Liście z drzewa sąsiada opadają na twoją działkę? Oto co "mówi" prawo

Liście z drzewa sąsiada opadają na twoją działkę? Oto co "mówi" prawo

Spadające liście z drzewa sąsiada. Kto powinien je posprzątać? / zdjęcie ilustracyjne
Spadające liście z drzewa sąsiada. Kto powinien je posprzątać? / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images
10.10.2023 20:24, aktualizacja: 10.10.2023 21:10

Sąsiedzkie spory dotyczą najróżniejszych kwestii, a jedną z nich mogą być spadające liście z drzewa sąsiada. Co powinniśmy zrobić, jeżeli spadną na naszą działkę? Kto powinien je posprzątać? Sprawdziliśmy przepisy.

Spadające liście z drzew, choć piękne, bywają irytujące. Większość osób od razu chce się ich pozbyć z działki, sprzątając je na bieżąco. Co, jednak gdy, liście spadną z drzewa, które znajduje się na działce sąsiada? Co powinniśmy z nimi zrobić? Odpowiedź nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Przepisy nie do końca to definiują.

Kto powinien posprzątać liście?

Na początku trzeba zaznaczyć, że niestety, ale nie istnieje żaden przepis, który definiuje, co powinno zrobić się w takiej sytuacji. Jeżeli drzewo znajduje się jednak po stronie sąsiada, ale liście spadają na naszą działkę, nie pozostaje nic innego, jak je posprzątać. Dlaczego?

Przepisy nie definiują bowiem minimalnych odległości, w jakich możemy posadzić drzewo przy granicy z sąsiednią działką. W związku z tym nie możemy zabronić posadzenia drzewa przy płocie ani mieć pretensji, gdy liście opadają na nasz teren.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co "mówią" przepisy?

Choć teoretycznie żaden nie dotyczy bezpośrednio kwestii opadających liści, warto (na wszelki wypadek) się z nimi zapoznać.

Art. 114 Kodeksu cywilnego wskazuje bowiem, że właściciele nieruchomości powinni powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę.

Nie można jednak zaliczyć do tego opadających z drzew liści, ponieważ w żaden sposób nie zakłócają one korzystania z własnej posesji.

Art. 150 "mówi" natomiast, że właściciel posesji ma prawo obciąć bądź zachować dla siebie korzenie, gałęzie i owoce przechodzących z sąsiedniego gruntu, po uprzednim wyznaczeniu sąsiadowi terminu do ich usunięcia.

W kodeksie cywilnym nie istnieje jednak żaden zapis o liściach, co oznacza, że sąsiad nie ma obowiązku ich sprzątania.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta