Lepiej nie rób tego z lustrem. Mówią, że przynosi pecha

Lepiej nie rób tego z lustrem. Mówią, że przynosi pecha

Wiele osób nadal wierzy, że rozbite lustro zapewni im siedem pechowych lat
Wiele osób nadal wierzy, że rozbite lustro zapewni im siedem pechowych lat
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
30.10.2023 21:18

Wierzenia ludowe mówią, że zbite lustro przynosi siedem lat pecha. To jednak niejedyny przesąd związany z tym przedmiotem. Lustra nie można również wyrzucić do śmieci, inaczej ściągniemy nieszczęście na cały dom.

Z lustrem wiąże się wiele przesądów. Ten wyjątkowy przedmiot od wieków wiązał się w ludowej wyobraźni z magicznymi właściwościami, jak również budził strach. Przecież to dziwne i podejrzane, że wszystko odbija, tylko że na opak. Lustro było narzędziem w rękach czarownic i czarowników. Według wierzeń, mogło pokazywać przeszłość lub przyszłość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lustra budzą lęk. Podobno mogą uwięzić duszę

Dawniej powszechnie obawiano się, że lustro może na zawsze uwięzić w sobie czyjś wizerunek lub nawet wyssać z człowieka duszę. Zwierciadła uchodziły też za bramy do innego świata, przez które można się przypadkiem przedostać na drugą stronę albo sprowadzić stamtąd nienazwane zło lub potwora (np. słynna Krwawa Mary). Do tej pory istnieje zwyczaj, aby po śmierci człowieka zasłaniać w domu wszystkie lustra, aby wychodząca z ciała dusza nie została w nim uwięziona.

Nie wyrzucaj lustra, ściągniesz pecha

Z racji tego, że przypisywano lustrom tak potężną moc, zwyczajowo obchodzono się z nimi bardzo ostrożnie. Nie bez znaczenia był również fakt, że był to przedmiot bardzo drogi i cenny, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jeśli uległ zniszczeniu, była to poważna strata. Możliwe, że w czynniku materialnym mają źródła wszystkie związane z lustrem przesądy. Stłuczenie zwierciadła pociąga za sobą 7 lat nieszczęścia, podobnie jak jego wyrzucenie, które ściąga pecha na właściciela i całą jego rodzinę.

Jak usunąć lustro z domu. Oto bezpieczne rozwiązanie

Popularne wierzenia mówią, że domowe lustro gromadzi w sobie energię domowników, dlatego nie można go wyrzucić. Wyrzucenie lustra sprowadza pecha nie tylko na osobę, która to zrobiła, ale na całą rodzinę. Dlatego lustro, którego już nie potrzebujemy, możemy oddać komuś w prezencie lub sprzedać. Jeśli jednak naprawdę chcemy się go pozbyć i nie ma innego wyjścia, przed wyniesieniem lustra na śmietnik wg wierzeń trzeba je posypać solą i owinąć czarnym materiałem. Jednak jeśli ktoś się na to zdecyduje, robi to na własną odpowiedzialność. Oczywiście traktujemy powyższe rady z przymrużeniem oka.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta