Makijaż kobiety dojrzałej
Jest to jeden z najtrudniejszych makijaży wykonywanych przez profesjonalistów. Warto poznać zasady, jakimi rządzi się ten makijaż, gdyż każda z nas prędzej czy później będzie chciała zostać specjalistką w dziedzinie tego rodzaju makijażu. Co zrobić, żeby jak najdłużej wyglądać młodo, świeżo i z klasą? Z jakimi kosmetykami warto się zaprzyjaźnić i jakie techniki makijażu stosować, będąc kobietą dojrzałą?
07.11.2010 | aktual.: 15.11.2010 11:10
Jest to jeden z najtrudniejszych makijaży wykonywanych przez profesjonalistów. Warto poznać zasady, jakimi rządzi się ten makijaż, gdyż każda z nas prędzej czy później będzie chciała zostać specjalistką w dziedzinie tego rodzaju makijażu. Co zrobić, żeby jak najdłużej wyglądać młodo, świeżo i z klasą? Z jakimi kosmetykami warto się zaprzyjaźnić i jakie techniki makijażu stosować, będąc kobietą dojrzałą?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić problemy, jakie występują w przypadku dojrzałej twarzy.
Cera
Możemy mieć cerę zaczerwienioną, ziemistą, żółtą lub z innymi przebarwieniami. W takiej sytuacji warto zainwestować w dobrą bazę lub kolorowy korektor. Zaczerwienienia neutralizujemy korektorem lub bazą w kolorze zielonym, cerę ziemistą ożywimy bazą w odcieniu różu lub lekkiego fioletu, żółte plamy skorygujemy korektorem fioletowym, twarz rozjaśnimy bazą białą. Tego typu kosmetyki aplikujemy przed nałożeniem podkładu.
Problem z brwiami
Brwi krzaczaste - niektóre włoski trzeba usunąć lub przyciąć. Brak brwi, brwi cienkie, delikatne – brakujące włoski należy dorysować kredką lub matowym cieniem cieniem w kolorze brwi. Jeśli nie mamy odwagi własnoręcznie poprawiać natury, oddajmy się w ręce specjalistów – wizażystki, kosmetyczki, czy stylistki brwi.
Smutny wyraz oczu
Może być wynikiem opadania kącika lub powieki.
Z opadającą powieka poradzimy sobie:
- malując ruchomą powiekę jasnymi cieniami,
- malując zewnętrzną część powieki górnej oraz cały fragment „opadający” ciemnymi kolorami cieni,
- nie ograniczając się jedynie do makijażu górnej powieki,
- malując i dokładnie rozcierając kreskę przy zewnętrznym kąciku oka,
- malując dokładnie rzęsy wydłużającym tuszem.
Z opadającym kącikiem poradzimy sobie:
- tuszujący lekko całe rzęsy, dość mocno akcentując środek powieki,
- kończąc makijaż górnej powieki (kredką, cieniem czy eyelinerem) wcześniej niż „podpowiada nam” kącik, musimy wyznaczyć nowy kącik, który nie kieruje się w dół (w praktyce – nie dociągamy do końca kącika, kończymy około 3 mm wcześniej),
- tuszując korektorem kąciki oka, jeśli są zaczerwienione lub ciemniejsze niż reszta okolicy oka.
Zmarszczki
Zarówno twarz, jak i np. powieki pokryte są siateczką zmarszczek. Żeby ich nie podkreślać, należy unikać błyszczących, perłowych kosmetyków. Zarówno rozświetlających podkładów czy pudrów z drobinkami, jak i perłowych cieni do oczu. Będąc kobietą dojrzałą stawiamy na mat, blask może być zastosowany na ustach.
Musimy też pamiętać, że im bardziej gęste kosmetyki będziemy aplikować na twarz, lub im więcej warstw poszczególnych kosmetyków nałożymy, tym bardziej uwidocznimy nierówności cery. Dlatego zasada „mniej znaczy więcej” powinna być główną zasadą makijażu dojrzałej pani.
Kolorystyka
Po pierwsze to najkorzystniej będziemy wyglądać w otoczeniu kolorów zgodnych z naszym typem kolorystycznym. Ale to niezależnie od wieku. Im jesteśmy starsze, tym częściej używajmy kolorów złagodzonych, roztartych, przypudrowanych, bez ostrych konturów. Dobrze wyglądają kolory zbliżone do tęczówki oka, gdyż powiększają optycznie oko. W przypadku kresek na powiekach najlepiej będą się prezentowały kreski w złamanych odcieniach: niebiesko-szarym, fioletowo-niebieskim, itp.
Usta
Najczęściej wraz z wiekiem zanika kontur ust. Dlatego też ważne jest wyrysowanie konturu kredką. Najwygodniej jest dobrać konturówkę w kolorze najbardziej zbliżonym do naturalnego odcienia ust – wówczas makijaż ust zawsze będzie wyglądał bardzo naturalnie, nie wystąpi efekt przerysowania.
Policzki
Koniecznie akcentujemy policzki. Jednak odstawiamy na półkę pudry brązujące, gdyż te kosmetyki postarzą dojrzałą twarz. Zaprzyjaźniamy się za to z różami i stosujemy róż zarówno na dzień jak i na wieczór czy na specjalne okazje. Dzięki różowi twarz nabierze młodzieńczej świeżości i dziewczęcości.
Ciemno-jasno
Pamiętajmy, że ciemne kolory postarzają, jasne rozświetlają. Zbyt ciemny podkład oddajemy opalonej córce, dla siebie dobieramy podkład w kolorze idealnie dobranym do koloru karnacji. Jasne kolory uwypuklają. Więc uwypuklą załamania cery w postaci różnego rodzaju głębokich zmarszczek czy bruzd. Jasny (jaśniejszy o 2-3 tony od koloru podkładu) delikatny korektor precyzyjnie aplikujemy w sam środek bruzdy, delikatnie rozcierając granice między kolorami, uzyskując w ten sposób efekt spłycenia zmarszczek.