Margaryna - czy jest szkodliwa? Wartości odżywcze, rodzaje, skład
Margaryna od wielu lat stanowi popularną alternatywę dla masła, którą stosujemy do smarowania pieczywa. Jej głównymi walorami są oczywiście cena, konsystencja i smak, jednak dużo mówi się o wpływanie margaryny na nasz organizm. Jakie wartości odżywcze ma margaryna i czy faktycznie jest zdrowa?
17.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 12:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Margaryna - informacje wstępne i rodzaje
Margaryna jest nierzadkim gościem w wielu polskich kuchniach. Pytanie o wartości odżywcze margaryny jest więc w tym przypadku całkowicie zasadne, bowiem dużo mówi się o jej niekorzystnym wpływie na nasz organizm. Faktem jest, że margaryna, w zależności od rodzaju i metody produkcji, zawiera kwasy tłuszczowe trans, które szkodzą naszemu zdrowiu i podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego organizmu. Dużą rolę pełnią natomiast różne rodzaje margaryny, które dzielimy na dwie podstawowe grupy: miękkie i twarde.
Margaryny miękkie możemy spotkać zazwyczaj w popularnych plastikowych kubkach, ponieważ są one utwardzane metodami enzymatycznymi, a więc zawierają stosunkowo niewiele szkodliwych dla nas tłuszczy trans. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku margaryny twardej, która powstaje w procesie uwodornienia olejów, a więc zawiera automatycznie także dużo więcej tłuszczów trans. Polskie prawo niestety nie przewiduje obowiązku umieszczenia informacji o zawartości tłuszczów trans w danym produkcie, dlatego koniecznie czytajmy etykiety produktów, które wkładamy do naszego koszyka. Im mniej tłuszczów trans w pożywieniu, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Wartości odżywcze margaryny
Czy margaryna jest zdrowa? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób, dlatego warto przyjrzeć się temu, co w niej znajdziemy. Margaryna produkowana jest z tłuszczów roślinnych i coraz częściej wzbogacana korzystnymi dla naszego organizmu witaminami, takimi jak chociażby witamina A, D czy E. W niektórych margarynach znajdziemy też witaminy z grupy B, kwas foliowy, a nawet słynne kwasy tłuszczowe omega-3 czy sterole roślinne, czyli substacje, które blokują przyswajanie cholesterolu i regulują jego nadmiar.
Oprócz tego margaryna posiada w sobie wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bywają skuteczną ochroną przed nowotworami, miażdżycą oraz chorobami serca. Czy to oznacza, że może ona pozytywnie wpływać na nasze zdrowie? W pewnym sensie tak, jednak warto znaleźć inne, bogatsze źródła witamin i cennych dla organizmu substancji, ponieważ ich zawartość w margarynie jest stosunkowo niewielka. Innymi słowy margaryna nie wyleczy naszych problemów zdrowotnych, jednak jest w niej dużo mniej niż w maśle nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego stanowi ona nienajgorszą alternatywę dla miłośników smarowania pieczywa.
Zalety i wady stosowania margaryny
Rozważając za i przeciw warto pamiętać, że margaryna zawiera głównie tłuszcze roślinne, co czyni ją bezpieczniejszą alternatywą dla masła, oraz znajdziemy w niej cenne dla nas witaminy. Dodatkowo będzie ona dobrą alternatywą dla osób, które chcą ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych ze względów zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że tłuszcze trans należy ograniczyć w naszej diecie do minimum, a osoby dbające o linię nie powinny stosować margaryny w nadmiarze, bo mimo roślinnego pochodzenia nie jest ona niskokaloryczna. Przy zakupie koniecznie sprawdzajmy skład margaryny i to na jego podstawie podejmujmy ostateczną decyzję.