Letnie wyprzedaże w najlepszej odsłonie: jak korzystać z nich z głową i gdzie szukać alternatyw?
Wyprzedaże są nieodłącznym elementem rocznego sprzedażowego cyklu i cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów. To czas, w którym sklepy na wiele sposobów informują o promocjach i atrakcyjnych okazjach, których nie możemy przegapić. Zapewniają, że oferowanego produktu nie znajdziemy nigdzie w lepszej cenie i tym sposobem przekonują do - często pochopnych i niezaplanowanych - zakupów. Jak świadomie korzystać z tego czasu, by nie żałować wydanych pieniędzy? I gdzie szukać alternatyw?
Kto nigdy przekonany obniżką ceny nie kupił produktu, którego wcale nie potrzebuje, niech pierwszy rzuci kamieniem. Korzystanie z promocji tak, by uniknąć wyprzedażowych pułapek, wymaga świadomego podejścia. Ważne, by zrozumieć, jakie strategie stosują sklepy, aby przyciągnąć klientów i osiągnąć swój cel - jak najwyższą sprzedaż. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, które obniżą ryzyko wpadki i pozwolą korzystać racjonalnie i z długotrwałą satysfakcją z tego szczególnego okresu w roku.
Jak mądrze korzystać z wyprzedaży?
• Przed rozpoczęciem wyprzedaży stwórz listę rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Skoncentruj się wyłącznie na nich i nie daj się ponieść impulsom. Trzymając się listy, ograniczasz ryzyko zakupu niepotrzebnych produktów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy aranż. Sypialnia retro
• Sprawdź ceny produktów, które cię interesują. Możesz skorzystać z porównywarek cen online lub zrobić rozeznanie w różnych sklepach (dziś, dzięki sprzedaży online to bardzo proste). Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy promocyjne ceny są rzeczywiście korzystne. Często zdarza się, że sklepy podnoszą ceny tuż przed wyprzedażą, a następnie deklarują duże rabaty, które w rzeczywistości nie są tak atrakcyjne. To taktyka marketingowa, która ma na celu przyciągnięcie klientów, ale nie zawsze oznacza rzeczywiste oszczędności.
• Ustal maksymalny budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na wyprzedaże. Trzymaj się planu i nie przekraczaj go. To pomoże ci uniknąć nadmiernych wydatków, których później będziesz żałować i które znacząco mogą zachwiać twoim budżetem na kolejne miesiące.
• Skup się na jakości produktów, a nie tylko na obniżce ceny. Przeczytaj recenzje, sprawdź opinie innych klientów i upewnij się, że produkty, które zamierzasz kupić, są warte swojej ceny nawet po uwzględnieniu rabatu. Warto zainwestować w produkt, który będzie ci służył przez wiele lat, a nie tylko "do pierwszego prania".
• Zastanów się, czy dany produkt jest naprawdę niezbędny i czy będziesz go używać przez dłuższy czas. Unikaj zakupów impulsywnych, które mogą prowadzić do marnowania pieniędzy na rzeczy, które później będą jedynie zalegać w szafie. Pamiętaj, że najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i nie pozwolić, aby emocje i presja czasu (myślenie, że zaraz produkt zniknie z półek) skłoniły cię do nieprzemyślanych zakupów. Świadome podejście do wyprzedaży pomoże ci uzupełnić braki bez zbędnego obciążania budżetu, a tym samym odpowiedzialnie zapełnić szafę czy kosmetyczkę perełkami.
• Podczas wyprzedaży postaw na zakup uniwersalnych dodatków: skórzanej torebki czy paska, a także srebrnej lub złotej biżuterii. Wówczas będziesz mieć pewność, że zakupione rzeczy posłużą ci przez lata.
Pokochaj vintage
• Pamiętaj, że świetnym uzupełnieniem szafy mogą być vintage ubrania upolowane w lumpeksie. Otwierając się na odzież z drugiej ręki zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie o wiele więcej niż na niejednej wyprzedaży. Co więcej, kupując w second-handach czy przez stworzone w tym celu aplikacje działasz na rzecz ekologii - dajesz drugie życie ubraniom, które co prawda były wcześniej prze kogoś noszone, ale nadal są w świetnym stanie i nadają się do dalszego użytku.
W lumpeksach można znaleźć także ubrania z metkami, które po prostu nie sprzedały się w sieciówkach. Sklepy z odzieżą używaną mogą być prawdziwym rajem dla poszukiwaczy odzieżowych skarbów. To miejsca, w których da się znaleźć unikalne i niepowtarzalne ubrania, dodatki czy nawet meble - często w niesamowicie atrakcyjnych cenach. Perełki z lumpeksu mają duszą. Za każdą z nich kryje się jakaś historia.
Co ciekawe, możemy natknąć się tam nawet na ubrania podpisane imieniem i nazwiskiem i potraktować je jako wyzwanie. Pewna dziewczyna, wpisując w mediach społecznościowych dane znajdujące się na kurtce, którą kupiła w second-handzie, znalazła jej pierwszą posiadaczkę mieszkającą w innym kraju. Kurtka, której dała drugie życie, była nawet bohaterką jednego ze zdjęć zamieszczonych na Instagramie.
Lumpeksy pełne są ubrań i akcesoriów niedostępnych w sieciowych sklepach. To właśnie tam możesz znaleźć rzadkie wzory, vintage'owe elementy, oryginalne kroje i nietypowe detale, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu. Tworzenie stylizacji z ubrań i dodatków z drugiego obiegu jest idealną okazją, by odkryć swój indywidualny styl i tworzyć bez większych ograniczeń oryginalne kombinacje.
Jak znaleźć prawdziwą "perełkę" w lumpeksie?
Znalezienie prawdziwej "perełki" oczywiście nie zawsze jest łatwe i może zająć sporo czasu. Są jednak sposoby, które mogą ci to ułatwić lub po prostu sprawić, że poszukiwania będą dużo przyjemniejsze.
• Regularne odwiedzanie lumpeksów zwiększa szanse na znalezienie ciekawych okazów. Towar jest w nich wymieniany regularnie i zazwyczaj dość często, dlatego ważne, aby być na bieżąco. Znajdź swój ulubiony second-hand. Być może mijasz go codziennie w drodze do pracy lub szkoły? Czasami najlepsze i najbardziej owocne są niezaplanowane wypady.
• Mniej popularna lokalizacja lumpeksu zwiększa szanse na znalezienie unikalnych przedmiotów. Zamiast odwiedzać tylko popularne second-handy w centrum miasta, poszukaj tych położonych na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Być może nie wyglądają aż tak zachęcająco jak te, które znajdują się przy głównych ulicach, ale zapewniam, że warto dać im szansę.
• Przed zakupem dokładnie przyjrzyj się znalezionym przedmiotom. Sprawdź stan i jakość materiałów, zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia czy plamy. Szukaj przedmiotów w dobrym stanie, chyba że jesteś w stanie je naprawić. W przypadku niegroźnie wyglądających plam, dobrą bronią będzie mydełko odplamiające.
• Przeszukiwanie second-handu może wymagać czasu i cierpliwości. Przejrzyj wszystkie wieszaki i półki, starannie sprawdzając każdy przedmiot. Często prawdziwe perełki mogą być ukryte wśród mniej interesujących rzeczy. Nie sugeruj się kategoriami ubrań znajdującymi się na wieszakach (np. "sportowe", "xxl", "sukienki"). Jeżeli chcesz kupić koszulę, nie szukaj jej tylko w dziale koszul. Nie wszyscy klienci lumpeksów po przymiarkach odkładają asortyment w wyznaczone miejsce. Schyl się, rozejrzyj się także po podłodze. Czasami tam właśnie (np. pod koszami na ubrania) kryją się najlepsze skarby.
Ciekawostka: Są ludzie, którzy gdy znajdą jakąś perełkę w dzień dostawy (najdroższy), chowają ją w jakieś mało widoczne miejsce z myślą, że wrócą po nią, gdy cena za kilogram będzie niższa tańsze. Dlatego warto zaglądać także w pozornie mniej dostępne zakamarki.
• Znalezienie prawdziwych okazów w lumpeksie często wymaga szerszego spojrzenia. Wyobraź sobie, jak możesz je stylizować i łączyć z innymi elementami garderoby, aby nadać im nowe życie. Być może będzie to wymagało inwencji twórczej? Daj się ponieść i niech działa twoja kreatywność. Pamiętaj, że znalezienie perełek w lumpeksie może być również kwestią szczęścia i przypadku. Nie zawsze wyjdziesz ze sklepu ze spektakularną zdobyczą, ale zabawa w poszukiwanie skarbów i odkrywanie unikalnych przedmiotów może być ekscytująca i satysfakcjonująca zdecydowanie bardziej niż kupno czegoś na wyprzedaży w sieciówce.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!