patologicznym złamaniom, są jednak dowody, że ich podawanie przedłuża życie kobiet chorych na raka piersi – nowotworu dotyczącego tkanek miękkich.

Wewnątrz wielu guzów piersi kryją się maleńkie zwapnienia. Nie wiadomo dokładnie, skąd się tam biorą, jednak wydają się mieć związek z bardziej agresywną postacią choroby.

Badając działanie bisfosfonianów na raka piersi, Mike Rogers z Garvan Institute w Sydney (Australia) oznakował ich cząsteczki związkiem, który świeci i daje się dostrzec pod mikroskopem. Oznakowany lek poddano myszom chorym na raka piersi.

Pod mikroskopem widać było bisfosfoniany wydostające się z żył nowotworu i wiążące się ze zwapnieniami, a także pochłaniające lek makrofagi.
Następnie znakowany lek podano pacjentce, której guz miał być operacyjnie usunięty. Badania próbek guza również wykazały wchłanianie leku przez makrofagi.

Jak uważają eksperci, jedną z przyczyn odporności nowotworów na reakcje immunologiczne jest „kolaboracja” makrofagów z nowotworem. Zdaniem Rogersa bisfosfoniany mogą w jakiś sposób „reedukować” makrofagi, które znów zaczynają niszczyć komórki raka.

Obecnie trwają badania, które mają wyjaśnić, jakie dokładnie zmiany w makrofagach powodują bisfosfoniany. Poznanie tego mechanizmu może doprowadzić do opracowania nowych leków.

(PAP), pmw/ mrt/

Zobacz także:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)