Leki przeciwbólowe mogą być przyczyną celiakii
Polacy uwielbiają leki przeciwbólowe. Z danych Centrum Systemu Ochrony Zdrowia wynika, że ponad 3/4 z nas korzysta z takich specyfików, niektórzy nawet kilka razy w miesiącu. Coraz więcej osób bierze tabletkę przeciwbólową w pierwszej reakcji jakikolwiek ból.
23.04.2014 | aktual.: 23.04.2014 15:44
Polacy uwielbiają leki przeciwbólowe. Z danych Centrum Systemu Ochrony Zdrowia wynika, że ponad 3/4 z nas korzysta z takich specyfików, niektórzy nawet kilka razy w miesiącu. Coraz więcej osób bierze tabletkę przeciwbólową w pierwszej reakcji jakikolwiek ból. Tymczasem nadużywanie tych środków może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym zapalenia jelit czy nawet celiakii.
Niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy ketoprofen, bywają bardzo przydatne, jeśli stosujemy je tylko od czasu do czasu. Problem pojawia się wtedy, kiedy bierzemy je kilka razy w miesiącu, a nawet w tygodniu. Często nawet nie zastanawiamy się nad potencjalnymi skutkami ubocznymi. Tymczasem przyjmowanie dużych ilości tabletek może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia.
Już od dawna mówi się o tym, że ibuprofen, popularny składnik leków, może podrażniać jelita i prowadzić do wrzodów żołądka. Teraz pojawiły się doniesienia, że w dłuższej perspektywie przyjmowanie tego leku przyczynia się do powstania celiakii, czyli nietolerancji na gluten – czytamy w „The Daily Beast”.
Takie wnioski przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Wielkiej Brytanii. Badania nad wpływem niesteroidowych leków przeciwzapalnych na jelita prowadzono przez ostatnie 20 lat. Okazało się, że w wyniku ich spożywania jelita stają się bardziej przepuszczalne, co jest częstym powodem zapaleń.
Co gorsza, w ten sposób część toksycznych substancji dostaje się do krwiobiegu. W efekcie nasz układ odpornościowy spowalnia trawienie. Zaburzone zostaje efektywne wchłanianie substancji odżywczych.
To jednak nie koniec problemów. Przez uszkodzone jelita przedostają się także pewne ilości glutenu. Ludzie, którzy mają genetyczne predyspozycje, mogą w efekcie rozwinąć pełne objawy celiakii.
Celiakia to dość częsta choroba, która objawia się ostrą reakcją organizmu na gluten. Jedzenie produktów zawierających to białko, np. makaronów, bułek, płatków owsianych czy niektórych sosów, powoduje cały wachlarz niepokojących objawów. Częste są biegunki, wzdęcia, bóle żołądka, spadek wagi, zmęczenie. W dalszej perspektywie nietolerancja na gluten może powodować nawet wystąpienie niektórych rodzajów nowotworów.
Jedynym lekarstwem jest unikanie całych grup pokarmów, co w oczywisty sposób utrudnia życie i funkcjonowanie społeczne. Zatem osoby, które mają w rodzinie kogoś z celiakią, powinny uważać na środki przeciwbólowe, a najlepiej w miarę możliwości w ogóle z nich zrezygnować.
Badacze odkryli jeszcze jedną zależność – środki przeciwbólowe są szczególnie niebezpieczne, kiedy zażywa się je po ćwiczeniach. Wtedy najbardziej uszkadzają jelita, przez co zostaje zmniejszona ich zdolność do absorbowania składników odżywczych.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl